Hideg napokon meleg levesek, forró lángosok
Az otthoni lángossütés mellett könnyű érvelni: lángost ritkán eszünk, finom, és tapasztalataink szerint így jóval olcsóbb is annál, mint ami a vendéglátóhelyeken kapható. Ráadásul még vendégeket is hívhatunk rá. Miután a mérete miatt nehézkes falatozni, jó ötlet hosszúkás darabokban sütni, amire alább példát is szolgáltatunk. A lángos tésztája nemcsak sósan, hanem édesen is felhasználható, a farsangi időszak előtt ezt sem árt tudni. Azt pedig, hogy egy tartalmas leves után kiváló második fogás, nem szükséges bizonygatni. Tény, hogy időt kell rá szánni, de hideg, téli napokon, amikor semmi sem csábítja az embert a szabadba, könnyű szívvel megtehetjük ezt.
LÁNGOS RÚDFORMÁBAN
Mára a klasszikus lángos sajtos, tejfölös, mindenféle jóval megrakott változatai jöttek divatba a lángossütőknél, mondván: a jóból semmi sem sok! Otthon azonban általában a hagyományos módot követjük, és az ízesítést a családra bízzuk. Ha vendégeknek kínáljuk, a lángostésztából lepények helyett rudacskákat süthetünk, hogy kényelmesebben lehessen megenni.
Hozzávalók:
…a hagyományos lángostésztához:
3 dkg élesztő
2-3 dl tej
50 dkg finomliszt
3 közepes főtt burgonya
1 tojássárgája
diónyi vaj vagy 2 evőkanál olaj
só
…a nyújtáshoz: liszt
…a sütéshez: olaj (bőven)
Az élesztőt 2 evőkanál tejben felfuttatjuk. Ezután a liszttel, a még melegen áttört burgonyával, a tojássárgájával, az olvasztott vajjal, a sóval és annyi langyos tejjel, hogy közepesen kemény tésztát kapjunk, összegyúrjuk. Cipóvá formáljuk, majd egy liszttel behintett tálban letakarva langyos helyen a duplájára kelesztjük. Ezután belisztezett deszkán félujjnyi vastagra nyújtjuk, és tenyérnyi darabokat kanyarítunk belőle.
Újabb 20 percig pihentetjük, majd egyenként forgatva mindegyiket a duplájára húzzuk. Végül bő, forró olajban, de nem túl erős lángon, mert különben nem sül át jól, szép pirosra sütjük: az első oldalát fedő alatt, majd megfordítás után lefedés nélkül. Ha rúd alakban akarjuk megsütni, a tésztából kétujjnyi széles, 15 centi hosszú csíkokat formázunk. Kínálhatunk mellé reszelt sajtot, fűszeres tejfölt, és ha a társaság megengedi, fokhagymát is.
KÁPOSZTÁS LÁNGOSLEPÉNY
Ennek az étvágygerjesztő lepénynek a szülőanyja a játékos nevű krumplis pompos, ami egy egyszerű lángostésztából készíthető, kerek lepényke. Kisütve önmagában is megállja a helyét, de jelen esetben egy tepsi tejfölös, savanyú káposztás töltelék alapjául szolgál, és így lényegül át ínycsiklandó, kiadós fogássá.
Hozzávalók:
…a krumplis pompos tésztájához:
3 dkg élesztő
50 dkg kenyérliszt vagy fele búza-, fele rozsliszt
20 dkg főtt burgonya
só
…a lepényre:
3 dl sűrű tejföl
50 dkg savanyú káposzta
2-3 evőkanál olaj
őrölt bors
…a nyújtáshoz: liszt
…a tepsi kikenéséhez: zsír
Először a krumplis pompos tésztáját készítjük el: ehhez az élesztőből egy kevés langyos vízzel és a teljes mennyiségből elvett 2-3 evőkanál liszttel kovászt készítünk. A főtt burgonyát lereszeljük és beledolgozzuk, majd meleg helyen kicsit pihenni hagyjuk. Ezután a maradék liszttel és 2 deka sóval összedolgozzuk, s addig dagasztjuk, amíg el nem válik a kezünktől. Ezt követően a duplájára kelesztjük. (Ebből a tésztából süthetők a krumplis pompos nevet viselő kis lepények.)
A káposztás lángoslepényhez a tésztát a kelesztés után liszttel behintett deszkán kisujjnyi vastagra nyújtjuk, és egy kizsírozott tepsit kibélelünk vele úgy, hogy egy kis pereme is legyen. A sűrű tejföllel megkenjük. A káposztát rövidebb szálakra vágjuk, ha túl savanyú, kiöblítjük, és olajon félpuhára pároljuk, majd a tejfölös tésztára szórjuk, és alaposan megborsozzuk. Langyos helyen 15-20 percig pihentetjük. Végül előmelegített sütőben 220 °C fokon (légkeveréses sütőben 200 °C-on) 20-25 perc alatt ropogósra sütjük.
Itt a farsang, eljött a fánkok ideje! Ez a recept kissé eltér a hagyományos farsangi fánkétól, mert a tésztájában nincs cukor. A magyarázat roppant egyszerű: sósan mártásos húsok körete is lehet, ha pedig édesen kínáljuk, akkor bőven meg lehet cukrozni. Frissen, forrón tálaljuk, mert ha kihűl, sokat veszít a zamatából!
Hozzávalók:
50 dkg lisztből készült hagyományos lángostészta
2 tojás
3 dkg olvasztott vaj
1-2 dl tej
…a sütéshez: olaj
A lángos tésztájába, amit a fenti hagyományos lángostészta receptje szerint készítettünk, a felvert tojásokat, az olvasztott vajat és annyi tejet is beledolgozunk, hogy lágy tésztát kapjunk. 30-40 percig pihentetjük. Ezután az olajat egy mélyebb serpenyőben vagy lábasban megforrósítjuk, majd a tésztát olajba mártott kanállal beleszaggatjuk.
Közepes tűzön oldalanként kb. 2-2 perc alatt aranysárgára sütjük. A kész fánkokat konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat leitassuk róluk. Forrón, farsang idején fahéjas porcukorral, esetleg rummal vagy illatos likőrrel hígított baracklekvárral kínáljuk. Sósan mindenféle mártásos fogás mellé illik.
HEGYALJAI KÁPOSZTÁS BABLEVES
A Hegyalja szóról elsőként mindenkinek Tokaj és a bor jut az eszébe, és ez így van rendjén. Ám a boron kívül a konyhája is jellegzetes ennek az egészen a kárpátaljai Ungvárig húzódó vidéknek: a bab, a káposzta, a krumpli, a kukorica, kevés hús, sokkal inkább a kolbász jellemzi.
Hozzávalók (4 személyre):
15-20 dkg tarkabab
só
3 babérlevél
1 vöröshagyma
6 evőkanál olaj
20-25 dkg savanyú káposzta
1 evőkanál liszt
4 gerezd fokhagyma
1 kiskanál pirospaprika
2 dl tejföl
1-2 evőkanál 10%-os ecet
1 evőkanál cukor
20 dkg lángolt kolbász
1 csokor kapor
A babot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk. Másnap leöblítjük, majd 1,5 liter sóval és a babérlevelekkel ízesített vízben feltesszük főni. Közben a hagymát felaprítjuk, és 2 evőkanál olajon megfuttatjuk. A káposztát néhány vágással rövidebb szálakra aprítjuk, a hagymára szórjuk, és egy kevés vizet aláöntve kb. 15 percig pároljuk, aztán a már félig puha babhoz öntjük, és együtt puhára főzzük.
2 evőkanál olajon 1 evőkanál lisztet világosra pirítunk, a zúzott fokhagymát megfuttatjuk benne, majd a tűzről lehúzva a pirospaprikát is rászórjuk. Hideg vízzel simára keverjük, és a káposztás babhoz öntjük. 3-4 percig forraljuk, végül a tejföllel dúsítjuk, az ecettel és a cukorral kellemesen pikánsra ízesítjük. A karikákra vágott kolbászt a maradék olajon megpirítjuk. Tálaláskor a levest a kolbásszal és a finomra vágott kaporral megszórjuk, tejföllel díszítjük.
PÓRÉS BURGONYALEVES
A póréhagyma a téli időszak zöldsége, jelentősége a tavaszi primőrök megjelenésével elhalványul, de addig érdemes minél többet fogyasztani, nemcsak az ízéért, színéért, hanem magas vitamin- és rosttartalmáért is. Bármilyen zöldfűszerrel házasítható, de különösen jól illik hozzá a petrezselyem, a kakukkfű, a zsálya és a bazsalikom.
Hozzávalók (4 személyre):
60 dkg kisebb szemű burgonya
2 szál (kb. 4 arasznyi) póréhagyma
5 dkg vaj
só, őrölt bors
1 l zöldségleves (biokockából is jó)
2 evőkanálnyi felaprított zöldfűszer (ami van: petrezselyem, zsálya, bazsalikom stb.)
1 dl főzőtejszín
…a tálaláshoz:
5 dkg reszelt parmezán
petrezselyem
A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és fél centi vastag félkarikákra vágjuk. A póréhagyma haragoszöldjét és végét is eltávolítjuk, ha kell, a külsejéről is lehántjuk a sérült szárrészeket. Ezután a pórét a burgonyához hasonló vastagságúra felkarikázzuk, a megforrósított vajra dobjuk, és kissé megpároljuk.
A levessel felengedjük, a burgonyát hozzáadjuk, kissé megsózzuk, megborsozzuk, és az apróra vágott zöldfűszereket beleszórva addig főzzük, amíg a burgonya megpuhul, de nem fő szét. (A petrezselyemből néhány levélkét félreteszünk a leves díszítéséhez.) Amikor kész, a tejszínnel gazdagítjuk, majd még egyszer felforraljuk. A sűrű leves tetejét reszelt parmezánnal és petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
ZÖLDBORSÓS BORJÚBECSINÁLT
A becsinált nálunk többnyire levesként ismert, ám eredete a francia konyha egyik különleges ételcsoportjára, a frikasszéra vezethető vissza. Ez a könnyen emészthető fehér húsokból – borjúból, csirkéből, nyúlból, bárányból – készülő, fehér mártásos ragu a mi becsináltunk eredője, magyar elnevezése pedig arra utal, hogy minden hozzávaló egy edényben, „egybecsinálva” készül.
Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg borjúapróhús (comb vagy lapocka)
1 kiskanál só
1 nagyobb sárgarépa
1 közepes petrezselyemgyökér
fél zellergumó
1 kisebb vöröshagyma
8 szem fekete bors
10 dkg gomba
5 dkg vaj
10 dkg mélyhűtött zöldborsó
1 kisebb csokor petrezselyem
1 csapott evőkanál liszt
1,5 dl tejszín
fél citrom
A borjúhúst 1,5 centis kockákra vágjuk, és kb. 5 deci vizet ráöntve egy lábasban felforraljuk. A keletkező habját leszedjük, a levét megsózzuk, és a húst kis lángon kb. 40 perc alatt félpuhára főzzük. Közben az összes zöldséget megtisztítjuk. A sárgarépát, a gyökeret és a zellert fél kisujjnyi hasábokra vágjuk, majd a félig megpuhult húshoz adjuk. A megtisztított hagymát beledobjuk (a borsot teatojásba töltve tesszük bele, hogy az íze kifőjön, de a végén könnyen eltávolíthassuk).
20 percig főzzük, közben a gombát felszeleteljük, a vajon megpirítjuk (ezzel eltérve az egy edényben készítés alapelvétől), majd a felaprított petrezselymet is hozzáadjuk, 2-3 percig együtt pároljuk, utána a borjúhoz keverjük, és a levét vízzel bő 1,2 liternyire kiegészítve együtt teljesen puhára főzzük. A zöldborsót az utolsó 10 percben adjuk hozzá. A lisztet a tejszínnel és vízzel simára dolgozzuk, ezzel sűrítjük a becsináltat. Tálalás előtt néhány csepp citromlével pikánsra ízesíthetjük.
(pákozdi)