Wass Albert-emléktábla a Farkasvölgyben
A Rácz Aladár út 5. szám alatti gyógyszertár falán kapott helyet a Hegyvidék első Wass Albert-emléktáblája. Az avatóünnepségen dr. Bácsy Zsolt, az ötletgazda Farkasvölgyi Baráti Kör elnöke arról beszélt, hogy eredetileg máshová képzelték el az emlékhelyet, ám végül az önkormányzat támogatásával ide került Hunyadi László alkotása.
Időskora miatt a művész nem vett részt a mostani eseményen, Cinota Zsófia, az unokája képviselte őt. Mint elmondta, Hunyadi László, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, Magyar Örökség díjas, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjének kitüntetettje Marosvásárhelyen él. Számos köztéri szobor fűződik a nevéhez: Székelyudvarhelyen Orbán Balázs és Márton Áron, Marosvásárhelyen Petőfi Sándor, Segesváron Apor Vilmos püspök, Farkaslakán Tamási Áron, Szabadon Kossuth Lajos emlékműve, Marosvécsen pedig egy Wass Albert- és egy Kemény János-dombormű. Szent István- és Petőfi Sándor-szobra Kiskunfélegyházán, egy második világháborús emlékműve Keszthelyen látható, ahogyan más országokban is megtalálhatók munkái.Dr. Gidófalvy Dénes, az érintett választókörzet önkormányzati képviselője szerint örülni kell annak, hogy megvalósult ez az emlékhely, és minden évben együtt lehet majd itt ünnepelni. Így lehet igazán erősíteni a közösséget, őrizni a hagyományokat. Elmesélte, hogy először fiatalkorában olvasta Wass Albert Elvész a nyom című kötetét. Ahogyan teltek az évek, egyre inkább megértette a mű üzenetét, ahogyan fogalmazott: idősödve az ember „fogékonyabb lesz a szépre, mindarra, amit nagy írók próbálnak átadni nekünk”. Amikor Erdélybe utazik, igyekszik a szerző szemével nézni a vidéket. Wass Albert sokkal többet ad, mint az egyszerű tájleírás, mondanivalója tele van mögöttes értékekkel, benne van a lelke – emelte ki a képviselő.
Az író egész életében hirdette az összetartozást, amit a regényeiben is megörökített – hívta fel a figyelmet az ünnepségen Úrvári Sándor, a Farkasvölgyi Baráti Kör tagja, aki felelevenítette az életút főbb állomásait. Wass Albert a Válaszút nevezetű kis erdélyi faluban született, tanulmányait Kolozsváron, később a debreceni mezőgazdasági egyetemen folytatta. Első műve azonnal sikert aratott, elnyerte Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter díját.A második világháborúban az ukrán frontra vezényelték Wasst, aki a sebesülését követően hazatért, majd az utolsó vonattal Németországba menekült, a rokonaihoz. 1951-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol egyetemi tanárként németet és francia irodalmat tanított. 1964-ben megalapította az Amerikai Magyar Szépmíves Céhet, saját nyomdája adta ki műveit.
Antall József miniszterelnök javaslatára 1993-ban Göncz Árpád köztársasági elnök a Magyar Érdemrend középkeresztjével tüntette ki Wass Albertet. 1997-ben állampolgársági bizonyítványt állítottak ki számára a magyar hatóságok, 1998-ban megkapta a Balassi Bálint-emlékkardot, majd a Magyar Örökség díjat, 2003-ban alternatív Kossuth-díjjal jutalmazták.
Az ünnepség végén Simó József, a Czegei Wass Alapítvány magyarországi tagozatának vezetője elmondta, hogy bár furcsának tűnhet egy gyógyszertár falán olvasni Wass Albert nevét, az író foglalkozott a természetes gyógymódokkal. Leírta, milyen jó hatással volt fájó ízületeire a lenmagolaj, a testében felgyülemlő felesleges vizet pedig gyógyteával kúrálta, amelyet még Erdélyben ismert meg.
MM.