Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Megérkezett „öcsi” a Gesztenyés kertbe

Jókedvű francia emberek kedélyesen golyókat dobálgatnak a parkban – egy kívülállónak nagyjából ennyit jelent a pétanque, holott ez az évezredes játék hamisítatlan versenysport, amit persze amatőrök is nyugodtan űzhetnek. Az benne a szép, hogy mindenki játszhatja, a gyerekektől a százévesekig, nők és férfiak egyaránt. Miközben pedig azt gondolhatnánk, hogy ez egy kényelmes sport, valójában komoly erőkifejtést igényel.
A játék lényege, hogy egy előre kidobott kisebb golyót – franciául malackát, magyarul öcsit –minél jobban meg kell közelíteni a többi golyóval. Ha párban játsszák, akkor mindenkinek három golyója van, ha négynél többen vannak, akkor kettő. Az kap pontot, akinek a golyói közelebb kerülnek öcsihez, amit úgy is el lehet érni, hogy az ellenfélét egy jól irányzott dobással odébb lökjük.Megerkezett_ocsi_a_Gesztenyes-kertbe1Léteznek egyéb szabályok is, például versenyen dobás közben az eldobott golyó becsapódásáig egyik lábat sem szabad a földről a levegőbe emelni. Erre utal a pieds tanqués (azaz rövidebben: pétanque) elnevezés, ami annyit jelent: „mozdulatlan lábak”. Persze a kedvtelésből játszóknak nem muszáj ezt betartani, hiszen nekik sokkal inkább a mozgás öröme a fontos.
„A versenygolyók súlya 65-80 deka között lehet, úgyhogy erősen ajánlott a bemelegítés. Azért is, mert játék közben nagyon sokat kell sétálni, hajolgatni és persze dobómozdulatokat végezni. Gyakorlatilag az összes testrészt, izmot megmozgatja, arról nem is beszélve, hogy fejleszti a koncentrálóképességet, a mentális mozgékonyságot” – sorolta a játék előnyeit Lola, a Budapesti Pétanque SE tagja. Szerinte a kis fáradtságért bőven kárpótol a jó társaság, a közösségi élmény. Erre nemcsak a Hegyvidéken nyílik lehetőség, ugyanis az egyesület minden hétfőn és pénteken a Vérmezőn szervez játékot, amihez bárki csatlakozhat. Az időpontokról a Facebook-oldalukon tájékoztatják az érdeklődőket.Megerkezett_ocsi_a_Gesztenyes-kertbe2„Vártam már ezt az alkalmat, annak ellenére, hogy egy kicsit ügyetlen vagyok. A célzás nem is mindig sikerült, de ez egyáltalán nem kedvetlenített el. Már meg is kérdeztem, hol lehet folytatni” – értékelt rögtön játék után Andrea.
Egyetértett vele Rozi, aki korábban irigykedve nézte a játékosokat a tévében, és alig várta, hogy ő is köztük legyen: „Nem csalódtam, megvan az első sikerélményem, szereztem egy pontot. Biztosan jövök még, mert az állóképességem, úgy gondolom, megvan hozzá, és nagyszerűen éreztem magam.”
A pétanque-délelőtt a Hegyvidéki Kulturális Szalon által szervezett Időspiknik a Hegyvidéken programsorozat részeként zajlott. „Még hat alkalommal lehet velünk játszani a Gesztenyés kertben. Októberben és novemberben egy-egy, márciusban és áprilisban két-két foglalkozást tartunk, természetesen ingyenesen – mondta Menyhárt Éva, a szalon vezetője. – Az Időspiknik előadásai a MOMkult kertjében zajlanak, a sportos programok pedig elsősorban itt, a Gesztenyés kertben. Ezzel csökkentjük a szalon energiafelhasználását, ráadásul a jó levegőn végzett testgyakorlás kifejezetten előnyös a szervezet számára.”Megerkezett_ocsi_a_Gesztenyes-kertbe3Menyhárt Éva azt is hozzátette, hogy a Hegyvidéki Kulturális Szalon nem zár be, mert gazdaságosan üzemeltethető. Bár energetikai szempontból is rendkívül modernnek számít, számos új szabályt vezettek be. Visszafogják a LED-es világítás használatát, tudatosan üzemeltetik a fűtést, és arra kérik a vendégeket, hogy ha lehet, ne használják a liftet. Már csak azért is, mert a lépcsőzés a legjobb kardiomozgás.

-os