Szüret után szőlő, szilva, padlizsán
A szüret elmúlt, de még kapható szőlő, a lédús szemek tele vannak vitaminnal. A húsában, a héjában és a magjában is találhatók antioxidánsok, ásványi anyagok. Nagyszerűen illik a szilvához, ami szerényen tartja magát az őszi napokban, és kitűnő alkotórésze a különböző süteményeknek, nem is beszélve a szilvás gombócról.
Október a tojásgyümölcs, a törökparadicsom névre is hallgató, tojásdad padlizsán hónapja is. Akkor a legjobb, ha lila héja sima és feszes, kocsánya pedig élénkzöld. Jellegzetes ízű, néha kissé kesernyés, amit semlegesíthetünk, ha felszeletelve enyhén megsózzuk, és szűrőkanálba téve lecsöpögtetjük. Sütve, rántva, rakva egyaránt elkészíthető, és különleges uzsonnakrém is keverhető belőle. Ehhez héjában kell megsütni – a legjobb parázson, ahogy Erdélyben teszik –, majd a puha belsejét kikaparva olajjal, fűszerekkel különbözőképpen ízesíteni. A vállalkozó szelleműek télre is eltehetik, jó szolgálatot tesz majd az egyhangú napokban. A „hogyan”-t alább elmondjuk…
KUKORICÁS SZÁRZELLERLEVES
A szárzeller abban különbözik gumós testvérétől, hogy a gumója kicsi, és tele van gyökérrel, ezért nem használható. Ám levélszárai 30-40 centi hosszúra is megnőnek, ezeket, ha kell, szálkátlanítva nyersen vagy főve egyaránt elfogyaszthatjuk. A levelei pedig fűszerezésre szolgálnak.
Hozzávalók (4 személyre):
1 vöröshagyma
3 evőkanál olívaolaj
3 szál szárzeller
2 gerezd fokhagyma
1 ág kakukkfű
1 babérlevél
só, csipetnyi Cayenne bors
5 dkg liszt
15 dkg konzervkukorica
5 dl húsleves (bioleveskockából is jó)
1 dl tejszín
…a tetejére: metélőhagyma
A megtisztított hagymát felaprítjuk, és az olajon megfuttatjuk. A szárzeller leveleit lecsipkedjük, a szálakat körömnyi darabokra vágjuk, és a hagymára dobjuk. A zúzott fokhagymát is hozzáadjuk, a kakukkfűvel, a babérlevéllel és csipetnyi Cayenne borssal fűszerezzük, megsózzuk, majd néhány percig pároljuk.
Ezután a liszttel meghintjük, a levessel és annyi vízzel engedjük fel, hogy bő egyliternyi levet kapjunk. Kis lángon addig főzzük, amíg a zeller megpuhul. Ezután turmixoljuk, és a tejszínt belekeverjük. A kukoricát leszűrjük, lecsepegtetjük, a levesbe szórjuk, és még egyszer felforraljuk. Apróra vágott metélőhagymával megszórva kínáljuk.
SZŐLŐS SZILVASALÁTA
A szőlő a kora ősz nagy ajándéka. Csodálatos ízéhez, zamatához remekül illik a dió, a mandula, jó párost alkot a szilvával és a sajttal. Egyszerű, citromos, olajos salátaöntettel kitűnő előétel, könnyű vacsorafogás lehet belőle.
Hozzávalók (4 személyre):
35 dkg szilva
25 dkg fehér szőlő
1 kisebb vöröshagyma
20 dkg trappista sajt
4 evőkanál extra szűz olívaolaj
1 citrom leve
fél mokkáskanál őrölt fehér bors
1 púpozott kiskanál porcukor
3 dkg mandula- vagy dióbél
A gyümölcsöket megmossuk, leszárogatjuk. A szilvát négyfelé vágjuk, közben kimagvaljuk. A szőlőszemeket a fürtről lefejtjük, ha nagyobbak, félbevágjuk, a magjukat kikaparjuk. A hagymát meghámozzuk, finomra aprítjuk, a gyümölccsel és a csíkokra vágott sajttal összekeverjük.
Az olajban a citromlevet, a borsot és a porcukrot kiskanállal simára keverjük, a salátára öntjük, laza mozdulatokkal átforgatjuk. Tálaláskor a vékony, barna héjától is megfosztott, hosszában félbevágott mandulát vagy a durvára vágott diót is rászórjuk. Ha egyáltalán kívántatik, csak kétszersültet vagy ropogós francia kenyeret adjunk hozzá!
RÁCOS MUSZAKA
A rakott padlizsán, azaz a muszaka a Balkán régió, a Kelet-Mediterráneum és a Közel-Kelet kedvelt húsos főételei közé tartozik. Sokféle változata ismert, de mindegyik lényege a fűszeres darált hússal rakott padlizsán, ami paprika-, paradicsom- vagy krumplikiegészítéssel, valamilyen gazdag mártással összesütve készül.
Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg krumpli
3 közepes padlizsán
1 vöröshagyma
4 evőkanál olaj
3 gerezd fokhagyma
30 dkg darált sertéshús
só, őrölt bors
2-2 zöldpaprika és paradicsom
…a tetejére:
3 dl tejföl
2 tojássárgája
A krumplit héjában feltesszük főni. A padlizsánt héjastul felszeleteljük, besózzuk, és állni hagyjuk. A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és két evőkanál olajon megfuttatjuk. Az összezúzott fokhagymát rádobjuk, majd egy perc múlva a darált húst is hozzáadjuk, és kevergetve fehéredésig sütjük. Megsózzuk, megborsozzuk, egy kevés vizet öntünk alá, és puhára pároljuk.
Közben a padlizsánszeletekről a nedvességet papírtörölközővel leitatjuk, és nagyon kevés olajon mindkét oldalán megpirítjuk. A főtt burgonyát meghámozzuk, karikákra vágjuk, és egy kiolajozott tepsi alját kibéleljük vele. Egy réteg sült padlizsánszelettel befedjük, és a fűszeres darált húst rásimítjuk.
A paprikát és a paradicsomot szép karikákra szeljük, és a maradék padlizsánszeletekkel felváltva a hús tetejére rakjuk, úgy, hogy ferdén fedjék egymást. A tojások sárgáját a tejfölben simára keverjük, és ezzel meglocsoljuk. Forró sütőben 40 percig sütjük, és legalább egy fél órát állni hagyjuk, de az sem baj, ha hosszabb ideig, hogy az ízei jól összeérjenek.
PADLIZSÁN SÁFRÁNYOS BUNDÁBAN
Kiadós fogás lesz az étvágygerjesztő színű és szokatlan összeállítású tésztában kisütött padlizsánszeletekből. A vastagabb bunda miatt köret nem is kívánkozik hozzá, csak valami bőséges, színes saláta.
Hozzávalók (4 személyre):
3 közepes padlizsán
só
késhegynyi sáfrány vagy kurkuma
…a bundázáshoz:
3 tojás
2 evőkanál olaj
25 dkg liszt
őrölt bors
…a sütéshez: olaj
A padlizsánokat megmossuk, ujjnyi vastag karikákra vágjuk, és besózzuk. A bundázáshoz a tojások sárgáját a liszttel, egy kevés sóval, őrölt borssal, a sáfránnyal, a cseppenként hozzáadott olajjal, valamint 2,5 deci vízzel összekeverjük, majd legalább fél órán át állni hagyjuk. Ezután a padlizsánszeleteket gyengéden kinyomkodjuk, vízzel leöblítjük, és konyhai papírtörlővel a nedvességet leitatjuk róluk.
A bundázás előtt a tojások fehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, és óvatosan, nehogy összetörjön, a sáfrányos masszába forgatjuk. A padlizsánszeleteket belemártogatjuk, és bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat leitassuk róluk. Azon melegében tálaljuk.
TÚRÓS SZILVASMARNI
A smarni, eredeti nevén Kaiserschmarrn, a legendák szerint egyenesen Ferenc József találmánya, és valóban a császár után kapta a nevét, amely szó szerinti fordításban császármorzsát jelent. A magyarok liszt helyett többnyire darával készítik, de akkor daramorzsa, közismertebb nevén grízsmarni névre hallgat.
Hozzávalók (4 személyre):
4 tojás
2,5 dl tej
15 dkg liszt
csipetnyi só
50 dkg szilva
10 dkg túró
fél biocitrom reszelt héja
2-3 evőkanál cukor
…a sütéshez: 5 dkg vaj
…a tetejére: porcukor
A tojások sárgáját a tejben habverővel simára verjük, majd a lisztet beleszórjuk, megsózzuk, összekeverjük, és 10 percig állni hagyjuk. Közben a szilvát megmossuk, elfelezzük, kimagozzuk. Ezután a túrót, a reszelt citromhéjat és a cukrot a tojásos masszába keverjük. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és ezt is beleforgatjuk.
A vajat egy serpenyőben megmelegítjük, a smarnitésztát lassan beleöntjük, és kis lángon néhány percig hagyjuk sülni. A szilvát rászórjuk, majd a tésztát két villával nagyobb darabokra szaggatjuk, és időnként megforgatva aranysárgára sütjük. Forrón, porcukorral megszórva kínáljuk.
(Pákozdi)