Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ne feledjük el, milyen gonoszságokra képes az ember!

A második világháború XII. kerületi áldozataira emlékezett a Hegyvidéki Önkormányzat annál az emlékműnél, amelyet éppen egy évvel ezelőtt avatott fel a Városmajorban. A szobornál Pokorni Zoltán polgármester, Bernyák Adrienn, a körzet képviselője, valamint Gámán Gábor, Gidófalvy Dénes és Mikó Gergely önkormányzati képviselők, a Fidesz–KDNP frakció tagjai helyezték el az emlékezés virágait.

Pokorni Zoltán felidézte, hogy az önkormányzat közel húsz éve döntött egy olyan második világháborús emlékmű felállításáról, ami egyszerre emlékezik meg az összes XII. kerületi áldozatról, civilekről és katonákról, keresztényekről és zsidókról. Mint fogalmazott, ez egy nemes és mindenki által támogatott szándék volt, a kiválasztott szimbólum, a turul azonban már a kezdetektől vitákat váltott ki. Annak érdekében, hogy „ezek a viták ne árnyékolják be a közös emlékezést, hanem valóban összekössön minket a halottainkra való fájdalmas emlékezés”, arról határozott a Hegyvidéki Önkormányzat, hogy a Böszörményi úti turulszobor helyett egy másik emlékművet állít.

„A második világháború egyik legpusztítóbb ostromát élte át Budapest, ahol a huszadik század két leggyilkosabb diktatúrája, Hitler és Sztálin csapott össze. Sok tízezer ember halálát okozó, gyilkos ostrom folyt itt” – emlékeztetett a polgármester, aki arról is beszélt, hogy néhány évvel ezelőtt, amikor egy pályázat keretében arra kérték a Hegyvidéken élőket, írják meg a házaik történetét, a legmeghatározóbb élmények még mindig az ostromhoz, a „pincében bujkálás, a bezártság, a rettegés, a félelem időszakához” kötődtek.Ne_feledjuk__el_milyen_gonoszsagokra_kepes_az_ember1

„Nemcsak azok az áldozatok, akiknek az életét vették el brutális és kegyetlen módon, hanem az is, akinek a jövőbe vetett hitét, az élete értelmét, megtakarított vagyonát, egzisztenciáját, mindenét elvették” – jelentette ki Pokorni Zoltán. Szerinte az áldozatokra való emlékezéssel nem bűntudatot kell ébreszteni a ma élőkben, hanem az a cél, hogy „felelősségtudatot támasszunk mindenkiben, leginkább a fiatalokban, hogy ne feledjék el, milyen gonoszságokra képes az ember”, és a múltbéli tragédiák soha többé ne fordulhassanak elő.

Az önkormányzat korábban arról döntött, hogy a turulszobor és környezete emlékezettörténeti kiállítóhellyé alakuljon át, ahol mindenki megismerheti a turul mint szimbólum, valamint a hegyvidéki emlékmű történetét. A polgármester kérdésünkre elmondta, kiváló javaslatok érkeztek a terület rendezésére kiírt pályázatra, ám a tér átalakítására jelenleg nincs pénzügyi forrás.

„A szellemi teret azonban tudjuk alakítani” – tette hozzá, megemlítve, hogy egy táblát állítottak a szobor elé. Ez arról szól, hogy 2005-től ez volt a XII. kerületi áldozatok második világháborús emlékműve, aztán 2020-ban, kegyeleti okokból, a képviselő-testület az új, városmajori emlékmű felállításáról hozott döntést. A turul mint szimbólum, valamint a szobor történetét és ellentmondásos jellegét bemutató 2021-es kiállítás teljes tartalmát bárki megtekintheti, aki a táblán szereplő QR-kódot beolvassa mobiltelefonjával.Ne_feledjuk__el_milyen_gonoszsagokra_kepes_az_ember2

z.