A parasportolók kitartása követendő példa
Ötvenhárom évvel ezelőtt, 1970-ben alakult meg a mozgásgátoltak sportklubja. A 2017-ben Halassy Olivér nevét felvevő szervezet alapításának napja, február 22-e lett a magyar parasport napja.
Az idén hatodik alkalommal meghirdetett programsorozathoz immár külhoni magyar tannyelvű iskolák is csatlakoztak, így hatszáznál több oktatási intézmény szervezett valamilyen parasportrendezvényt. A lényeg az volt, hogy a diákok, tanárok beszéljenek arról: a sport mindenkié – hangzott el az eseményt bevezető sajtótájékoztatón a Zugligeti Általános Iskolában.Dr. Bernyák Adrienn igazgató annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a testnevelésórák keretében bemutatott parasportágak megismerésével a zugligeti gyerekek még elfogadóbbá válnak. Ezek a foglalkozások segítenek az előítéletek, a félelmek leküzdésében és azoknak az egyetemes emberi értékeknek a megerősítésében, amik az iskola oktató- és nevelőmunkájának középpontjában állnak.
Az iskolaigazgató kiemelte: minden olimpián dicsőséget szereztek hazánknak a magyar paralimpikonok, akiknek az egyik példaképe lehet Halassy Olivér. Ő 1917-ben, 8 éves korában, egy balesetet követően vesztette el a bal lábfejét, de a kis focista egy évre rá már úszott és vízilabdázott, később gyorsúszásban Európa-bajnok, vízilabdában pedig kétszeres olimpiai bajnok lett. Története az akarat diadala, miként minden parasportoló kitartása követendő példa számunkra.
A Lélekmozgató programról beszélt Toponári Gábor, a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetségének ügyvezető elnöke. A szervezet a fogyatékossággal élő gyerekek versenyeztetésével járul hozzá a kezdeményezéshez, valamint azzal, hogy megismerteti az iskolásokkal azokat a parasportágakat, amiket ők is űzhetnek.
Az ország minden pontján ünneplik a parasport napját, így van ez a Hegyvidéken is, ahol hagyományosan sokat tesznek a fogyatékkal élők integrációjáért. Pokorni Zoltán polgármester ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Normafánál – talán az országban egyedüliként – síelhetnek és a sífutást is gyakorolhatják a fogyatékkal élők. A Normafa Síiskola és a Hegyvidéki Önkormányzat jóvoltából előbbire nyáron is lehetőség van a Normafa Látogatóközpontban épített speciális, műanyag borítású pályán.Hajnissné Anda Éva, a Közép-Budai Tankerületi Központ igazgatója elmondta, hogy a tankerületben hat helyen folyik integrált oktatás, valamint két gyógypedagógiai intézmény működik. Mindenhol arra törekednek, hogy a gyerekek befogadó környezetben tanulhassanak, a sport pedig az egyik olyan terület, ahol ez hatékonyan megvalósulhat.
Tavaly számos sikert értek el a magyar parasportolók, a parasport napja pedig alkalmat ad ezeknek az eredményeknek a bemutatására is – emlékeztetett Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke. Külön is szólt Adámi Zsanett fantasztikus teljesítményéről, aki önerőből, rendkívül nehezen mozgó elektromos kerekesszékesként indult az olimpián. Időközben elvégezte a Corvinus Egyetemet, és a példája mutatja, fogyatékosnak lenni nem azt jelenti, hogy valaki vesztes is egyben.
Szatmári András olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok kardvívó, a parasport napjának ép sportoló nagykövete szerint rendkívül szép feladat a parasportot képviselni. Mint fogalmazott, hihetetlen alázat és energia van a parasportolókban, akik mindannyiunknak példát mutatnak.
A sajtótájékoztatót követően a Zugligeti iskola tanulói kipróbálhatták a legnépszerűbb parasportágakat, egyebek közt az ülőröplabdázugligett és a kerekesszékes kosárlabdát.
-os