Digitális helytörténeti séta a Böszörményi úton
Az épületek és a környék történetéről, a nevezetes üzletekről, vendéglátóhelyekről, valamint az egyes házakhoz kötődő különleges emberekről, szüleink, nagyszüleink életéről találunk képeket, filmrészleteket és leírásokat a most elkészült Böszörményi úti digitális helytörténeti séta anyagában. Tizenegy megálló van, ezeknél oszlopokra helyezett QR-kódok beolvasásával, egy okostelefon segítségével ismerhetjük meg az adott helyszínre vonatkozó információkat. Ha netán nincs kéznél okoseszköz, a Királyhágó téren és a Városháza téren elhelyezett digitális kijelzőkön is megnézhetjük az összes kapcsolódó képi és szöveges dokumentumot.
„A Hegyvidék főutcája címmel pályáztunk a fővárosnál, a TÉR_KÖZ program keretében arra, hogy megújítsuk, komfortosabbá tegyük a Böszörményi utat és közvetlen környékét. Ennek keretében újult meg tavaly a Hollósy Simon utcai játszótér, és kezdtük el nemrég az önkormányzati tulajdonban lévő üzletek portáljainak átépítését, amit mintaként állíthatunk majd a többi tulajdonos elé. S hogy ne csak három, hanem négy dimenzióban, tehát az időben is gondolkodjunk, létrehoztuk ezt a digitális helytörténeti sétát, ami felidézi a Böszörményi út múltját, épületeit, az itt élt érdekes emberekkel, történetekkel, sztorikkal” – beszélt a most átadott fejlesztésről és annak előzményeiről Pokorni Zoltán.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy a Hegyvidéki Önkormányzat évekkel ezelőtt tablók kihelyezésével már kialakított egy helytörténeti sétát a Városmajorban, a Böszörményi úthoz kapcsolódóan viszont most egy korszerű, digitális adatbázis készült, amely folyamatosan bővíthető. Az anyag jelentős része a lakóktól kapott fotókból, filmekből, történetekből állt össze, de az önkormányzat továbbra is várja az érdekes, archív dokumentumokat a környékbeliektől. Ezeket is digitalizálják majd a szakemberek, és kiegészítik velük az online gyűjteményt.
„Budapesten nincs még egy ilyen digitális helytörténeti séta” – mondta Földváry Gergely történész, a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény vezetője, kiegészítve azzal, hogy a Királyhágó tér és az Apor Vilmos tér közötti sétaútvonal tizenegy állomásához összesen mintegy százötven érdekesség leírása kapcsolódik. Megemlítette, hogy a Böszörményi út és környékének történetéről közel egyévnyi kutatómunkával olyan sok izgalmas anyag gyűlt össze, hogy ezekből a későbbiekben egy könyv is készülhet.
A digitális anyagot összeállító történész felidézte, hogy a Böszörményi út és környezete azután kezdett életre kelni, hogy 1902-ben kiépült a villamosjárat a Farkasréti temetőhöz. Szintén jelentős hatással volt a környék fejlődésére az 1901-ben átadott egykori csendőrlaktanya a Böszörményi út 21. szám alatt, ahol ma a rendészeti képzéseket folytató Nemzetközi Oktatási Központ működik.
A legizgalmasabb állomások közé tartozik a Királyhágó tér, amelyről különösen sok anyag található az online gyűjteményben. Földváry Gergely kiemelte, hogy a téren álló, Böszörményi út 13–15. szám alatti társasház építtetőjének egyik ükunokája a mai napig a házban él, és tőle különleges képeket kaptak az építkezésről. Több fotó tanúskodik arról, mennyire komoly pusztításokat végzett a környéken a második világháború, és hogy milyen lehetetlen állapotok között indult újra az élet. Lebilincselő például az a kép 1946-ból, amin egy cirkuszos kocsi látható, a háttérben a tér egyik szétbombázott épületével. A vándorcirkuszban, ahogy egy korabeli újságcikk írt róla, a második világháború szörnyűségeit átélő „kültelki” gyerekek lázasan csillogó szemmel figyelték Truppe Fernando direktor társulatának álomvilágba repítő előadásait.
A digitális helytörténeti séta nemcsak a helyszínen található QR-kódok beolvasásával vagy a köztéri kijelzők használatával járható végig, hanem akár az otthoni számítógépünkről is hozzáférhető, a foutca.hegyvidek.hu címen. Itt a Hollósy Simon utcai, reformkori játszótér történelmi hátteréről is találhatunk leírást, továbbá a Böszörményi úti üzletekre, szolgáltatásokra kereshetünk rá egy térképes adatbázisban.
n.