A francia konyhafőnök magyaros találmánya
A neves francia konyhaművész, id. Marchal József (1832–1914) hazájában III. Napóleon francia császár konyhafőnöke volt, majd az orosz cári konyhában is jártasságot szerzett. Esterházy herceg hívására 1863-ban érkezett Pestre. Elsőként a Nemzeti Kaszinó konyháját vezette, később az Angol Királynő Szálloda tulajdonosa lett.
Ételkreációival a túl zsíros, túl fűszeres magyar konyha ízein igyekezett javítani, a hagyma, a csípős paprika és a zsiradék mennyiségét mérsékelve. Tejföllel és tejszínnel finomítva az európai ízléshez igazította az ételek jellegét. Tudásával olyan tekintélyt szerzett, hogy 1867-ben az ő irányításával készült a koronázási ebéd.
Azonos nevű fia, apja nyomdokaiba lépve, idehaza és külföldön is több patinás szállodát és éttermet működtetett. A két Marchal nevét sok étel megörökíti, ezek közül a legismertebb az étlapokon ma is szereplő Marchal (ejtsd: marsal) máj.
Marchal máj
Szalonna és sertésmáj: erre a két fő alapanyagra épül ez az egyszerű, de nagyszerű fogás, amiben Marchal a füstölt szalonna képében valóban kihangsúlyozta a magyaros jelleget.
A recept szerint 60-70 dkg sertés- vagy borjúmájat nyolc szeletre vágunk, rostjaira merőlegesen bevagdossuk. Nem árt, ha tejjel leöntve, jól záródó edényben, hűtőben legalább fél napig állni hagyjuk. Ezután 15 dkg füstölt szalonnát nagyon vékony szeletekre vágunk, és a zsírosabb felüket becakkozva ropogósra sütjük. Zsírjából kivesszük, és melegen tartjuk. A visszamaradt zsírját leöntjük, csak annyit hagyunk a serpenyőben, hogy éppen kikenje. Ezen sütjük meg a májszeletek mindkét oldalát, és tálra tesszük. A ropogós szalonnaszeleteket, megpaprikázva, a tetejére fektetjük. Legjobb mellé a burgonyapüré, de kínáljunk hozzá mustárt és savanyúságot is!
(pákozdi)