Ismét ajándékoztak a hegyvidéki diákok
„Időt kell szakítanod embertársaidra, tégy valamit másokért, ha még oly apróságot is – valamit, amiért fizetséget nem kapsz, csupán a kitüntető érzést, hogy megtehetted.” Ez a mindenki számára követendő gondolat vezérelte egész életében Albert Schweitzert. A Nobel-békedíjas teológus, lelkész, filozófus, orgonaművész, tanár, orvos – amellett, hogy kórházakat épített Afrikában – az árva, elhagyott gyerekek számára falvakat hozott létre a világháború után Svájcban, Ausztriában és Németországban. Az önzetlenség magasztos példája az övé, és ez napjaink sokszor öncélú világában, amelyet háborúk, viszályok sújtanak, különösen nagy érték. Ezért is annyira örömteli, hogy a hegyvidéki diákok az idén sem feledkeztek meg a hiányt szenvedő társaikról, és követték Schweitzer példáját. Nagy lelkesedéssel és tenni akarással csatlakoztak valamelyik országos adományozóakcióhoz; szeretetcsokikat küldtek, játékokkal teli csomagokat készítettek, rajzoltak és díszítettek, hogy így tegyék személyessé ajándékaikat.
A „Göncölj a Földért!” elnevezésű ruhagyűjtési kampányt támogatta a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium közössége. A jó minőségű darabokat nélkülöző családok kapják meg, a maradék pedig használtruha-üzletekbe kerül, vagy géprongy és ipari textil készül belőlük.
Az általános iskola 8. osztályába lépett a Sashegyi Arany Iskolaalapítvány gyűjtése, hiszen a tanintézmény alsós osztályai az idén már tizennegyedik éve segítik az erdélyi Mezőségen lévő válaszúti magyar szórványkollégium 4–11 éves gyerekeit. Most is olyan ajándékokat küldtek társaiknak, amiknek az adományozók is örülnének. A játékokkal és más kedves meglepetésekkel teli dobozok mellett könyveket is eljuttatnak Erdélybe, ezeket a válaszúti kollégium könyvtára kapja meg.
A szórványkollégiumot a Kallós Zoltán Alapítvány működteti, amelynek a legfontosabb célja, hogy a mezőségi magyarok anyanyelvi oktatásban részesüljenek. Több mint harminc környékbeli faluból érkeznek a tanulók, akik Válaszúton végzik el az 1–4. osztályt, majd Szamosújváron járhatnak magyar iskolába az érettségiig. Szakmát is tanulhatnak magyarul, vagy akár egyetemre mehetnek Kolozsvárra. Mindez az alapja annak, hogy a magyarság ne tűnjön el a mezőségi részen, ahol a szórványban élő honfitársaink számára egyre kevesebb lehetőség nyílik a nyelv és a kultúra megtartására.
„Szeretetcsoki”, avagy Egy tábla csokival a beteg gyermekekért! – így szól a Mátrix Közhasznú Alapítvány csokigyűjtési akciója, amelyben a Németvölgyi Általános Iskola tanulói is részt vettek. Az édesség mellett rajzokkal és jókívánságokkal is igyekeztek megszépíteni a betegséggel küzdő gyerekek mindennapjait.Ebben az évben is kinyitott Márton ételládája a Bocskai út 10. szám alatt, ahol a kelenföldi evangélikus lelkészi hivatal működik. A múlt esztendőhöz hasonlóan a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium diákjai ezúttal is egészséges ételekkel töltötték meg az „adok-kapok dobozt”, amiből a rászorulók vehetik ki az ajándékokat a Budapest-Kelenföldi Evangélikus Egyházközség szervezésében. Adakoztak az alsósok is, ők Mikulás-napi gyűjtést tartottak. Az ajándékok a „Help for fun” és Bérczes Nóra közreműködésével jutnak el a szegény sorsúakhoz.A Virányos Általános Iskola 2017 november elején csatlakozott a PontVelem Okos Programban megjelenő „Varázsolj mosolyt egy társad arcára!” elnevezésű felhíváshoz. Mint minden évben, most is nagy lelkesedéssel gyűjtötték a diákok az ajándékokat a rászoruló gyerekeknek.
A felhívás lényege, hogy mindenki vigye be a használt, de jó állapotú játékait egy dobozban, és írja rá, hogy milyen nemű és korú gyereknek küldi. A játékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat juttatja el a megfelelő helyekre. Az iskola dolgozói az idén is segítettek becsomagolni az ajándékokat.
Minden osztályból sok kisebb-nagyobb értékű, méretű adomány érkezett. Volt közte plüssfigura, könyv, puzzle, logikai játék, kártya és egyéb társasjáték. Összesen 88 doboz gyűlt össze, tele játékokkal.A Szent László Társulat „Összetartozásunk ajándékai” elnevezésű gyűjtéséhez csatlakozott a Zugligeti Általános Iskola. Az adományozást Székelyhíd (Erdély), a ráti Szent Mihály Gyermekotthon (Kárpátalja), Óbecse, Kutaspuszta, a hajdújárási Lurkóház, valamint kárpátaljai magyar közösségek, szilágysági, bodrogközi magyar családok, erdélyi magyar szórványiskolák, -óvodák részére szervezték meg, a Rákóczi Szövetséggel együttműködve. A zugligetis gyerekek többdoboznyi, jó állapotban lévő játékkal, társasjátékkal, mesekönyvvel járultak hozzá a gyermekotthonok lakói és a rászoruló magyar családok karácsonyához.Az idén immáron tizenegyedik alkalommal zajlik a Márvány utcai BGSZC Budai Gimnázium és Szakgimnázium hagyományos karácsonyi adománygyűjtési akciója. Az OTP Fáy András Alapítvány két mintaiskolája, a BGSZC és a jászárokszállási Deák Ferenc Gimnázium, az OTP Fáy András Alapítvány, a Budapesti és Nyíregyházi Oktatási Központok, a Humanitas Szociális Alapítvány, valamint az OTP Bank közös összefogásával gyűlnek az ajándékok. Összesen 150 jászárokszállási, nyíregyházi és battonyai család veheti át a 35-40 ezer forint értékű, tartós élelmiszereket és édességeket tartalmazó csomagokat.
A BGSZC-ben 700 diák és 60 tanár fogott össze a nemes ügyért. A zsákok összekészítésében mindenki részt vállalt, voltak, akik dekorálták azokat, mások pedig beszerezték az adományokat.A hagyományoknak megfelelően a Gyakorlóiskolák Iskolaszövetsége Elnökségének támogatásával meghirdetett „Egy osztály – egy karácsony!” elnevezésű programban vett részt az ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola. A hegyvidéki diákok a keleti végeken nehéz sorban élő moldvai csángó gyerekek ünnepéhez járultak hozzá, cipősdobozokba rejtett ajándékokkal kedveskedtek.
Tartós élelmiszereket, tisztálkodószereket, édességeket, könyveket, játékokat küldtek a tanulók, és kedves üzeneteket is írtak a csomagok mellé. Gyerekruhákat, nagyobb kiszerelésben élelmiszereket és mosószereket is adományoztak, ezeket a csángó pedagógusok helyben csomagolják be, és adják át a rászorulóknak.
A Testnevelési Egyetem Gyakorló Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium együttműködése 2021-ben kezdődött a gyermekszegénység ellen küzdő Igazgyöngy Alapítvánnyal. Az egyik osztály tagjai úgy döntöttek, hogy azon a karácsonyon nem egymást, hanem szegény körülmények között élő gyerekeket ajándékoznak meg.
Akkor 31 ajándékcsomagot juttattak el a Hajdú-Bihar vármegyei Komádi településre, és az alapítvány megható videóanyagokat küldött arról, ahogy az ottaniak átveszik ezeket. Az ötlet gyorsan népszerűvé vált az iskolában, évről évre egyre több osztály csatlakozik a programhoz: az idén már 210 csomagot állítottak össze és ajándékoztak a budapestiek a komádi gyerekeknek.
MM.