Új életmentő készülék a Városmajori Gimnáziumnál
Hirtelen keringésleállásnál a defibrillátor az, amivel hatékonyan helyre lehet állítani a szív működését. Ilyen helyzetekben rendkívül fontos a gyors beavatkozás, minden segítség nélkül eltelt perccel 10 százalékkal csökken az életben maradás esélye. Ezt az esélyt szeretné növelni a Hegyvidéki Önkormányzat azzal, hogy újabb életmentő készüléket helyezett el a Városmajori Gimnázium főbejáratánál, a külső homlokzaton, ahol baj esetén bárki hozzáférhet az eszközhöz.
„A Városmajori Gimnázium tanára, Nagy Bence nemrégiben azzal a kéréssel kereste meg az önkormányzatot, hogy segítsen az iskolának egy defibrillátor beszerzésében. A kapcsolatfelvételnek szomorú apropója volt: február végén az iskola előtt rosszul lett egy idősebb férfi, és sajnos nem volt elérhető közelségben életmentő készülék” – beszélt az eszközbeszerzés előzményeiről Pokorni Zoltán.
A polgármester köszönetét fejezte ki a pedagógusnak és a diákoknak, akik azonnal a férfi segítségére siettek, és felváltva mellkaskompressziót végeztek. A bátorságuknak és helytállásuknak köszönhetően sikerült fenntartani az illető keringését a mentők megérkezéséig. Sajnos azonban a beteg a kórházba szállítását követően elhunyt.
A polgármester elmondta, hogy a Hegyvidéken eddig tizenhat defibrillátor volt, az önkormányzat közreműködésével a Városmajori Gimnáziumnál elhelyezett készülék a tizenhetedik. Emellett egy oktatási célú defibrillátort is vásároltak, hogy Nagy Bence és tanítványai segítségével a gimnáziumban, valamint a tervek szerint a XII. kerület többi iskolájában is bemutathassák a diákoknak az eszköz használatát.
„Nagyon gyorsan megtanulhatók az elsősegélynyújtás alapvető technikái” – magyarázta Nagy Bence biológia–földrajz szakos tanár, a Városmajori Gimnázium elsősegélyszakkörének vezetője. Szerinte ahelyett, hogy egy órán át beszélne a segítségnyújtás különböző formáiról, sokkal hatékonyabb, ha a gyerekek a gyakorlatban tapasztalják meg, hogyan kell ellátni egy sebet, vagy elindítani az újraélesztést.
A pedagógus a gimnáziumban tartott bemutatón arról beszélt a diákoknak, hogy Magyarországon évente mintegy 24-26 ezer hirtelen keringésleállás fordul elő, és csak az esetek töredékében történik újraélesztés. Ezt három percen belül el kellene kezdeni ahhoz, hogy ne induljon el az agy károsodásának folyamata – ezért fontos, hogy a lehető leggyorsabban próbáljunk meg beavatkozni.
z.