Kutya jó nap volt a Hegyvidéken!
Nincsenek kutyások és nem kutyások; a komondor nem vakul meg, ha levágják a szemébe lógó szőrszálakat, ez csak városi legenda; a pórázt pedig 2700-ban barbár eszköznek gondolják majd a hiperükunokáink. Persze addig még sok a teendőnk a felelős állattartás területén is. Még az eső sem tudta beárnyékolni a Kutya jó napot a Gesztenyés kertben, ahol számtalan kulisszatitok derült ki négylábú barátainkról.
„A kutyatartás nagy felelősséggel jár. Nem csupán kedvencünk jóllétéről kell gondoskodnunk, de a körülöttünk élők nyugalmára és környezetünk tisztaságára is ügyelnünk kell. Ezért is érezzük fontosnak, hogy rendszeresen felhívjuk a figyelmet a városi kutyatartás etikájára, illetve lehetőséget biztosítsunk arra, hogy a kutyások és a nem kutyások megtalálják a közös hangot, békésen tudjanak egymás mellett élni. Ez a nap is ezt a célt szolgálja” – fogalmazott Fonti Krisztina alpolgármester a Kutya jó nap elnevezésű rendezvény megnyitóján.Arra is emlékeztetett, hogy a Hegyvidéki Önkormányzat még 2012-ben elindította a több nemzetközi díjjal elismert „Lépjünk, hogy ne lépjünk bele!” kampányát, amelynek köszönhetően ma már közel háromszáz kutyapiszokgyűjtő edény található az utcákon: „Sokkal kevesebb a kutyapiszok a Hegyvidéken, de sajnos az utóbbi időben valamelyest rosszabbodott a helyzet, ezért újabb kampányt indítunk: a járdafelületeken piktogramokkal is felhívjuk majd a gazdik figyelmét a tárolók használatára.”Az alpolgármester a kedvencéről, Pofiról is mesélt lapunknak: „Ő az első kutyám; bevallom, szerelem volt első látásra! Sokat tanultam tőle: megmutatta, hogy szükségünk van a mozgásra, neki köszönhetően jóval többet járunk a természetbe. Pofival ismét átélhetem a gondoskodás örömét.”
„Ne! Zeusz, fejezd be!” – kiabált az eső áztatta földben hempergő kedvencére egy húszas éveiben járó fiatal, persze, hiába. „Másfél éves, remélem, kinővi. Nem egyszerű egy ekkora kutyát megfürdetni, úgy látszik, megvan a délutáni programunk” – jegyezte meg Dominik, aki a dorgálást követően „buksisimivel” zárta a vitát. „Nekem is fejlődnöm kell még, ezért is jöttünk el” – tette hozzá.
Habár az időjárás ezúttal nem volt kegyes hozzánk, a vidám kutyacsaholásoktól hangos nap hangulatát még az eső sem tudta elrontani. A Gesztenyés kert közkedvelt pontjai között volt a játékos agility, a Mancskonyha, ahol a kutyusok egészséges táplálkozásával ismerkedhettünk meg közelebbről, de a kutyafitnesz, valamint a kutya-gazdi fotózás is sokakat vonzott. Népszerű helyszínnek bizonyult a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége, valamint a Magyar Komondor és Kuvasz Egylet (MKKE) sátra is.
„A kuvaszról és a komondorról azt beszélik, hogy veszélyesek. Pedig ez nem igaz! Az biztos, hogy a méretük miatt nem ajánlott lakásban tartani őket, ettől függetlenül tökéletes családi kutyák, gyerekek mellé is alkalmasak. Ők őrző pásztorkutyák, a családra értékként vigyáznak. Vannak más városi legendák is: például az, hogy a pulinak és a komondornak nem szabad levágni a szemükbe lógó szőrt” – mondta Kovács Attila, az MKKE elnöke.A színpadon egymást váltották az előadók, sok más téma mellett a tudatos kutyaválasztás is szóba került. „Muszáj szigorú feltételekhez kötni az örökbefogadást, mert a hozzánk kerülő állatok számára örök életükre szeretnénk jó gazdit találni” – hangsúlyozta Schneider Kinga, a Noé Állatotthon szóvivője. Arra is kitért, hogy minden segítségnek örülnek, legyen szó az adó 1 százalékáról, anyagi és tárgyi felajánlásról vagy önkéntességről.
„A kutya hihetetlen módon tud alkalmazkodni az emberi társadalomhoz. Találkoztam már olyan láncon tartott tizenhárom éves németjuhásszal is, amelyből fantasztikus kedvenc lett. A kutya csodája sok más mellett az, hogy idősebb korában is tanítható” – emelte ki Korom Gábor, a Tükörmódszer megálmodója, aki ezúttal is megannyi érdekességről beszélt négylábú barátainkkal kapcsolatban.
– Barabás Évának, a Kutya jó nap műsorvezetőjének azt mondta, hogy nincsenek kutyások és nem kutyások, csak olyan emberek, akiknek éppen van kutyája, vagy nincs. Ezzel a kijelentéssel nem biztos, hogy mindenki egyetért…
– Pedig ez így van! Amikor gyerek voltam, a lakótelepen, ahol éltünk, eleinte összesen csak öt kutya volt. Azok a szomszédjaink, akik korábban veszekedtek velünk, mert nehezen viselték el az ebeket, később ugyanúgy gazdikká váltak. Soha nem lehet tudni, hogy mit hoz a jövő. Még a legádázabb kutyaellenes emberből is fanatikus kutyaimádó válhat.
– Belénk lenne kódolva a kutyák iránti szeretet?
– Az ember és a kutya ősidők óta összetartoznak, mert a kutya az ember által lett az, ami. Tükröt tartanak nekünk.
– Miért gondolja úgy, hogy – miként fogalmazott – a pórázt 2700-ban barbár és szükségtelen eszköznek tekintik majd a hiperükunokáink?
– Biztos vagyok abban, hogy ez így lesz, ugyanakkor ma még elengedhetetlen a használata. Átmeneti megoldásként egyébként a flexipórázt szoktam javasolni, mert megadja a szabadságot, viszont ha szükséges, vissza tudjuk húzni a kutyát. A pórázra mindaddig szükség van, amíg a gazdik nem tudják bármilyen szituációban behívni a kedvencüket.
– Rendszerint hallani lehet olyan esetekről, amikor a behívás nem sikerül. Mit tehetünk akkor, ha minket, embereket, vagy éppen a kutyánkat támadja meg egy másik eb?
– Ha például futás közben megtámadna egy kutya, akkor álljunk meg, forduljunk oldalra, és ha van nálunk valami, például egy kardigán, dobjuk a jószág elé. Azonnal szóljunk a gazdájának, hogy tegyen valamit! Ha a kutyánkat támadják meg, akkor a legrosszabb, amit tehetünk, hogy felkapjuk őt, mert a másik kutya ilyenkor zsákmánynak is nézheti a kedvencünket. Ebben az esetben keveredjünk ki valahogy a szituációból, és megint csak szóljunk a kutya tulajdonosának! Azt kell mondanom, hogy azok a gazdik, akik nem tudják behívni a kutyájukat, ennek ellenére póráz nélkül sétáltatják őket, szégyelljék magukat azért, mert ilyen helyzetbe hoznak másokat!
– Mi teszi igazán boldoggá a kutyát?
– Az, hogy van gazdája. Egy olyan gazdája, aki határokat tud felállítani, aki tekintélyt sugároz, aki érti őt, aki tanítja, aki ismeri a szükségleteit. Nem könnyű feladat ez. Figyelem, energia és kitartás kell a tökéletes kutya-gazdi kapcsolathoz.
B. M.
A Rákosmenti Noé Bárkája Állatotthon Alapítvány adószáma: 18169696-1-42.
Szavazás a járdafestésről. A kutyaürülék összetakarítása alapvető kötelessége a gazdinak, elengedhetetlen része a felelős kutyatartásnak. Az önkormányzat a közelmúltban felhívást, plakátokat tett közzé a parkolóautomaták hirdetési felületein, valamint készült egy kutyás kisokos, amelyben a felelős kutyatartás szabályairól és számos egyéb, a gazdiknak fontos és hasznos információról lehet olvasni. A kisokos a legtöbb kerületi állatorvosi rendelőben és a hegyvidek.hu/site/upload/kutyas-kisokos weboldalon elérhető.
Az önkormányzat figyelemfelkeltő emlékeztetők felfestését tervezi a XII. kerület gyalogosközlekedési útvonalain. Ezzel kapcsolatban szavazást indított, amire június 15-ig lehet válaszolni az alábbi weboldalon: eugyintezes.hegyvidek.hu/szavazas/kutyapiszok-elleni-jardafestes