Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Spárga nemcsak szólóban…

…szólalhat meg a gasztronómia nagyzenekarában, hanem nemes hozzávalók társaságában is. Most van itt a szezonja, amit ki kell használni, mert rövid ideig tart, és a következőig egy évet kell várni. Akár halványsárga, akár haragoszöld, egyaránt gyönyörűség a gyomornak. Ráadásul rendkívül kalóriaszegény: 10 dkg spárgában mindössze 18 kalória van. A tisztítása egyszerű, de a fehér spárgáé időigényesebb, mert a héját a fejétől a talpáig le kell hánta­ni, míg a zöld spárgaszálak­nak csak az alsó egyharmadát kell megtisztítani. A talpából azonban mindkét fajtának ajánlatos eltávolítani egy vasta­gabb szeletet. A spárga párolva szinte önmagában is élvezhető, nem kíván rafinált ízesítést, de könnyen társítható különböző alapanyagokkal, hússal, hallal, tojással, fűszerekkel.

A május másik egyszeri és megismételhetetlen újdonsága, a természet ajándéka a bodzavirág. Ennek tisztítása még egyszerűbb: a virágokat elég vízzel leöblíteni, majd lecsöpögtetni. Így lehet felhasználni szörpkészítéshez, palacsintatésztában sütéshez. A télre szánt teához viszont meg kell szárítani, ami grillrácsra fektetett papírtörölközőn, szellős helyen a legegyszerűbb.

SPÁRGAKRÉMLEVES ROPOGÓS SZALONNÁVAL

A jó spárgalevesnek több titka is van. A spárgát gondosan szálkátlanítani kell, és a főzőlevébe szükséges mindig egy kevés cukrot is szórni, hogy lágy íze legyen, aminek a kiemeléséhez a húsleves is erősen hozzájárul. Ha ez nincs kéznél, indokolt a leveskocka használata.

Hozzávalók (4 személyre):

1 kg közepes vastagságú, fehér levesspárga

1 l húsleves (biominőségű leveskockából is lehet)

csipetnyi cukor, só

4-5 dkg vaj

2 evőkanál finomliszt

1 dl főzőtejszín

só, őrölt fehér bors

10 dkg vékony szelet füstölt húsos szalonna, ún. sliced bacon

A spárgát megtisztítjuk, azaz a vékony külső héját lefejtjük, a fás végétől is megszabadítjuk. A szálakról a fejekkel együtt 8 félujjnyi hosszúságú darabot levágunk, és annyi enyhén sós vízben, amennyi éppen ellepi, roppanósra főzzük. Leszűrjük, ez majd a leves betétjéül szolgál, de a főzőlevét félretesszük. A többi spárgát fel­daraboljuk, a cukorral enyhén ízesí­tett levesben puhára főzzük, és merülőmixerrel pépesít­jük
A vajat felolvasztjuk, és a lisztet kevergetve megfuttat­juk benne. A krémes spárgalevet ráöntjük, és 3-4 percig forraljuk, a tejszínnel dúsítjuk. Meg­kóstoljuk, megborsozzuk, ha kell, még sózzuk. Ha túl sűrű, a spárgafejek főzőlevével hígítjuk. Végül a szalonnát kisebb darabokra vágjuk, és ropogósra sütjük, lecsöpögtetjük. Tálaláskor a tányérokba mert levesbe egy-egy szál főtt spárgát fektetünk, és egy ropogós szalonnadarabot dobunk mellé. A többi párolt spárgafejet és sült szalonnát külön tálkában adjuk asztalra, hogy mindenki kedvére vehessen belőlük. Sparga_nem_csak_szoloban1

BUSAPOGÁCSA SZALONNAGALLÉRBAN

A busa fehér húsának nincs túlzottan karakteres halíze, sokan talán ezért kedvelik. Nagyon jól fűszerezhető, ízesíthető, a ropogósra sült szalonna kitűnően illik hozzá nemcsak ízben, hanem még látványban is. Ehhez a fogáshoz mindenképpen busafilét vásároljunk!

Hozzávalók (4 személyre):

80 dkg busafilé

2 kiskanál mustár

1 citrom kicsavart leve

só, őrölt bors

4 szál friss rozmaring

30 dkg szeletelt, füstölt húsos szalonna

5 dkg vaj

80 dkg szólóspárga

1 I átszűrt zöldségleves

A megmosott, leszárított, 4 darabba vágott halfilét a mustárral, a citromlével, sóval, borssal és a felaprított rozmaringgal alaposan bedörzsöljük, összegöngyöljük, hogy nagy pogácsaformájúak legyenek, majd szalonnaszeletekkel egyenként körbetekerjük. Vékony zsineggel meg is kötjük, nehogy sütés közben szétnyíljanak.
A vajat egy serpenyőben megforrósítjuk, és a halpogácsákat egymás mellé belefektetjük. Közepes lángon mindkét oldalukat megsütjük. Közben a spárgaszálakat meghámozzuk, és a forrásban lévő húslevesben, amibe egy csipetnyi cukrot is szórtunk, 2-3 percig főzzük, majd szűrőlapáttal kiemeljük, lecsöpögtetjük. A tányérokon a szalonnás halpogácsák mellé fektetjük, és a sütésből visszamaradó vajas pecsenyelével meglocsoljuk.Sparga_nem_csak_szoloban3

ROZMARINGOS, SPÁRGÁS TEKERCS

A halovány pulykahúshoz az erőteljes színű zöld spárga illik, ezért mindig ezt válasszuk, mert ne feledjük: a jó ízek mellett az étvágygerjesztő látvány is fontos! Mivel ez a hús elég száraz, a tálalásnál ne sajnáljuk bőven meglocsolni olvasztott vajjal. A spárgatöltelék ízesítéséről a „füstöltsonka-bélés” gondoskodik.

Hozzávalók (4 személyre):

4 db egyenként kb. 10 dkg-os pulykamellfilé

só, őrölt fehér bors

4 nagy szelet füstölt sonka

20 szál főtt zöld spárga

4 ágacska rozmaring

5 dkg vaj

A pulykamellfiléket kissé kiverjük, hogy téglalap ala­kú szeleteket kapjunk. Mindegyiket enyhén megsózzuk, megborsozzuk, majd 1-1 szelet füstölt sonkát fektetünk rá. (Ha túllógna a húson, félbehajtjuk.) Az összes sonkára 5-5 szál előre megfőzött spárgát fekte­tünk, és a húst feltekerjük. Zsineggel átkötjük, úgy, hogy a hús és a zsi­neg közé 1-1 kis ág rozmarin­got bújtatunk.

Egy lábas aljára kevéske vizet öntünk, párolórácsot vagy szűrőbetétet teszünk bele, és a göngyölegeket ráfektetjük, kb. 15 perc alatt pu­hára pároljuk. Ennyi idő alatt a hús is feltehetően megpuhul, de erről győződjünk meg, mielőtt kivesszük a lábasból! A göngyölegeket kissé ferdén félbevágva, olvasztott vajjal meglocsolva tálaljuk.Sparga_nem_csak_szoloban5

 

BÉCSI SPÁRGA

A gasztronómiában lengyeles készítési módnak nevezik, ha a zsenge, vajban párolt zöldségeket vajas morzsába forgatják, és tálaláskor a tetejét tejföllel meglocsolják. A főtt spárgát gyakran készítik így: ez a jól ismert spárga lengyelesen. A bécsi spárga ennek a kevésbé ismert, továbbfejlesztett változata. A vajas morzsa tetejére reszelt főtt tojás, sőt, még egy kevés reszelt parmezán sajt is kerül.

 

Hozzávalók (4 személyre):

4 tojás (még jobb, ha fürjtojás)

10 dkg zsemlemorzsa

12 dkg vaj

60 dkg spárga

csipetnyi só és cukor

 

A tojásokat keményre főzzük. A zsemlemorzsát 8 deka vajon aranysárgára pirítjuk. A spárgát megtisztítjuk, és a szálakat egészben hagyva enyhén sós, cukros vízben roppanósra főzzük, vigyázva, hogy megtartsák a szép formájukat. Ha megpuhultak, leszűrjük, lecsöpögtetjük.

A maradék vajat egy nagyobb serpenyőben megforrósítjuk, a spárgaszálakat megforgatjuk benne, majd egymás mellé egy tálra rendezzük. A pirított zsemlemorzsával beborítjuk, úgy, hogy a spárgafejek és a végeik kilátszanak. Ez főképp a látvány miatt fontos. A főtt tojásokat a morzsára reszeljük. Egy kevés reszelt parmezán sajttal és finomra vágott petrezselyem­mel megszórva kínáljuk.Sparga_nem_csak_szoloban2

 

MÁJUSI BODZAFÁNK

A vajszínű bodzavirágok a legaromásabbak, a tészta ízesítéséhez lehetőleg ilyeneket válogassunk! Azért fontos ez, mert szeretnénk minél illatosabb fánkokat kapni. Csak a legfrissebb, legszebb virágokat használjuk fel, olyanokat, amiket alkalomadtán palacsintatésztába mártva ki is sütnénk.

Hozzávalók (kb. 30 darabhoz):

3 dkg élesztő

5 evőkanál cukor

3 dl tej

50 dkg finomliszt

5 dkg vaj

2 tojás sárgája

csipetnyi só

8 tenyérnyi bodzavirág

…a tészta nyújtásához: liszt

…a sütéshez: bőven olaj

Az élesztőt a langyos tejben, amit egy kevés cukorral ízesítettünk, megfuttatjuk, majd a liszthez adjuk. A maradék cukorral, a vajjal, a tojások sárgájával és a sóval összedolgozzuk.
A tenyérnyi bodzavirágernyőkről az apró, fehér virágfejeket lecsipegetjük, és a tésztába dagasztjuk. Ezután letakarva a kétszeresére kelesztjük.
Ha jól megkelt, belisztezett deszkán másfél centi vastag tésztává nyújtjuk, és egy közepes méretű fánkszaggatóval kiszaggatjuk. A fánkocskákat forró olajban mindkét oldalukon aranysárgára sütjük. Az olajból kiemelve egyenként konyhai papírtörlőre szedjük, lecsöpögtetjük, és azon forrón, esetleg porcukorral meghintve kínáljuk.Sparga_nem_csak_szoloban4

TEJSZÍNES EPERSZELET

Az eper páratlan gyümölcs, önmagában is tökéletes. Ha mégis párt kell választani mellé, az csakis a tejszín lehet! Ezt a pillekönnyű süteményt nem könnyű sem elkészíteni, sem szeletelni. Elektromos késsel könnyebb felvágni, mint hagyományos módon.

Hozzávalók (10 szelethez):

30 dkg leveles vajas tészta (mélyhűtött is lehet)

50 dkg eper

fél vaníliarúd

10 dkg kristálycukor

8 lap zselatin

1,5 dl tej

2,5 dl tejszín

2 tojás fehérje

10 dkg porcukor

2-3 evőkanál citromlé

 

A tésztát belisztezett deszkán 25x40 centis lap­pá nyújtjuk. Kettévágjuk, majd bevizezett sütőlapra fektetjük, és előmelegített sütőben nagy lánggal (200 °C, légkeveréses sütőben 185 °C) 10-15 perc alatt ropogósra sütjük. Közben az epret megmossuk, lecsumázzuk, és a háromnegyed részét péppé törjük, vagy turmixoljuk. (A pépből egy keveset félreteszünk a sütemény díszítéséhez.) A maradék szemeket fél­bevágjuk.

A vaníliarudat felmetsszük, a belsejét kikaparjuk, a cukorral és az eperpéppel összekeverjük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk, majd leszűrjük, és egy kis edényben óvatosan felolvasztjuk. A tejet beleöntjük, és az eperpéppel összedolgozzuk. 30 percre hidegre tesszük, ezalatt majdnem teljesen megszi­lárdul. Ekkor a kemény habbá vert tejszínt és tojásfehérjét, végül a fél eperszemeket is beleforgatjuk.

Megvárjuk, amíg tel­jesen megköt, majd az egyiket a tésztalapra kenjük, a másikat pe­dig könnyedén ráfektetjük. A porcukrot a citromlével folyósra keverjük, és mázként a sü­temény tetejére simítjuk. A félretett epermasszát foltokban rá­kanalazzuk, és egy villa hegyével cikcakkokat húzunk bele.Sparga_nem_csak_szoloban6

(pákozdi)