Őfelsége kedvenc édessége
Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király uralkodása idején Monarchia-szerte divatba jöttek kedvelt ételei. Az volt a közvélekedés, hogy az egyszerű ételeket szereti, és csaknem kizárólag polgári koszton él. Ezt megerősíti a szakácsának a nyilatkozata egy múlt századi szakmai újságban: „A császárnak minden este benyújtották a másnapi menükártyát, amelyekről kék ceruzával kihúzta azokat az ételeket, amelyeket nem kívánt. Az újításokat nem kedvelte. Burgonyapürének és gyümölcsnek minden étkezésen szerepelnie kellett. Kedvelte a marhahúst és a vadakat. Szeszes italt nagyon keveset ivott, kávét pedig egyáltalán nem fogyasztott. Az édességeket viszont nagyon szerette.”
Ferenc Józsefről nevezték el a császármorzsát (németül: Kaiserschmarrn), amelyet egyesek szerint nyári rezidenciájában, Bad Ischlben kreált számára egy ismeretlen cukrász. Fűződik azonban ehhez egy másik, romantikusabb történet is: az uralkodó egy vadászat alkalmával éhesen betoppant egy szegény paraszt házába. Az asszony ijedtében szétrázta a készülő tojásos tésztáját, és más nem lévén, ezt a morzsalékot (németül: Schmarrn) nyújtotta át a császárnak. Ferenc Józsefnek annyira ízlett, hogy a nevét is adta hozzá. Ám nem minden smarni császármorzsa!
Az igazi császármorzsa lisztből, nem pedig búzadarából készül. Elkészítéséhez 3-4 tojás sárgáját és fehérjét szétválasztjuk. A tojássárgáját 20 dkg sima liszttel, 2,5 dl tejjel és 5 dkg cukorral jól összedolgozzuk. A tojásfehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, és óvatosan a tojáskrémbe forgatjuk.
Egy nagy serpenyőben 5 dkg vajat forrósítunk, a tojásos masszát beleöntjük, és 4-5 dkg – előzőleg beáztatott – mazsolát szórunk rá. Az egyik oldalán néhány perc alatt egy kissé megsütjük, majd megfordítjuk, és két villával nagyobb darabokra szaggatjuk. Rövid ideig így pirítjuk tovább. Ne süssük túl sokáig, mert kiszárad! Porcukorral meghintve, valamilyen pikáns befőttel vagy dzsemmel tálaljuk.
A grízsmarni alapja a búzadara, ezért daramorzsának is nevezik. 25 dkg darát 4 dl tejbe áztatunk (kissé meg is sózzuk), és néhány órán át állni hagyjuk. Ezután 4 tojás sárgáját és 8 dkg cukrot keverünk bele. A tojások fehérjét 7 dkg cukorral kemény habbá verjük, majd óvatosan a grízes masszába forgatjuk. Egy biocitrom héját is belereszeljük.
Egy nagyobb serpenyőben 5 dkg vajat forrósítunk, és a tésztát beleöntjük. Amikor az alja egy kissé megpirult, a lepényt két villával vagy fakanállal kis darabokra szaggatjuk, és forgatva, kevergetve addig sütjük, amíg körömnyi morzsákra esik szét. Porcukorral meghintve tálaljuk. A daramorzsa tésztájába is szórhatunk 1-2 maréknyi megmosott mazsolát.
(pákozdi)