A zene karácsonykor is csodákra képes
Ötévesen kezdett hegedülni, miután meghallották hintázás közben énekelni. A Bartók Rádió szerkesztő-műsorvezetőjeként és a Solti György Zeneiskola Vonószenekarának vezetőjeként nemcsak rangos hangversenytermekben, hanem itt, a Hegyvidéken is rendszeresen találkozhatunk vele. Bolla Milán mesélt nekünk a közös zenélés csodájáról, az idilli karácsony titkáról és egy olyan különleges „hangszerről”, amivel bárhol és bármikor zenélhetünk.
– Amikor telefonon kerestem, említette, hogy elég sűrű hete van, mert a Solti György Zeneiskola Vonószenekarával hangversenyre készülnek. Hogy sikerült a koncert?
– Különleges karácsonyi időutazásra hívtuk a MOMkult közönségét. A Solti György Zeneiskola Vonószenekarával mindig igyekszünk többféle műfajból és korból válogatva összeállítani a műsort, így volt ez legutóbb is. Corelli Karácsonyi concerto grossójától az Igazából szerelem című film zenéjéig ívelő zenei palettáról sok más mellett A diótörő és a Csendes éj sem hiányozhatott, de magyar karácsonyi népénekek és a Reszkessetek, betörők! című film népszerű zenéi is felcsendültek. Óriási élmény volt!
– A vonószenekarral nem csak képzeletben szoktak utazni. Az ön által vezetett együttessel jártak már Belgiumban, Prágában, Londonban és Hamburgban is, és rendszerint nívós díjakkal tértek vissza a Hegyvidékre. Az idén első helyezést értek el az Országos Zenekari Versenyen. Mi a sikerük titka?
– Nehéz válaszolni erre a kérdésre. Talán az első és legfontosabb ok a közösségünkben rejlik. A zenekar tagjai jól ismerik egymást, egy-egy mosoly, összepillantás is elég ahhoz, hogy megértsük a másikat. Rengeteg élmény, felejthetetlen nyári tábor, külföldi út és sok befektetett munka van mögöttünk.
– A zene az élete része, hiszen nemcsak a vonószenekar vezetője, hanem a Bartók Rádió szerkesztő-műsorvezetője is. Mi volt az első hang a karrierje kottájában?
– Ennek különleges története van. Édesanyám is tanult hegedülni, és emlékszem, hogy gyerekkoromban hallottam őt játszani, de a meghatározó pillanat az volt, amikor hintázás közben a leendő hegedűtanárom meghallott énekelni. Azonnal felkereste édesanyámat, és elmondta neki, hogy szívesen foglalkozna velem, mert tisztán éneklek. A vonós hangszerek esetében ez nagy előnynek számít. Ötéves koromban kezdtem hegedülni. Tulajdonképpen így sodródtam a zene felé, így kezdődött minden. Később olyan tanáraim is voltak, akik példaképpé váltak számomra.
– Sokan azt mondják, hogy a Solti György Zeneiskola Vonószenekara szívből is zenél. Minek köszönhető, hogy a növendékek nem az okoseszközökben, hanem a hangszerekben lelik örömüket?
– Számtalan tanulmány született már arról, hogy a zenetanulásnak milyen jótékony hatásai vannak. A zene csodákra képes, olyan nemzetközi nyelv, amit mindenki megért. A legfőbb célom, hogy a műveken keresztül a növendékek is megismerjék a közös zenélés élményét – ami energiával képes feltölteni őket –, valamint az egymásra figyelés fontosságát.
– A Hegyvidéki Kulturális Szalonban is rendszeresen fellépnek, szinte hazajárnak oda.
– Örömmel játszunk a szalonban, mindig nagy szeretettel fogadnak minket. Legutóbb az Alzheimer-világnap alkalmából adtunk ott koncertet. A szalon közössége fantasztikus! Menyhárt Évával, az intézmény vezetőjével és a kollégáival is kiváló a kapcsolatunk. Úgy gondolom, a Hegyvidéki Kulturális Szalon nemcsak a mi életünket színesíti hosszú évek óta, hanem a tizenkettedik kerületét is. Nem csoda, hogy a beltéri és a kültéri programok is nagy népszerűségnek örvendenek – legyen szó nyári koncertekről, vagy a hangulatos adventi vásárról a szalon előtti téren.
– December végéhez közeledve jó érzés elmerülni a régi idők emlékeiben. Önnek vannak olyan kedves történetei, amiket karácsonykor szeret felidézni?
– A szeretteimmel töltött idő és a közös éneklések mindig eszembe jutnak, ezek tették és teszik most is igazán varázslatossá az ünnepet. Családapaként is szeretem ezeket a meghitt pillanatokat. A gyermekeim még picik, ellenben rendkívül muzikálisak. Lehet, hogy nem lesznek zenészek, de remélem, a zene az ő életükben is fontos szerepet kap majd. Szeretném, ha megtanulnának valamilyen hangszeren játszani. A nagyobbik lányom egyébként hárfázni szeretne. Szerintem mindenkinek tanulnia kellene valamilyen akusztikus hangszeren. Lehet egyszerűbb instrumentum is, de az olyan jó érzés, amikor az ember testét-lelkét átjárja a zene!
– Karácsonykor a hegyvidéki otthonokba is beköltözik a zene. Mit javasol, milyen dalok tehetik még idillibbé a szeretet ünnepét?
– Nincs biztos receptem, hiszen nem vagyunk egyformák. Mindenkinek meg kell találnia azt a zenét, amit a sajátjának érez. Karácsonykor mi is többféle műfajt hallgatunk. A közös zenélésnek varázsereje van, és nem feltétlenül van szükségünk ehhez tényleges hangszerre. Ott a hangszalag, sokszor az is elég a tökéletes karácsonyi dalhoz.
– Azt mondják, a karácsonyi kívánságoknak ereje van. Ön mit kíván a szeretet ünnepén?
– Mit kívánnék? Békét a lelkekben és a világban is. A vonószenekarnak pedig sok szép koncertélményt. Remélem, valóra válik!
B. M.