Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A jövőn szeretne változtatni a Hegyvidéki Zöld Kör

A helyi környezettudatosságot szeretné előmozdítani szóval és tettel a Hegyvidéki Zöld Kör. A négy kerületi szomszédasszonyunk által életre hívott civil kezdeményezés tagjai alulról építkeznének, akár a gyerekeket is bevonva, hiszen az ő jövőjük a tét.

„A Hegyvidéki Zöld Iroda által rendezett egyik klímabarát-előadáson találkoztunk 2022 tavaszán, és gyorsan kiderült, mindegyikünkben van nyitottság arra, hogy környezettudatosabban éljünk, s tegyünk valamit azért, hogy még zöldebb legyen a környezetünk – kezdi a Hegyvidéki Zöld Kör létrejöttének történetét Hegyes Katalin. – Ebből a felismerésből kiindulva alakítottuk meg a kört. Egyrészt olyan közösséget szeretnénk építeni itt, a hegyen, aminek a tagjai ötletekkel, tapasztalatokkal tudnak segíteni egymásnak abban, hogy környezettudatosan éljünk. Másrészt célunk a tágabb lakókörnyezetünk szépítése, zöldítése, rendezése, akár aktív, kétkezi munkával. A kivételes adottságokkal rendelkező tizenkettedik kerületben élünk, jártunkban-keltünkben mégis látunk, sajnos, olyan előkerteket vagy utcasarkokat, amik elhanyagoltak.”
Almási Gabit is éppen az motiválta, hogy sok a zöld terület a XII. kerületben, mégis akadnak foltok, amik nincsenek beültetve. „Nem is annyira a fákra koncentrálnék – mondja –, hanem a bokrokra és az évelő növényekre, amelyekkel kevés ráfordítással, szinte gondozás nélkül be lehetne ültetni az előkerteket, a keskeny földcsíkokat. Így szebbé, barátságosabbá tennék a környezetünket, és kicsit az ökoszisztémát is visszaállítanák. Álmom a buszmegállók zöldítése is, amire a város más részein már láthatunk jó példákat. Tanárként fontosnak tartom, hogy mindezt ne csak mi négyen csináljuk, hanem minden akciónkban vegyenek részt a környékbeliek, hogy végül mindenki a magáénak érezze a feladatot és a kialakuló kis eredményt is. Például beszéltünk néhány Böszörményi úti társasház lakóival, hogy segítenénk nekik az előkertjeik zöldítésében. Csak azt kértük, hogy ők gondoskodjanak utána a beültetett növényekről és a rend fenntartásáról. A kerület más részein is szívesen vállalnánk ugyanezt. Szívem szerint a gyerekeket is bevonnám, alulról építkeznék, hiszen mindent az ő jövőjük érdekében teszünk.”
Szőke Anna, kisgyerekes anyukaként, egyetért a felvetéssel: „Az én témám a környezettudatos életre törekvés, ami a családalapítással vált kiemelten fontossá az életemben. Sokakhoz hasonlóan úgy érzem, a gyerekekért tényleg szinte bármit megtennék, ami tőlem telik. Az egészséges életmód kialakítása érdekében a háztartáson belüli zöldítésben, a Zero Waste hulladékkezelési koncepcióban mozgok otthonosabban. A kertet, a növények gondozását még tanulom, de hiszem, hogy meg kell őriznünk a teremtett világot. Olyan társadalomban szeretnék élni, amiben a közös dolgainkért is teszünk, a közösségbe is invesztálunk. Ebben akarok a családon belül és kívül is példát mutatni, engem ez motivál a Hegyvidéki Zöld Körben.”
Zimmerer Erzsébet szerint fiatalokból, egyetemistákból álló baráti társaságukban már régóta téma az ökológiai válság: „Nyomaszt minket a jövőnk helyzete, a saját eszközeinkkel szeretnénk változtatni. Építészként végeztem, és látom, hogy városainkban felborultak az arányok, mindenhova építeni akarunk, sokszor a zöld környezet rovására. Ma már világosan látszik, hogy ezáltal élhetetlenek lettek a településeink, különösen a nyári hőségben. Az lenne a lényeg, hogy ne csak építsünk, hanem kezdjünk máshogy viszonyulni a településekhez: hogyan lehetne több zöldet – akár vertikális felületeken – behozni. A kezdeményezésünk révén szeretnék ehhez kapcsolódó tudást, ötleteket, cikkeket megosztani az érdeklődőkkel. Ráerősítenék arra, hogy közösséget, hálózatot építsünk, mert a nagyvárosok elidegenedett környezetében nagyon hiányoznak ezek. Szerencsére itt, a Hegyvidéken van mire alapozni, mert még megtalálhatók a kis, faluszerű közösségek nyomai.”A_jovon_szeretne_valtoztatni_a_Hegyvideki_Zold_KorA Hegyvidéki Zöld Kör tagjai a közösségi médiában (facebook.com/HegyvidekiZoldKor) hirdetik meg programjaikat, ahol érdekes cikkeket is közzétesznek, továbbá elektronikus levélben is szívesen tájékoztatják az érdeklődőket. Minden hónapban programot szerveznek: januárban az FSZEK Ugocsa utcai könyvtárban a Humusz aktivistája a komposztálásról beszélt, decemberben méhviasszal kézműveskedtek és madárkalácsot készítettek, novemberben pedig néhány Normafa úti lakossal együtt egy elhanyagolt részt tisztítottak meg a svábhegyi fogaskerekű-megállónál, összeszedték a szemetet, és beültették a négy virágládát. Tavasszal a padokat is szeretnék majd lecsiszolni és lefesteni.
Február 17-én a Lövőház utca 28.-ban található budai Swappis Ruhaforgóban szerveznek hiánypótló rendezvényt. A ruháinkat megunjuk, kimennek a divatból – gondoljuk –, ezért hajlamosak vagyunk egy szezon után kidobni, miközben még évekig, évtizedekig betölthetnék a funkciójukat. A divatszakma ilyen módon komoly környezeti terhelést okoz.
Ezen a problémán próbál kis léptékben segíteni a program, amin lehetőség nyílik a használt ruhák kijavítására, átalakítására. Ehhez profi varrónő ad segítséget a helyszínen. A feleslegessé vált, már nem használt darabokat le is lehet majd adni. Az összegyűlő ruháknak a kis vállalkozás új tulajdonosokat keres, akik akár még évekig használhatják ezeket. Az alapítók szívesen fogadják a csatlakozni vágyók jelentkezését, program- vagy előadás-javaslatait, a zöldítendő területekre vonatkozó ötleteit a hegyvidekizoldkor@gmail.com címen.

(Barta)