Nyáresti grillparti a szabadban
A kerti sütögetés hangulatát, illatait egyformán élvezheti vegetáriánus és megrögzött húsevő, hiszen roston vagy nyárson szinte mindent lehet sütni: zöldséget, halat, bármilyen húsfélét. Bátran hívhatunk különböző szokású vendégeket. A siker titka a jó szervezés: a program előtt időt kell szánni a grillsütő és a nyársak előkészítésére, a hozzávalók, saláták, zöldségek felsorakoztatására, a faszén bemelegedésére és elsősorban a húsok bepácolására. A különböző pácok azért hasznosak, mert a bennük lévő olajtól puhábbak, omlósabbak lesznek a hús- és zöldségrostok, zamatosabb az étel. A fűszeres falatok után pedig bizonyára mindenki szívesen megkóstolja a nyár klasszikus süteményeit: a meggyes pitét és a kapros-túrós lepényt, amit a gondos háziasszony jó előre megsütött.
ROSTON, NYÁRSON, PÁCBAN
Jó tudni: az olajos pácolást száraz húsoknál és halaknál alkalmazzuk, és lehetőleg olívaolajat használunk hozzá. Ebben a húsokat 1-2 napig, a halakat fél óráig, a zöldségeket szintén fél óráig érleljük. A boros, azaz bor- vagy borecetalapú, savanykás ízű pác például a halak puha húsát tartja össze. Ebben a húsokat 2-3 napig, a halakat fél óráig, a zöldségeket 2 óráig pácoljuk. Fontos, hogy csak porcelán-, üveg- vagy rozsdamentes nemesacél edényben pácoljunk!
Rák dupla nyárson. A konyhakész garnélarákokat vastag húsú paprikakockákkal és meghámozott vöröshagymacikkekkel váltakozva kettős nyársra húzzuk. A rák, ha csak egy helyen szúrjuk át, összepöndörödik, ezért kell kétágú nyársat vagy két pálcát használni hozzá. A kész nyársakat egy mély tálba fektetjük, és csak ezután öntjük le hagymás, fokhagymás, citromos, olívaolajos páccal, mert a rákok egyenként csúsznának. 1-2 óra elteltével grillrácsra tesszük, és pár perc alatt ropogósra sütjük.
Pisztráng roston, friss fűszerekkel. A pisztrángot megtisztítjuk, kívül-belül megsózzuk, apróra vágott bazsalikommal, kakukkfűvel, rozmaringgal és borssal bedörzsöljük. Ezután egy kezeletlen héjú citromot cikkekre vágunk, a hasüregébe tesszük, és legalább 30 percig állni hagyjuk, majd olívaolajjal meglocsoljuk, és roston mindkét oldalát ropogósra sütjük.
Háromhúsos nyárs. Pulyka-, kacsa- és csirkemellből egyforma kockákat vágunk. A húsdarabokat váltakozva nyársakra szúrjuk, és papírvékony, húsos szalonnaszeletekkel egyenként körbetekerjük. Megsózzuk, apróra vágott kakukkfűvel meghintjük, olívaolajjal meglocsolva pácolódni hagyjuk. Grillrácson, forgatva, ropogósra sütjük.
Veganyárs. 2 cukkinit felkarikázunk, 1 padlizsánt héjastól felkockázunk, néhány kisebb fej hagymát, 1 szép sárgarépát megtisztítunk, és karikákra, 2-3 paradicsomot pedig nagyobb darabokra vágunk. A hozzávalókat váltakozva nyársakra szúrjuk, megsózzuk, felaprított bazsalikommal fűszerezzük, olívaolajjal meglocsoljuk. Grillrácsra fektetjük, és időnként megforgatva megsütjük. Vegetáriánusoknak önmagában, egyébként parázson sült húsok mellé kínáljuk.
Sült paradicsom, paprika. A szép érett, de kemény paradicsomokat kettévágjuk, a paprikákat a magházukkal együtt félbehasítjuk. Sóból, borsból, 4-5 gerezd zúzott fokhagymából, 3 evőkanál olívaolajból pácot készítünk. A paprikát és a paradicsomot a vágott felükkel lefelé a forró grillrácsra fektetjük. Amikor megsült, egyenként óvatosan megfordítjuk, és a páclével meglocsoljuk. A grillezést ezután még 4-5 percig folytatjuk.
Balzsamecetes grillsaláta. Két padlizsánt felkarikázunk, besózzuk, és 10 percig állni hagyjuk, majd a levét egy kissé kinyomkodjuk, 1-1 piros és zöld húsú kaliforniai paprikát felszeletelünk, 4 nagy paradicsomot vastag szeletekre vágunk. Mindezeket grillrácson, olívaolajjal megspriccelve megsütjük. Végül az összes sült zöldséget egy tálban megsózzuk, borssal fűszerezzük, és apróra vágott petrezselyemmel, rozmaringgal, kakukkfűvel és bazsalikommal megszórjuk. 4 gerezd zúzott fokhagymát, 4 evőkanál balzsamecetet 3 evőkanál olívaolajjal összekeverünk, és a salátára locsoljuk.
ROPOGÓS CSIRKESZÁRNYAK
A szép pirosra sült, ínycsiklandó illatú csirkeszárnyak biztos sikerre számíthatnak a grillpartin. Fontos azonban, hogy valóban átsüljenek, amiről kínálás előtt meg kell győződni! Akkor jó, ha a csont mentén sem rózsaszín a hús.
Hozzávalók (20 darabhoz):
6 evőkanál sötét szójamártás (kis üvegekben kapható)
3 evőkanál száraz fehérbor
2 evőkanál méz
20 db nagy csirkeszárny
A szójamártást a borral és a folyékony mézzel egy mély tálban összekeverjük. A csirkeszárnyakat a tollmaradványoktól gondosan megtisztítjuk, majd a mézes mártásba forgatjuk. Legalább 2 órán át – de lehet egy fél napig is –, letakarva, hideg helyen pácolódni hagyjuk.
Sütés előtt a szárnyakat lecsöpögtetjük, és egyenként ügyesen két egymás mellett párhuzamosan tartott nyársra húzzuk, úgy, hogy az alsó és felső szárnydarabkákat egymáshoz rögzítjük. Grillrácsra fektetve, forró parázs felett kb. 20 perc alatt sütjük ropogósra, miközben a szárnyakat legalább 5 percenként megforgatjuk.
JEGES PARADICSOMLEVES
Valójában nem egy klasszikus levesről van szó, inkább hasonlíthatjuk egy jó ízű, sűrű, fűszeres paradicsomléhez, amit hidegen, a sütés előtt, akár egy öblös pohárban is fel lehet szolgálni. A levesbetétként szolgáló színes paprika és szárzellerdarabkák kihangsúlyozzák a frissességét.
Hozzávalók (4 személyre):
8-10 jó érett paradicsom
arasznyi uborka
fél-fél cső sárga és piros színű zöldpaprika
1 szál szárzeller
só, őrölt bors
2 evőkanál olívaolaj
fél citrom leve
1 gerezd fokhagyma
csipetnyi őrölt koriander
A paradicsomok csumáját eltávolítjuk, a szemeket leforrázzuk, majd meghámozzuk. Szitán áttörjük, és ha kissé kihűlt, egy tálban a hűtőszekrénybe tesszük. Közben az uborkát meghámozzuk, a sárga és a piros színű zöldpaprikával együtt kis körömnyi kockákra vágjuk. A megmosott szárzeller leveleit letépjük (más ételhez félretesszük), a szárakat pedig az uborkához és a paprikához hasonlóan feldaraboljuk.
A paradicsomvelőt kivesszük a hűtőszekrényből. Megsózzuk, megborsozzuk, az olívaolajjal összekeverjük, zúzott fokhagymával és a korianderrel fűszerezzük. A citromlével kellemesen pikánsra ízesítjük. Leheletnyit meg is cukrozhatjuk, majd annyi jeges vízzel engedjük fel, hogy 1,2 liternyi levest kapjunk. Petrezselyemlevelekkel díszítve kínáljuk.
MEGGYES PITE
Ez a fantasztikusan finom házi sütemény ugyan fele mennyiségben is megsüthető, de nem érdemes, mert ha vendégeknek készül, pillanatok alatt elfogy!
Hozzávalók (40 szelethez):
…a tésztához:
50 dkg finomliszt
csipetnyi só
3 tojás sárgája
1 biocitrom reszelt héja
1-2 evőkanál rum
2 dkg élesztő
0,5 dl langyos tej vagy tejföl
25 dkg puha margarin
3-4 evőkanál porcukor
…a töltelékhez:
1,5 kg meggy
1 csapott kiskanál őrölt fahéj
6 evőkanál cukor
3 tojás fehérje
…a tetejére: 1 tojás
…a tepsi kikenéséhez: vaj
A tésztához valókat egy tálban gyors mozdulatokkal összegyúrjuk (az élesztőt sem kell felfuttatni, elég csak a lisztbe morzsolni). Akkor jó, amikor az edény falától elválik. Amíg a töltelék készül, letakarva hűtőbe tesszük. A meggyet leszárazzuk, kimagozzuk, majd a gyümölcsöt kissé kinyomkodjuk (ezt a gyümölcslevet azonnal igyuk meg, hogy egy csepp se menjen kárba!), a fahéjjal fűszerezzük, a cukorral édesítjük, és a kemény habbá vert tojásfehérjét beleforgatjuk.
A tésztát két részre osztjuk, és enyhén belisztezett deszkán külön-külön tepsinagyságúra nyújtjuk. Az egyiket egy kivajazott, nagy tepsibe fektetjük. A meggyet egyenletesen ráterítjük, a másik tésztalapot ráborítjuk. A tetejét a felvert tojással megkenjük, villával megszurkáljuk, végül sütőben, a közepesnél egy kicsit kisebb lánggal (170 °C, légkeveréses sütőben 155 °C) kb. 40 percig sütjük. Ebből a mennyiségből kb. 40 közepes szeletet vághatunk. Aki szereti, a tetejét vaníliás cukorral is meghintheti.
KAPROS-TÚRÓS LEPÉNY
A nyárhoz nemcsak a fagylalt, a strandolás és a napozás tartozik, hanem a kapros-túrós lepény is. Legalábbis sokunknak elképzelhetetlen egy-egy nyári ebéd e finomság nélkül. Ne hagyjuk sokáig állni, frissen az igazi!
Hozzávalók (20 szelethez):
…a tésztához:
30 dkg finomliszt
1 csipetnyi só
1 sütőpor
4 kanál vaj (vagy fagyott mangalicazsír)
1-1,5 dl tejföl
2 tojás sárgája (a fehérjéket a tölteléknél használjuk)
3 kanál cukor
…a töltelékhez:
50 dkg túró
2 tojás sárgája és a fentiekkel együtt 4 tojás fehérje
2 dl tejföl
5-6 kanál cukor
1 nagy csokor apróra vágott kapor
3 kanál búzadara
A lisztet a csipetnyi sóval és a sütőporral elkeverjük, majd a vajat vagy a fagyos zsírt belemorzsoljuk. Hozzáadjuk a tejfölt, a 2 tojás sárgáját, a cukrot, és az egészet összegyúrjuk. Ha szükséges, még teszünk bele tejfölt, hogy a tészta jól gyúrható legyen.
Egy közepes tepsit (kb. 22x35 cm) sütőpapírral kibélelünk, a kinyújtott tésztát belesimítjuk, úgy, hogy a tésztának körben pereme is legyen. A töltelékhez a túrót áttörjük, és a 2 tojás sárgáját elkeverjük benne. Cukrot attól függően adunk hozzá, hogy mennyire édesen szeretjük, majd a finomra vágott kaprot és a búzadarát is beledolgozzuk. Búzadara azért kell a töltelékbe, hogy a túró nedvességét felszívja, kihűlés után ne essen össze. A tésztába egy fél citrom héját belereszelhetjük.
Végül az összesen 4 tojás fehérjét kemény habbá verjük, és a túrókrémbe forgatjuk. Egyenletesen a tésztára kenjük, és közepesen meleg sütőben (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 40 percig, illetve tűpróbáig sütjük. Akkor jó, ha a teteje enyhén pírt kap. A tepsiben hagyjuk kihűlni, majd kockákra vágva tálra rakjuk.
(pákozdi)