Alig ismert parajos fogások
A Florentin a latin Florentinus név rövidülése. Jelentése: Florentia, azaz Firenze városából való. November 6-án ünnepli a névnapját az a kevés férfiú, akit így hívnak. A gasztronómiában nem ennyire ritka a Florentin név, leginkább a friss, zsenge parajjal – népiesen spenóttal – készített fogásokat nevezik így. Olyanokat, amikben az üde, zöld levelek dominálnak, megtartva színüket, formájukat, párolva, nemritkán nyersen tálalva, és legkevésbé sem hasonlítva a mi főzelékünkre. Van, amit még a gyerekek is örömmel megesznek, például a parajos galuskát, vagy épp a pizzát. Kevesen tudják, hogy nem ajánlatos egyszerre sok spenótot fogyasztani, mert a növény magas koncentrációban tartalmaz ásványi anyagokat és nyomelemeket, például magnéziumot, mangánt, kalciumot, rezet, vasat, B-, C- és A-provitamint. Végül megemlékezünk a híres karácsonyi süteményről is, amely meglepő módon szintén a Florentin nevet viseli, viszont nem kell hozzá paraj, annál inkább sok finom, nemes mag és szárított gyümölcs.
TAVASZI PARAJKRÉMLEVES
Ez a leves azoknak való, akik egyébként is kedvelik a spenótot. Krémes állaga, ízesítése a parajpürére emlékeztet, de annál lágyabb, bársonyosabb. Csak friss, zsenge levelekből finom! Mutatósabb, ha betétnek fürjtojásokat főzünk bele.
Hozzávalók (4 személyre):
35 dkg friss paraj
dió nagyságú vöröshagyma
2 kis fokhagymagerezd
2 dkg vaj
1 evőkanál liszt
7 dl húsleves (biokockából is jó)
só, őrölt bors
reszelt szerecsendió
2 dl tejszín
...levesbetétnek: 2-3 tojás
…díszítésül:
5 kis parajlevél
1 közepes vöröshagyma
1 evőkanál olaj
A parajt megtisztítjuk, azaz a szárait lecsipkedjük, majd a leveleket megmossuk. Enyhén sós vizet forralunk, és a leveleket 2 percig főzzük benne. Ezután szűrőkanállal hideg vízbe átszedjük, majd leszűrjük, és jól lecsöpögtetjük. Apróra vagdaljuk, de még jobb, ha turmixoljuk.
A megtisztított vöröshagymát, a fokhagymát kis kockákra vágjuk, és a vajon megfonnyasztjuk. A liszttel megszórjuk, és kevergetve halványsárgára sütjük, de véletlenül sem pirítjuk meg! Végül a levessel felengedjük, a parajpépet belekeverjük, megsózzuk, megborsozzuk, csipetnyi szerecsendiót reszelünk bele, és felforraljuk. A tejszínt az utolsó pillanatban öntjük bele.
Közben a betétnek szánt tojásokat keményre főzzük, lehűtjük, és meghámozzuk. A félretett nyers parajleveleket alaposan megmossuk, egészen vékony csíkokra metéljük. A hagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk, majd szálaira bontjuk, és forró olajban megpirítjuk. Papírtörlőre szedve a felesleges olajat lecsöpögtetjük róla. Tálaláskor a tányérokba mert levesbe tojáskarikákat, parajcsíkokat és pirított hagymakarikákat szórunk.
PARAJSALÁTA FLORENTIN MÓDRA
Ez az előétel-saláta nálunk szokatlannak számít, mert korábban nem nagyon ettünk nyers spenótleveleket, de ma már friss, zsenge formában egyre több helyen salátaként árulják. A nemzetközi gasztronómiában ismert és kedvelt fogás. Lehet konzerv-articsókaszívvel és csíkokra vágott gouda sajttal is gazdagítani.
Hozzávalók (4 személyre):
30 dkg friss, leveles paraj
4 szelet kenyér
12 fürjtojás, só
…a salátaöntethez:
1 kisebb vöröshagyma
1 csemegeuborka
fél-fél csokor petrezselyem és metélőhagyma
néhány tárkonylevél
1 evőkanál kapribogyó
1 kiskanál porcukor (méz is lehet)
1 mokkáskanál só
késhegynyi őrölt bors
1 evőkanál tárkonyecet
4 evőkanál olívaolaj
Először az öntetet készítjük el. Ehhez a hagymát megtisztítjuk, és az uborkával együtt nagyon apró kockákra vágjuk. A petrezselymet, a metélőhagymát és a tárkonylevelet finomra aprítjuk, a kapribogyóból a nagyobbakat félbevágjuk. A cukrot és a sót az ecetben kiskanállal kevergetve feloldjuk. Az olajat apránként belecsorgatjuk, megborsozzuk, felhasználásig behűtjük.
Ezután a fürjtojásokat megmossuk, és egy kis lábasban, annyi sós vízben, amennyi bőven ellepi, felforraljuk. Kis lángon 5-6 percig főzzük. (Ha fakanállal óvatosan keverjük, amíg fel nem forr, akkor a sárgája a tojás közepére helyezkedik, és szebben mutat, amikor felvágjuk.) Ha kihűlt, meghámozzuk, és félbevágjuk.
A parajt megmossuk, lecsöpögtetjük, a szárait lecsipkedjük, a leveleket tálba rakjuk, és az öntettel könnyedén egybeforgatjuk, végül a fél tojásokat is hozzáadjuk, és kissé összerázzuk, hogy az öntetből ezekre is jusson, de ne törjenek össze. A kenyérszeleteket a héjuk nélkül kis kockákra vágjuk, tepsiben sütőben, vagy egy kevés olvasztott vajon serpenyőben megpirítjuk. Még melegen a salátára szórjuk, és azonnal tálaljuk, nehogy elázzon.
FLORENTIN HALFILÉ
Tengeri helyett bármilyen halat készíthetünk így, csak szálka nélküli legyen. Az enyhén fűszeres, besameles mártás finoman harmonizál a halhússal, és nagyon mutatós, étvágygerjesztő. Akár ünnepi fogást is tálalhatunk ilyen formában.
Hozzávalók (4 személyre):
60 dkg friss parajlevél
só, 5-6 dkg vaj
4 db, egyenként kb. 15 dekás, bőr és szálka nélküli tengerihal-filé
fél citrom
2 evőkanál finomliszt
4 dl tej
Cayenne bors
reszelt szerecsendió
1 dl főzőtejszín
10 dkg trappista sajt
1 tojássárgája
A paraj szárát lecsipkedjük, a leveleket gondosan megmossuk. Forrásban lévő, enyhén sós vízben 2 percig főzzük, majd leszűrjük, lecsöpögtetjük, és kivajazott tűzálló tál aljára terítjük. A halfiléket körös-körül megsózzuk, citromlével meglocsoljuk, a levelekre fektetjük. A maradék vajat egy lábasban felolvasztjuk.
A lisztből és a tejből besamelmártást főzünk, azaz a lisztet a vajon megfuttatjuk, és a tejjel felengedjük, majd sűrűre főzzük. Közben megsózzuk, csipetnyi Cayenne borssal, reszelt szerecsendióval fűszerezzük. Amikor mártásszerűen besűrűsödött, lehúzzuk a tűzről, a tejszínben elhabart tojássárgáját és a reszelt sajt felét is hozzáadjuk. A mártást a halra öntjük, a maradék sajtot a tetejére szórjuk, és közepesen forró sütőben (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 25 perc alatt megsütjük, de nem pirítjuk meg.
PARAJOS PIZZA
Ez a recept a francia quiche tésztájával készül, de lehet hagyományos pizzatésztát is gyúrni hozzá, sőt előre vásárolt pizzaalapon is meg lehet sütni. A hangsúly ugyanis a spenótos tölteléken van, ettől érdemli ki, hogy Florentin pizzának is nevezik.
Hozzávalók a tésztához:
20 dkg finomliszt (a fele lehet rétesliszt is)
6 dkg vaj
2-3 evőkanál hideg víz
…a töltelékhez:
4 evőkanálnyi paradicsompüré
25 dkg spenót
10 dkg gomba
1 evőkanál olaj
só, őrölt bors
2-3 paradicsom
5-6 szem olívabogyó
5 dkg parmezán sajt
4 tojás
2 dl tejszín
A tésztához valókat vízzel jól össze kell gyúrni, ha nem állna össze, egy tojást is adhatunk hozzá. Fontos, hogy gyorsan és hideg alapanyagokkal dolgozzunk, mert csak akkor lesz omlós a tészta! Kinyújtva többnyire egy kerek formát szokás kibélelni vele, de akár egyenesen egy hagyományos tepsiben is kinyújthatjuk.
Az elősütéshez a tésztát fedjük le sütőpapírral, és valamilyen nehezéket tegyünk rá, nehogy felpúposodjon (a száraz bab a legmegfelelőbb, amit azután többször is felhasználhatunk). Az elősütött pizzaalapot paradicsommártással megkenjük. A megtisztított, megmosott, leforrázott spenótot ráhalmozzuk. A gombát felszeleteljük, az olajon megpároljuk, és a tetején ezt is elosztjuk. Megsózzuk, megborsozzuk. A kis kockákra vágott paradicsomot rászórjuk, aki szereti, néhány félbevágott olívabogyót is dobhat közéjük. Végül a tejszínben elkeverjük a tojásokat, megsózzuk, és a töltelék tetejére öntjük. Reszelt parmezánnal meghintjük, és forró sütőben (200 °C, légkeveréses sütőben 175 °C) 15-20 perc alatt megsütjük.
PARAJGALUSKA
Mutatós fogás, mert a friss parajt nem kell pürésíteni, elég apróra vágni; jó, ha a galuskában látszanak a zöld levéldarabkák. A túrótól és a reszelt parmezántól egyedi ízt kap, amit a tálaláskor rászórt, vajban megfuttatott zsálya még tovább hangsúlyoz. Önálló fogás, de bármilyen mártásos ételhez is tálalhatjuk. Leginkább gombás fogásokhoz illik.
Hozzávalók (4 személyre):
30 dkg zsenge paraj
só, 15 dkg túró
1 tojás és 1 tojássárgája
5 dkg reszelt parmezán sajt
őrölt bors, reszelt szerecsendió
0,2 dl vermut
1 csokor petrezselyem
20 dkg liszt
diónyi vaj
5 zsályalevél
A galuskához a spenótlevelek szárát lecsipkedjük, majd a parajt háromszor váltott vízben megmossuk. Ezután enyhén sós, forró vízbe dobjuk, és 2-3 percig főzzük, ezalatt kellően összeesik, utána leszűrjük. Hideg vízzel leöblítjük, jól kinyomkodjuk, és apróra vágjuk. A túrót a tojással és a tojássárgájával simára keverjük. A reszelt parmezánt és a spenótot beleforgatjuk, megsózzuk, borssal és reszelt szerecsendióval fűszerezzük. A petrezselymet egészen apróra vágjuk, és ezt is hozzáadjuk. A vermuttal ízesítjük.
Ezután annyi, kb. 20 deka liszttel keverjük össze, amennyivel galuskatészta sűrűségű masszát kapunk. Jól összedolgozzuk, majd lobogva forró, enyhén sós vízbe szaggatva kifőzzük. A zsályaleveleket finom csíkokra metéljük, a vajban megforgatjuk, és a galuskát erre szedjük. Parmezánforgáccsal meghintve tálaljuk.
FLORENTIN, AVAGY MOSZKAUER
Magyarországon a kandírozott narancshéjból, dióval készített, csokoládéba mártott karácsonyi aprósütemény moszkauer néven is ismert, ám külföldön Florentinnek hívják, és másféle összetevőkkel, kandírozott vagy szárított gyümölcsökkel is készítik. Nem orosz eredetű édesség, valószínűleg a 16. századi Franciaországból származik, és Medici Katalin hatására kapta a Florentin („firenzei”) nevet. Magyarországra a 19. században kerülhetett osztrák vagy német közvetítéssel.
Hozzávalók (kb. 60 darabhoz)…
…az alaptésztához:
5 dkg vaj
1,5 dl tejszín
5 dkg méz
25 dkg cukor
1 evőkanál liszt
…a manduláshoz: 20 dkg mandula, 1 narancs reszelt héja, 8 dkg pisztácia
… a dióshoz: 20 dkg dió, 10 dkg aszalt sárgabarack
…a zabpelyheshez: 10 dkg zabpehely, 3-3 dkg kukorica- és rizspehely, 10 dkg aszalt sárgabarack
…a mogyoróshoz: 15 dkg mogyoró, 15 dkg pirított szezámmag
A vajat a tejszínnel, a mézzel, a cukorral feltesszük főni. Kb. 5 percig kevergetve főzzük, a végén a lisztet is beleszitáljuk. Lehúzzuk a tűzről, és olyan hozzávalókat adunk hozzá, amilyen ízesítésű Florentint akarunk sütni (durvára vágott mandulát, narancshéjat, diót, zabpelyhet, mogyorót, aszalt gyümölcsöket).
Egyet forralunk rajta, majd egyenletesen, kb. 1 centi vastagon egy sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk. Előmelegített sütőbe toljuk, és 220 °C-on (légkeveréses sütőben 200 °C-on) 5 percig sütjük. A kész lapot, még langyosan, ollóval egyforma négyzetekre vágjuk, vagy kerek kiszúróval kiszúrjuk. A sütőpapír eltávolítása után a tésztát egy rácson hagyjuk kihűlni, azután tovább díszíthetjük. Például a szélüket olvasztott csokoládéba márthatjuk. A kis Florentinokat csak teljes kihűlés után tegyük jól záródó dobozba, úgy több hétig elállnak.
(pákozdi)