Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Tobb_mint_ezer_uj_faval_lesz_zoldebb_a_Hegyvidek_2

Több mint ezer új fával lesz zöldebb a Hegyvidék

Az Árnyas Hegyvidék program országosan egyedülálló kezdeményezés, amellyel az önkormányzat a környezeti fenntarthatóságot is segíteni akarja. A városok jövőbeni élhetőségével kapcsolatban ugyanis kulcskérdés, hogy ne csak a közterületeken, hanem a társasházi és magánkertekben is egyre több fa legyen. A program keretében a jelentkezők önkormányzati képviselőktől vehették át a korábban igényelt őshonos facsemetéket.

A borongós idő ellenére jó hangulat és sok-sok facsemete töltötte meg a Hegyvidéki Kulturális Szalon előtti teret, ahol az Árnyas Hegyvidék program keretében fákat igénylő lakók átvehették az átlagosan két méter magas növényeket. Emellett ápolási segédletet is kaptak, valamint karókat, amikkel megvédhetik a fácskákat.
Pokorni Zoltán polgármester az országosan is egyedülálló kezdeményezés céljával kapcsolatban elmondta, hogy a Hegyvidék összterülete 74-75%-ban zöld, amibe nemcsak az erdők, hanem a rétek, parkok és lakókertek is beletartoznak. Ezt az arányt növelni szinte lehetetlen, már így is közel duplája a budapesti átlagnak.
Az önkormányzat csaknem minden fahelyet beültetett a közterületeken, az elmúlt években nagyjából ezer fával gyarapodott így az állomány. A következő fontos lépés a minőség javítása lehet, hogy a magánkertekben ne a tuja és a gyep domináljon, hanem árnyat adó lombok enyhítsék a nyári hőséget. Gyümölcsfákhoz korábban is nagyon kedvezményes áron juthattak a hegyvidékiek, most pedig ingyen kerülhetnek a kertekbe őshonos, lombhullató fák.Tobb_mint_ezer_uj_faval_lesz_zoldebb_a_Hegyvidek_3A polgármester bízik abban, hogy a most kiosztott, előnevelt, konténeres csemetéket szakszerűen elültetik a tulajdonosok, és néhány éven belül már azok árnyékában lehet majd üldögélni. Attól függetlenül, hogy a fák magán- és társasházi kertekben élnek, mindannyiunk érdekét szolgálják. A klímaváltozás miatt a 25 fok feletti átlaghőmérsékletű hőségnapok számának emelkedésével kell számolni, így a városok élhetőségével kapcsolatban egyre inkább kulcskérdés lesz az árnyékolás.
Fonti Krisztina alpolgármester kiemelte: a hegyvidékiek már az ötlet felvetése után egyöntetűen támogatták szavazataikkal az akciót. Így valósulhatott meg az Árnyas Hegyvidék program részeként a kilenc fafajhoz tartozó összesen 1172 őshonos fa kiosztása. Ez a mennyiség 344 kerületi ingatlant gazdagít majd, az pedig külön öröm, hogy nemcsak a zöldövezetekben élők igényeltek csemetéket, hanem a sűrűn beépített városrészek társasházai is szép számmal. Az emeletes házak belső udvarain különösen jó szolgálatot tehetnek a lombjukkal árnyékoló fák.Tobb_mint_ezer_uj_faval_lesz_zoldebb_a_Hegyvidek_4Egy jelentkező elmesélte, hogy a társasházukban tudatos és megalapozott döntés született a telepítéssel kapcsolatban, hosszú levelezés előzte meg az igénylést, amelynek során kialakult, hogy hány fát és hova ültessenek. A fafaj kiválasztása könnyebb kérdés volt. A Mártonhegyi úton régen sok koros mezei juhar állt, és a szép emlékek hatására erre a fajra esett a választás.
Sajnos azonban időközben a juharok elfogytak, így módosítani kellett a koncepciót, de a helyettük kapott tölgyeknek sem lesz rossz dolguk, hiszen az ültetőgödröket már előre kiásták, és trágyát is rétegeztek az aljára. Az osztás napjára tényleg nem maradt más feladat, mint gyorsan elültetni a fákat, és az esős időjárás dacára alaposan megöntözni. A társasházban korábban nem terveztek faültetést, de a kedvező lehetőséggel mindenképpen élni szerettek volna, és a váratlan faültetés kicsit talán még a szomszédokat is közelebb hozta egymáshoz.Tobb_mint_ezer_uj_faval_lesz_zoldebb_a_Hegyvidek_2Dr. Péchy László a 12. számú választókerület önkormányzati képviselőjeként vett részt a facsemeték átadásában. Érdemes volt odafigyelni a szakmai tanácsaira is, hiszen a Soproni Egyetemen szerzett erdőmérnöki végzettségével az erdei fák képzett ismerője. Kérdésünkre három állományalkotó fafajt emelt ki a választékból, amelyek a klímaváltozással szemben a legellenállóbbak lehetnek: a molyhos tölgyet, a csertölgyet és a virágos kőrist. Mindhárom a hazai flóra tagja, így a Hegyvidék sem idegen terep számukra, emellett mindegyik jó hő- és szárazságtűrő.
Az általános szárazodással – azaz az éves csapadékmennyiség és páratartalom csökkenésével – párhuzamosan az egyre szélsőségesebb időjárás okozta kihívásokkal is szembe kell nézniük a növényeknek. Arra készülhetünk, hogy a csapadék egyre kiszámíthatatlanabb eloszlásban esik, és az intenzív esőzések között hosszabb száraz periódusok is lesznek. Hasonló módon a középhőmérséklet kismértékű emelkedése mellett egyre több hőségnapra kell felkészülni.Tobb_mint_ezer_uj_faval_lesz_zoldebb_a_Hegyvidek_1A faültetés hosszú távú tervezést igényel, és nem lehet figyelmen kívül hagyni ezeket az éghajlati változásokat sem. Az erdőmérnök azonban nemcsak a szárazságtűrés, hanem a hőstresszel szembeni ellenállóság szempontjából sem félti a most átadott őshonos fajokat.
Mindamellett országos törekvés az erdőterületek növelése, amit helyi szinten a Hegyvidéki Önkormányzat programja is hathatósan támogat. A több mint ezer új fa a mikroklíma javítása által közvetlen környezetében is kifejti jótékony hatását, másrészt a csapadék megkötése és az árnyékolás révén tágabb környezetét is hűti majd.

(Barta)