A bőséges termés sikerélményt ad
Közel 1 tonnányi termést takarítottak be a Böszikert ágyásgazdái az elmúlt szezonban, ami elképesztő mennyiség ahhoz képest, hogy ez még csak az első év, a tanulóidőszak volt. A fenntartható városi növénytermesztés egyik iskolapéldája lett a Böszörményi úton ideiglenes jelleggel kialakított közösségi kert, aminek eddigi eredményeit a polgármesteri hivatalban megtartott szezonzáró kertgyűlés összegezte.
„Sokkal többet kaptam, mint vártam.” „A kert túlteljesítette a hozzá fűzött reményeimet.” „Nagyon élveztem ezt a szezont. A kintlét teljesen kikapcsolt, nem beszélve a termés okozta sikerről.” „Szerettem minden pillanatát, amikor a kertben voltam. A sok sikerélmény mindig továbblendített egy esetleges sikertelenségen.” Ezek a gondolatok a Böszörményi úton tavasszal megnyílt közösségi kert tagjaitól származnak, akik egy kérdőíves felmérés keretében egyebek mellett arra adtak választ, hogy mennyire valósultak meg a reményeik.
A többiekhez hasonlóan a Böszikert megálmodója is úgy látja, hogy az bőven felülmúlta a várakozásokat. „Bár az elején sokan szkeptikusak voltak, nagyon bíztam a sikerben. Ezzel együtt nem gondoltam volna, hogy ennyire sok termés lesz, és azt sem, hogy ennyi ember ilyen kitartóan gondozza majd a növényeit. Nem is akarja senki visszaadni az ágyását” – beszélt a tapasztalatairól Fonti Krisztina alpolgármester, aki számára, az egyik ágyás „társbérlőjeként”, szintén sok örömet adott a kert és annak közössége.
„Ez az egyik legszebb kertem: ahhoz képest, hogy őrült tempóban készült, nagyon jó minőségben sikerült megtervezni és kivitelezni. Büszke lehet a közösség arra, amit elért” – jelentette ki Rosta Gábor, a Böszikert vezetője a szezonzáró kertgyűlésen, amin a termés mennyiségéről is szó esett. Mint elhangzott, az ágyásgazdák együttesen közel 1 tonnányi zöldséget takaríthattak be az elmúlt szezonban.
A bámulatos termés sikerélményt ad mindenkinek, a vezető szerint ezért is működik jól a közösségépítés. Hozzátette, hogy az eddigieknél több közösségi program is megvalósulhatna jövőre – például közös sütéseket, főzéseket szervezhetnének maguknak a tagok, amihez valamilyen tűzrakóhelyre lenne szükség. Ezenkívül fel lehetne venni a kapcsolatot a közeli óvodákkal, iskolákkal, hogy a gyerekek élőben ismerkedhessenek meg egy kert működésével.
„Ha a kert megtalálja a helyét a tagok életében, akkor az jól működik. Van, aki számára ez családterápia…” – fogalmazott némi iróniával Rosta Gábor, majd teljes komolysággal arról beszélt, hogy a környék „ékszerdoboza” lett a Böszikert, amelyet jövőre akár már a legszebb konyhakertek országos versenyére is be lehetne nevezni.
A szezonzáró gyűlésen Rosta Gábor bejelentette, hogy a terveknek megfelelően a következő évtől átadja feladatait egy háromfős koordinációs csoportnak. Ennek tagjait az ágyásgazdák saját maguk közül választották meg, többen pedig különböző feladatokat vállaltak el – van, aki a pénzügyi teendőket, más a palánták beszerzését intézi.
A közösség tehát teljes egészében a saját kezébe vette a kert működtetését, a szakmai segítséget ugyanakkor a továbbiakban is megkapja. Jövőre is lesznek oktatónapok, amiken Helfné Szabó Zsuzsanna növényorvos ad majd tanácsokat egyebek mellett az ágyástervezéssel, az ültetéssel és a kártevők elleni küzdelemmel kapcsolatban.
n.