Nem vagy egyedül!
A koronavírus-járvány miatti korlátozások időszakában gyakorlatilag teljesen leálltak az országban működő Alzheimer és Memória Cafék is. Az újraindulás nem könnyű a demenciával élőket és a hozzátartozóikat támogató csoportok számára, épp ezért a Hegyvidéki és a Belvárosi Alzheimer Café csapata „Nem vagy egyedül” címmel szakmai napot szervezett a Hegyvidéki Kulturális Szalonban.
„Az Alzheimer Cafénak itt, a Hegyvidéken is be kellett zárnia a járvány idején. Próbálkoztunk online működéssel, több-kevesebb sikerrel, de ez nem ugyanolyan, mint a személyes részvétellel zajló programok” – beszélt a tapasztalatairól Kocsis Judit, a polgármesteri hivatal népjóléti irodájának idősügyi referense, a találkozó egyik szervezője. Mint mondta, országszerte nehéz az újrakezdés, sok esetben motivációjukat vesztették a szervezők, és vannak, akik egy újabb járványhullámtól tartanak. A hozzátartozók, akik korábban közösséggé kovácsolódtak, sok helyütt hirtelen magukra maradtak.
„Új lendületet kívánunk adni egymásnak, szeretnénk, hogy minél szélesebb körben megismerhetővé váljanak az új, innovatív megoldások” – magyarázta a fórum célját a szervező. Szerinte sok rosszat hozott a járvány, de volt néhány pozitív hozadéka is, például a szakemberek nyitottabbak lettek arra, hogy online is tartsák a kapcsolatot az idősekkel.
Egészen újszerű ötletek is megvalósultak a lezárások időszakában. Dr. Kázár Ágnes orvos, szociálgerontológus olyan speciális távfelügyeleti rendszert mutatott be, amit az enyhe kognitív zavarral, demenciával élők számára fejlesztettek ki. „A Memodom Gondosotthon Rendszer segítséget nyújthat ahhoz, hogy az illető ne felejtse el bevenni a gyógyszerét, vagy figyelmeztet, ha nyitva hagyta az ablakot. Megoldatlan probléma esetén a hozzátartozó is figyelmeztetést kap” – hozott példákat a működésre a szakember.
Innovatív megoldásokat vonultatott fel Jeneiné dr. Rubovszky Csilla V. kerületi alpolgármester, a Segítő Kezek az Aktív Évekért Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai irányítója is. Beszélt a Belvárosban 2015 óta zajló Infokommunikációs Programról, aminek a keretében modern technológiai eszközöket – számítógépet, okostelefont, vészjelző karperecet, hordozható vérnyomásmérőt – alkalmaznak a 75 év feletti idősek körében egészségmegőrzési céllal és a biztonságérzetük javítása érdekében.
Figyelemre méltó kezdeményezés a belvárosi Időslátogató Program is. Ennek részeként a 80 év felettiek olyan tevékenységekhez kérhetnek segítséget, amik nem tartoznak a házi segítségnyújtás vagy az ápolási-gondozási szolgáltatások közé: bevásárláshoz, orvoshoz, gyógyszertárba, fodrászhoz vagy egyéb szolgáltatóhoz kíséréshez, vagy akár egy közös sétához, társalgáshoz.
Egybecseng az V. kerületi tapasztalatokkal a dr. Fekete Márta orvos, egészségügyi közgazdász által vezetett felmérés eredménye, amely az országban településtípusonként vizsgálta a demenseket gondozó családokat segítő szolgáltatórendszereket és azok hatékonyságát. „A demenciával élők ellátásának egyik kulcseleme, hogy a szociális és az egészségügyi alapellátás együttműködjön” – jelentette ki az orvos.
Dr. Egervári Ágnes neurológus, a Boldog Gizella Alapítvány biatorbágyi idősotthonának vezetője, a Szociális Klaszter Egyesület elnöke a pályázati támogatásból megvalósított Interprofesszionális Demencia Alapprogram második szakaszáról szólt. Kiadványokat, filmeket készítettek, hogy sok emberhez többféle csatornán juttassanak el információkat a demenciával kapcsolatban. Létrejöttek a DIÓ néven ismert Demencia Információs Órák: ezek olyan ingyenes képzések, amiken a demenciával élők hozzátartozói juthatnak a mindennapi gondozás során alkalmazható gyakorlati ismeretekhez.
Somorjai Ildikó szociológus az Alzheimer Cafék működésére vonatkozóan fogalmazott meg hasznos tanácsokat. Mint mondta, frontális előadások helyett inkább a csoportmódszereket érdemes előnyben részesíteni, az ellátottakkal együtt töltött időbe pedig meg kell próbálni mindig egy kis örömet csempészni, mert fontos, hogy a találkozások ne csak a keserűségek kibeszéléséről szóljanak.
A konferencián elhangzott az is, hogy a Hegyvidéki Önkormányzat közösséget szeretne teremteni a demenciával élők családjainak is, ezért hozzátartozói csoport indítását tervezi. A részletekről a népjóléti iroda munkatársai adnak bővebb felvilágosítást az érintetteknek.
z.