Szeretett és védett, esélyt adott a szép jövőre
„Tovább kell adni a szeretetet!” – ezt mondta tizenkét évvel ezelőtt a lapunknak adott karácsonyi interjúban Fehér Anna nővér. A Vakok Batthyány László Gyermekotthon Római Katolikus Óvodája, Iskolája alapító-igazgatója 2021 januárjában hagyott itt bennünket, ám lélekben ma is köztünk van. A születése 75. és az általa létrehozott intézmény fennállásának 40. évfordulója alkalmából a Batthyány téri Szent Anna-templomban rendezett ünnepségen ismét kiderült: neki bizonyosan sikerült továbbadnia a szeretetet.A megemlékezésen Lévai Anikó és Fonti Krisztina hegyvidéki alpolgármester is részt vett. A nyitó ünnepi szentmise után egykori kollégái és tanítványai elevenítették fel Anna nővér alakját. Kovács Ivett elmondta, hogy gyerekként ismerte meg őt, és szinte az egész életét végigkísérte a kapcsolatuk, előbb a tanára volt, aztán együtt dolgozhattak.
„Mindig derűsen jött az óráinkra, rengeteg vidámságot és fantáziát hozott az oktatásba. Mindenkit egyenlőként kezelt és az igazságosságra nevelt, megmutatta a közös ünneplés erejét” – sorolta Anna nővér erényeit Kovács Ivett, hozzátéve, hogy bámulatos, mekkora hittel tette a dolgát. Nemcsak kiváló ember volt, hanem nagyszerű gyógypedagógus is, aki elsőként karolta fel a siket-vakok ügyét, megalapította a Szent Anna Otthont, a Vakok Batthyány László Gyermekotthon elődjét.Kőrösmezei Dávid egy gyermekotthonból került Anna nővér védőszárnyai alá. „Szeretete az egész életünket meghatározta. Velünk volt, amikor betegek voltunk, együtt ünnepeltünk, együtt imádkoztunk. És tanított minket, senkit sem hagyott tudatlanul. Mert soha nem adta fel, úgy tartotta, ha Isten kegyelméből valamire lehetőséget kapott, azt véghez is viszi” – emlékezett Kőrösmezei Dávid.
„Esélyt adott a szép jövőre – fogalmazott Gulyás Fruzsina versét követően a már egyetemet végzett Gerstenmájer György, akit négyéves korában fogadott be Anna nővér. – Ha nem lett volna, nem tudok saját lábra állni, nem lenne hitem, nem lenne kapaszkodóm az életben.” Mint mondta, Fehér Anna mert álmodni és cselekedni. Felépítette a gyermekotthont, ami valóban otthona lett a rászoruló gyerekeknek. Támasz volt, szeretett és védett, így terelt Isten és a boldogság felé. 2021. január 13-án a mennyekbe költözött, és onnan üzeni: büszke vagyok rátok.A visszaemlékezések után a Fehér Anna nővér gyógypedagógiai díj átadása következett, amelyről Békeffy Magdolna, a díjat alapító Fehér Anna Látássérülteket Támogató Alapítvány vezetője kiemelte: az idén első alkalommal átadott elismeréseket minden évben azoknak adományozzák majd, akik kiemelkedő oktatási és nevelői munkájukkal érdemesek Fehér Anna örökségére. A díjjal egy művészi plakett is együtt jár. Az alkotó, a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Józsa Judit keramikusművész elmagyarázta, hogy a hit, remény, szeretet hármasának nevében mintázta ezt, hiszen akik megkapják, valamennyien ezek szerint élnek és dolgoznak.
Reményi Tamás, a Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének elnöke kiemelte, hogy ma különösen nagy szükség van példaképekre és az isteni erények őrzőire. Ilyen ember volt Fehér Anna, aki beteljesítette küldetését, utat mutatva mindannyiunknak.„Életmű” kategóriában elsőként vehette át az elismerést az Egri Szalaparti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (EGYMI) és Kollégiumban dolgozó Csányiné Bankó Márta. A „junior” kategóriában a zsűri Böcsödi Bálintné Hetényi Henriettát hirdette ki győztesnek, aki a budapesti Dr. Török Béla szakiskola munkatársa. Különdíjat kapott Apró Zoltán, a hegyvidéki Fekete István Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és EGYMI gyógypedagógusa.„Amit végzett, az szent tevékenység volt” – így emlékezett Anna nővérre az eseményen részt vevő Fonti Krisztina hegyvidéki alpolgármester. Megrázónak nevezte, hogy Fehér Anna milyen sok gyermeket és fiatalt hagyott hátra. Ők második anyjuknak tekintették őt, és jó látni, hogy az általa alapított intézményben továbbra is biztonságban lehetnek.
MM.