Emléktábla az Erzsébet-térdeplőnél
A Jánoshegyi út déli oldalán, az egykori síugró sánccal átellenes erdőben található az Erzsébet-térdeplő. Az emlékhely története a 19. századba nyúlik vissza, amikor Erzsébet királyné (Sisi) magyarországi tartózkodása alatt szívesen járt fel a normafai hegygerincre, az erdei Mária-zarándokhelyhez, a százesztendősnél idősebb fára helyezett Madonna-képhez imádkozni – kísérője általában id. Erber János fővárosi erdész volt. A krónikák három látogatását meg is örökítették (1882. április 30., május 16., október 9.). A budakeszi svábok is rendszeresen zarándokoltak az emlékhelyhez.
Sisi halála után a zarándokhely Erzsébet királyné-emlékhely lett, térdeplővel. Itt az 1900-as évek elején Glück Frigyes állított egy Stróbl Alajos által alkotott Erzsébet-szobrot. A Madonna-kép, a szobor és a térdeplő a 20. század végére eltűnt, a hatalmas ősbükk elöregedett és kidőlt, törzse villámcsapás következtében kiégett, de a megmaradt csonkja a harmadik évezred első éveiben még állt, új Mária-képpel, az arra járók friss virágaival.
Erzsébet királyné és Ferenc József házasságkötésének 150. évfordulójára 2004-ben a Budapest-Zugligeti Egyesület és a Sisi Baráti Kör egy térdeplőt és egy emlékoszlopot állított, rajta egy 12. századi Madonna-festmény reprodukciós képével, a Budai Erdészet pedig három erdei paddal ajándékozta meg az emlékhelyet. A szentkép, sajnos, hamar eltűnt, de az emlékhely kedvelt hellyé vált, mindig friss virágokkal, koszorúkkal, olykor mécsesekkel. Az egykori ősbükk csonkja a földfelszínen még ma is fellelhető.
Az elpusztult ősbükkfa pótlására 2014 őszén a Magyarországi Katolikus Németek Egyesülete (St. Gerhards Werk) nevében dr. Klincsek Pál elnök (kertészmérnök) és dr. Kőrösné Herein Mária alelnök (tanár) három bükkfacsemetét ültetett el. Az ültetésen részt vett a 4 esztendős Patassy Csanád és testvére, a 2 esztendős Hanga is – ők ma a Zugligeti Általános Iskola felsős tanulói, az emlékhely önkéntes „őrzői”. Kilenc év elteltével a három bükkfacsemetéből egy maradt meg, az emlékoszlopra pedig emléktábla került az ültetésről.
Salamin András