Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ritka jó rétesek sósan, édesen

Nem fér hozzá kétség, hogy a rétes az egyik legkedveltebb tésztafélénk. Annak ellenére, hogy szinte mindnyájan szeretjük, senkit sem biztatunk arra, hogy fogjon bele az eredeti recept szerinti, autentikus rétestészta készítésébe, mert az bonyolult, hosszadalmas és nagy rutint kívánó feladat. Miért is tennénk, ha a készen kapható réteslapok tökéletesen megfelelnek a célnak? A hangsúly a tölteléken van, amibe viszont mindenki beleadhatja, „amije csak van”, és nemcsak az édes, mákos, diós, túrós, gyümölcsös rétesekre gondolunk, hanem az olyan sós, fűszeres, zöldséges, húsos változatokra is, amik eddig talán nem jutottak az eszünkbe. Egyvalamit jegyezzünk meg: a kész réteslapok közét és tetejét jól be kell olajozni-vajazni, hogy sülés közben ne ragadjanak össze. És az édesek mindegyikéhez nagyon illik a vaníliamártás!

Rétesgombócleves

A mai Monostorapáti község (az ősi Almád városka) a varázslatos Káli- és Tapolcai-medence határán fekszik. Innen való a rétesgombócleves, amit a helybéliek roppant leleményesen mindig az alkalomhoz igazítottak. Böjtben hús nélkül, disznótorkor apróra vágott hagymás májjal, ünnepek idején főtt, pástétomfinomságúra darált csirke- vagy galambhússal töltve készítették.

 

Hozzávalók (6 személyre):

…a leveshez:

1 evőkanál zsír vagy olaj

1 evőkanál liszt

1 kis vöröshagyma

késhegynyi pirospaprika vagy reszelt gyömbér

1-2 babérlevél, só

…a rétesgombóchoz:

20 dkg rétesliszt

10 dkg búzadara, só

15-20 dkg főtt, darált csirke- vagy galambhús

só, őrölt bors

 

A leveshez a zsírral és a liszttel rántást készí­tünk. Ha megpirult, az apró kockákra vágott vörös­hagymát megfuttatjuk benne, majd pirospaprikával vagy gyöm­bérrel meghintjük, és vízzel 2 li­ternyire felengedjük. Babérlevél­lel, sóval, esetleg más kedvelt fű­szerekkel és zöldségfélékkel ízesít­hetjük.

A rétesgombóchoz a réteslisztet annyi langyos vízzel, amennyit felvesz, és egy kevés sóval összegyúrjuk. Jól „kidolgozzuk”, és a tésztát belisztezett deszkán nagyon vékonyra nyújtjuk. A búzadarát szárazon megpirít­juk, és 1 deci sós vízzel feleresztjük, majd a darált, főtt hússal összekeverjük. Megsózzuk, megborsozzuk, és a kinyújtott tészta felületét ezzel a töltelékkel vékonyan megken­jük. Végül mutatóujj-vastagságúra (nem vastagabbra!) feltekerjük. A tekercseket tepsire fektetjük, és nem túl meleg sütőben szárazra sütjük, de nem pirítjuk meg.

Sütés előtt vagy után három centi hosszúságú darabokra vág­juk. Ezeket a töltött, sült darabkákat nevezik Monostorapátiban rétesgombócnak, amit a lo­bogva forró levesbe dobnak, majd azonnal tálalnak.Ritka_jo_retesek1

 

KAKAS RÉTESBATYUBAN

Az eredeti recept valóban kakasról szól, de praktikus okokból főhet levesünk tyúkból is, amihez könnyebb hozzájutni. Ezúttal egy füst alatt egész menü készül; egy kiadós húsleves, utána pedig a főtt hús felhasználásával finom második fogás: a rétesbatyu.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 konyhakész kakas

húsleveshez való zöldségek, fűszerek

…a mártáshoz:

1 kisebb vöröshagyma

6 evőkanál olaj

1 kiskanál pirospaprika

1-1 kisebb zöldpaprika és paradicsom

15-20 dkg csiperkegomba

1 gerezd fokhagyma

csipetnyi őrölt kömény

1 dl tejföl és 0,5 dl tejszín

1 púpozott evőkanál liszt

…a batyuhoz:

1 csomag (4 lapos) rétestészta

1 tojássárgája

 

A kakasból, a hagyományos módon bezöldségelve és fűszerezve, húslevest főzünk, kissé hűlni hagyjuk, majd leszűrjük. A főtt húst kicsontozzuk, és 40 dekát finomra darálunk belőle. A többit vékony csíkokra vágjuk, és félretesszük a leveshez. A mártáshoz a hagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, a fele olajon üvegesre sütjük. A pirospaprikával meghintjük, 2,5 deci levessel fel­engedjük. A kis kockákra vágott pap­rikát és paradicsomot hozzáadjuk.

2-3 percig főzzük, majd 3-4 evő­kanálnyit a darált húsba dolgo­zunk, hogy ne legyen olyan száraz. A többiben a megtisztított, apró cik­kekre vágott gombát 5 percig főzzük. A zúzott fokhagy­mával és a köménnyel fűszerez­zük, végül a tejföllel és a tejszín­nel simára kevert liszttel sűrítjük.

A réteslapokat egymásra fektetve kiterítjük, majd keresztben is, hosszában is elfelezve négy részre vág­juk. Megolajozzuk, a tojássárgájával megkenjük, mindegyik köze­pére gombócnyi húsos masszát teszünk, és a tészta csücskeit középen összefogjuk. Így csinos kis batyu­kat kapunk, amelyek úgy tartják meg formájukat, ha egy paprikakarikát húzunk rájuk. A maradék olajjal mindegyiket megkenjük, kiolajo­zott tepsibe rakjuk, és előmelegített sütőben, nagy lánggal (200 °C, lég­keveréses sütőben 180 °C) 16-18 percig sütjük. Tálaláskor a paprikás gombamártással körülöntjük.Ritka_jo_retesek3

 

CSÜLKÖS RÉTES

Szokatlan, ám kiadós fogás, igazi nagyevőknek való. Elkészítése a szokásosnál munkaigényesebb, de a mártást semmiképpen ne hagyjuk el mellőle, attól csúszik majd!

 

Hozzávalók (4 személyre):

10 dkg savanyú káposzta

4 evőkanál rizs

40 dkg főtt, füstölt csülökhús

1 dl tejföl

2 tojás

1 csokor kapor, só

1 csomag (4 lapos) réteslap

5-6 dkg vaj

1 evőkanál zsemlemorzsa

…a mártáshoz:

5 dkg füstölt szalonna

2 evőkanál olaj

1 kisebb vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 kiskanál pirospaprika

késhegynyi őrölt kömény

1-1 dl tejföl és tejszín

1 púpozott evőkanál liszt

fél csokor kapor

 

A savanyú káposztát kissé felap­rítjuk, a rizzsel együtt 4 deci vízben, lefedve, kis lángon 20 percig főzzük, ezalatt mindket­tő megpuhul. Utána leszűrjük, majd amikor kihűlt, a közepes kockák­ra vágott főtt hússal, a tejföllel és a tojásokkal összedolgozzuk. A felaprított kaporral fűszerez­zük, óvatosan megsózzuk.

A réteslapokat egy nedves konyharuhán egymás­ra fektetjük, a közüket olvasztott vajjal meglocsoljuk, és morzsával is meg­szórjuk. Utóbbiból a felső lapra (a töltelék alá) valamivel több ke­rüljön! A húsos keveréket vastag csíkban ráhalmozzuk, a tésztát feltekerjük, és tepsibe fektetjük. A maradék olvasztott vajjal meg­kenjük, előmelegített sütőben, nagy lánggal (200 °C, légkeveré­ses sütőben 180 °C) kb. 20 percig sütjük.

Amíg készül, megfőzzük a mártást. Ehhez a szalonnát apró kockákra vágjuk, az olajon kisütjük, majd a felaprított vöröshagymát és az összezúzott fokhagymát is rádobjuk. Rövid pirítás után a pirospaprikával meghintjük, 4 deci vízzel felöntjük, a köménnyel fűszerezzük. Néhány percnyi forralás után a tejföllel és a tejszínnel simára kevert liszttel sűrítjük. Végül átszűrjük, a felaprított kaporral fűszerezzük. 8 szeletre vágjuk, kettesével tányérra rakjuk, és a paprikás mártással körülöntve kínáljuk.Ritka_jo_retesek2

 

KELBIMBÓS RÉTES

Húsos szalonna helyett főtt, füstölt sonkával vagy nyelvvel is készíthetjük. Noha tél van, egy-két szem paradicsom ízben-színben illik hozzá. Friss helyett a mélyhűtött kelbimbó is megteszi, de ezt nagyon óvatosan főzzük, mert a töltelékhez a formáját meg kell tartani!

 

Hozzávalók:

1 csomag (4 lapos) réteslap

…a töltelékhez:

70 dkg kelbimbó

10 dkg húsos szalonna

mokkáskanálnyi köménymag

5 dkg vaj

10 dkg zsemlemorzsa

őrölt bors

2 gerezd fokhagyma

1 csokor petrezselyem

 

A kelbimbót megtisztítjuk, és minden szemet a száránál kezdve kereszt alakban bemetszünk. Enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, lecsöpögtetjük. A szalonnát kis kockákra vágjuk, és serpenyőben kisütjük, majd a köménymagot megfuttatjuk benne. A zsemlemorzsát a vajon kissé megpirítjuk, és a kelbimbóra öntjük. A köménymagos szalonnát hozzáadjuk, óvatosan megsózzuk, és a zúzott fokhagymával meg a felaprított petrezselyemmel összekeverjük.

A réteslapokból kettőt-kettőt megnedvesített konyharuhán egymásra fektetünk, az olvasztott vajjal meglocsoljuk, és a tölteléket egy csíkban az egyik oldalára halmozzuk, majd a konyharuha segítségével felgöngyöljük. Az így kapott réteseket kiolajozott vagy sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, a tetejüket megkenjük olajjal. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (210 ° C, légkeveréses sütőben 190 °C) 15-20 perc alatt ropogósra sütjük. Kissé hűlni hagyjuk, majd ferde szeletekre vágva tálaljuk.Ritka_jo_retesek4

(pákozdi)