Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ünnepi szokások, ünnepi fogások

Mindnyájan egyetértünk a mondókával: „szebb a páva, mint a pulyka” – mégis a pulykát választjuk. Félretéve a tréfát, a szokások nagyon is meghatározzák az ünnepeinket, különösen ami az ételeket illeti. A hal és a pompás sült vagy töltött pulyka a karácsonyi menü elmaradhatatlan része­­. ­Az, hogy az elkészítési módjukon kell-e, tudunk-e változtatni, rajtunk múlik. Az újítás igénye ugyanis legtöbbünkben rendre felmerül. Lehet, hogy csak egy-egy fogás erejéig kell az ételsort módosítani, de az is egy megoldás, hogy az új fogásokat az ünnepek közötti napokon próbáljuk ki. Ha pedig beváltak, jövőre már az ünnepi menübe illeszthetjük.


DIÓS-MAJONÉZES HALKOKTÉL

A karácsonyi vacsorához szinte kötelező valamilyen halas, rákos előételt kínálni. Természetesen pikánsnak, üde ízűnek kell lennie, hogy meghozza az étvágyat a továbbiakhoz. Fontos, hogy mutatós is legyen, ezért legjobb üvegkelyhekben, -tálkákban tálalni!

 

Hozzávalók (4 személyre):

50 dkg fagyasztott tengeri hal, vagy rák, vagy friss pontyfilé

só, őrölt bors

1 citrom leve

egy darabka, kb. 15 dkg zeller

6 evőkanál kész majonéz

5-6 evőkanál tejföl

1 kiskanál mustár

10 dkg dióbél

1 nagyobb alma

2 közepes csemegeuborka

…a díszítéshez: salátalevél

 

A fagyasztott halat szobahőmérsékleten felengedjük, megsózzuk, megborsozzuk. Egy serpenyőbe ujjnyi magasan vizet öntünk, egy kevés citromlével ízesítjük, majd a halat megpároljuk benne. (Egyszerre csak annyit tegyünk bele, amennyi kényelmesen elfér, így a szeleteket meg is fordíthatjuk!) Utána leszűrjük, és hűlni hagyjuk.

A zellert meghámozzuk, gyufaszálnyi csíkokra metéljük, és enyhén sós, citromos vízben néhány percig főzzük, majd leszűrjük. A majonézt a tejföllel összekeverjük, kissé megsózzuk, megborsozzuk, aztán a citromlével és a mustárral kellemesen pikánsra ízesítjük. A diót durvára vágjuk, és belekeverjük. Az almát elfelezzük, a magházát kivágjuk, és az uborkával – a zellerhez – hasonló méretű csíkokra vágjuk.

Mindezt és a zellert is a diós-majonézes mártásba keverjük. Végül a puha halat kisebb darabokra tördeljük, és óvatosan a salátába forgatjuk. Mindenképpen hagyjuk állni egy ideig, hogy az ízei kissé összeérjenek! Salátával bélelt tálkákban tálaljuk.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok1

 

KARÁCSONYI KRÉMLEVES GARNÉLARÁKKAL

Igazi „hoztam is, meg nem is” megoldás ez a narancsos burgonyakrémleves mindazoknak, akik nem kedvelik a halleveseket, de az ünnepi alkalommal meg tudnak barátkozni néhány ropogós rákocskával. Ezektől lesz levesünk illúziókeltő: halleves is, meg nem is.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 vöröshagyma
2 evőkanál olívaolaj
50 dkg burgonya
1 biozöldség-leveskocka
1 bionarancs reszelt héja
2 narancs leve
1 babérlevél
4 ág kakukkfű
2-3 evőkanál tejföl
só, őrölt bors

…a levesbetéthez:
8 konyhakész garnélarák
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj

A hagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, és olajon megpároljuk. A burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk, a hagymára dobjuk, felengedjük 1 liternyi vízzel, és a leveskockát belemorzsoljuk. A narancslevet beleöntjük, a narancshéjjal, a babérlevéllel, a kakukkfű lecsipkedett leveleivel fűszerezzük (1 ágat félreteszünk a díszítéshez), sóval, borssal ízesítjük. Felforraljuk, és fedő alatt, lassú tűzön puhára főzzük. Ezután a tejföllel behabarjuk, majd az egészet simára turmixoljuk. Végül átszűrjük, hogy finom selymes legyen.
Tálalás előtt a fokhagymát összezúzzuk, a forró olajba dobjuk, és a garnélákat kb. 3 percig sütjük benne. Minden adag leveshez 2-2 rákocskát számítunk, és kakukkfűvel vagy friss kaporral, esetleg édeskömény-levélkékkel díszítjük.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok3

SZÉKELY HARCSARAGU

Nem tudni, hogy a székelyek készítenek-e így harcsát, de valószínűleg ez a fogás a székelykáposzta után kapta a nevét. Tény, arra emlékeztet az, hogy hús helyett hal, no meg egy kis bor is van benne. Aki szereti a székelykáposztát, ezt is kedvelni fogja!

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 kisebb vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

2 evőkanál zsír vagy olaj

50 dkg savanyú káposzta

1-1 zöldpaprika és paradicsom

2 dl száraz fehérbor

1 halászlékocka

80 dkg harcsafilé, só

2 dl tejföl

1 evőkanál liszt

a tálaláshoz:

1 csokor petrezselyem

 

A vöröshagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és a zsíron megfonnyasztjuk. A savanyú káposztát, ha nagyon savanyú, kissé kimossuk, kifacsarjuk, majd a felkockázott paradicsommal és a paprikával együtt a hagymához adjuk. A kétszeresére hígított borral felengedjük. A halászlékockát belemorzsoljuk, és lassú tűzön, fedő alatt 35-40 percig főzzük.

Eközben a harcsafilét nem túl kis darabokra vágjuk, megsózzuk, és a már majdnem puha káposztához adjuk. Kb. 10 percig még a lábost rázogatva főzzük, ezalatt a hal is megpárolódik. Végül a liszttel összekevert tejföllel besűrítjük. Még egyszer felforraljuk, és finomra vágott petrezselyemmel megszórva tálaljuk. Puha kenyér illik hozzá.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok5

 

TÖLTÖTT PULYKA ANGOLOSAN

Sokan sokféleképpen sütnek egészben pulykát. Van, aki csak fűszeres vajjal alaposan bekeni körös-körül, van, aki rafinált darált húsos vagy gesztenyés töltelékkel tölti meg. Az alábbi egy angol eredetű, rozmaringos, kakukkfüves, szalonnás, mascarponés változat. Az angolok legtöbbször nem érik be a sült madárral, baconba göngyölt, fűszeres darálthús-falatkákat is sütnek mellette.

 

Hozzávalók (8 főre):

kb. 4 kg-os, konyhakész pulyka

maroknyi rozmaring és kakukkfű

2 biocitrom

8 dkg húsos szalonna (ún. sliced bacon)

15 dkg mascarpone

2 vöröshagyma

…a bekenéshez:

7 dkg vaj

só, őrölt bors

2 narancs leve

…a mártáshoz:

1 evőkanál liszt

1 dl fehérbor

1 szárnyas húsleveskocka

 

A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra (légkeveréses sütőt 180 °C-ra). A pulykát megmossuk, és alaposan leszárogatjuk. A rozmaring és a kakukkfű leveleit lecsipkedjük, és nagyon apróra vágjuk, majd egy tálban a reszelt citromhéjjal, az apróra vágott húsos szalonnával és a mascarponéval összekeverjük.

A pulykamell bőrét a kezünkkel óvatosan fellazítjuk, és a tölteléket az így keletkező „zsebekbe” töltjük. A hagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk, és egy nagy tepsi aljára terítjük. A pulykát kívülről körös-körül bekenjük olvasztott vajba kevert, sós, borsos narancslével, majd a tepsibe állítjuk, és fóliával betakarjuk. A lábak és a szárnyak végeit is csomagoljuk alufóliába, mert különben hamar megégnek!

A pulykánkat 3 óra 45 percig sütjük, ezalatt a pecsenye levet ereszt, amit később felhasználunk. Az utolsó 30 percben a fóliát levesszük, hogy a hús megpiruljon. Ha megsült, a madarunkat letakarva még 30 percig állni hagyjuk.

A mártáshoz a pulyka alatt keletkező levet egy lábosba szűrjük, a liszttel megszórjuk, és 2 percig kevergetve forraljuk, majd a borral felengedjük, és a húsleveskockát belemorzsoljuk. Kb. 15 percig kis lángon forraljuk, ezalatt mártásszerűen besűrűsödik. Leveses csészében külön tálaljuk a sülthöz.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok2

 

KÓKUSZOS BANÁNGOLYÓ

Ez a „kétszínű”, édes, ropogós, mutatós finomság jól záródó fémdobozban legalább egy hónapig eltartható. Mivel elég sok apró tennivaló van vele, ezért jó, ha az ünnepek előtt elkészítjük, amikor még van hozzá időnk és türelmünk.

 

Hozzávalók (kb. 40 darabhoz):

3 tojásfehérje

15 dkg cukor

25 dkg kókuszreszelék

15 dkg banáncsipsz

3 evőkanál banánlikőr (ha van)

…a díszítéshez: 5-5 dkg fehér és barna tortabevonó csokoládé

 

A tojásfehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá, majd a kanalanként hozzáadott cukorral tovább, fényesre verjük. Ezután a kókuszreszeléket és a finomra darált banáncsipszet óvatosan a habba forgatjuk. (Ha van banánlikőrünk, ekkor adjuk hozzá ezt is, markánsabb lesz tőle a süteményünk íze.)

Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, és a masszából fagylaltos kanállal csinos félgömböket teszünk rá. Ha nincs ilyenünk, akkor két langyos vízbe mártott kanál segítségével galuskákat formázhatunk. Előmelegített sütőben, egészen kis lángon, 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C-on) kb. 15 perc alatt megsütjük, majd rácsra szedve legalább 2 órán át hagyjuk szikkadni.

Ezután minden golyó egyik felét megolvasztott fehér csokoládéba mártjuk, és ismét a rácson hagyjuk dermedni. Amikor ez megtörtént, a másik felüket a megolvasztott barna csokoládés masszába forgatjuk, és továbbra is a rácson hagyjuk száradni.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok4

 

MÉZES KRÉMES

Gyerekkori emlékeket idéző, ritka édesség a mézes krémes. Manapság kevesen készítik, mert kissé munkaigényes. Éppen ezért kivételes alkalmakkor, mint például a karácsony, meglephetjük vele a családot.

 

Hozzávalók (30 darabhoz):

5 dkg margarin

1 tojás

15 dkg kristálycukor

3-4 evőkanál tej

6 dkg méz

40 dkg simaliszt

1 kiskanál szódabikarbóna

…a töltelékhez:

3 dl tej

6 dkg búzadara

20 dkg kristálycukor

20 dkg margarin

1 biocitrom reszelt héja

kb. 15 dkg baracklekvár

 

A margarint az egész tojással, a cukorral, a tejjel és a mézzel egy vízgőz fölé állított üstben vagy lábosban, kevergetve, sűrű krémmé főzzük. Ha langyosra hűlt, a lisztet és a szódabikarbónát hozzáadjuk, majd sima tésztává gyúrjuk. Belisztezett deszkán négy cipóra osztjuk, és legalább fél órán át pihentetjük. Ezután egyenként késhátvastagságúra nyújtjuk, és egy tepsi sütőpapírral borított hátán, előmelegített sütőben, 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C-on) 8-10 perc alatt megsütjük.

A töltelékhez a tejet felforraljuk, a búzadarát kevergetve megfőzzük benne. Ha kihűlt, a cukorral habosra kevert margarint hozzáadjuk, reszelt citromhéjjal ízesítjük. A tésztalapokat egyenként lekvárral megkenjük, krémet simítunk rá, és egymásra helyezzük. A tetejét porcukorral bőven megszórjuk, és csak néhány órányi pihentetés után szeleteljük fel.Unnapi_szokasok_unnepi_fogasok6

(pákozdi)