Aki növényeket ültet, az életet ad
A hospice-ellátás világnapjához kapcsolódva több mint tíz éve minden októberben nárciszokat ültetnek gyerekek a Királyhágó téren. A Magyar Hospice Alapítvány és a Hegyvidéki Önkormányzat felhívására az idén is eljöttek a környékbeli óvodások és kisiskolások, hogy kimutassák együttérzésüket és szeretetüket a beteg emberek iránt.
Az októberi nárciszültetés a Magyar Hospice Alapítvány országos programja, amihez a Hegyvidéki Önkormányzat is csatlakozott. Közösen hívják fel a figyelmet a betegek támogatása és az együttérzés, a gondoskodás fontosságára.
Az alapítvány a segítségre szoruló, sokszor végstádiumú emberek támogatása mellett sokat tesz a szemléletformálásért is. Ennek érdekében közösen dolgoznak pedagógusokkal is, hogy a gyerekek felnőttként szeretettel forduljanak az elesettekhez, beteg társaikhoz, és könnyebben fogadják el az élet múlandóságát. A nárciszok elültetése is ezt a célt szolgálja, a fiatalok így megfigyelhetik a növények fejlődését a sarjadástól a sziromhullatásig.Az élet körforgásáról beszélt Fonti Krisztina alpolgármester is a gyerekeknek: „Aki növényeket ültet, az életet ad. Ezekből a kis virághagymákból jövő tavasszal élet fakad. Megfigyelhetjük majd, hogyan növekednek, virágot hoznak, aztán hervadásnak indulnak és elszáradnak. Ez az élet körforgása, amit csodálatos dolog közelről szemlélni, és erre mindenkinek lehetősége lesz a Királyhágó téren.”
Arra biztatta a kicsiket, hogy óvodába vagy iskolába menet mindig nézzenek rá az ágyásokra, kövessék nyomon a növények fejlődését. Ahogyan fogalmazott, ez segít abban is, hogy megértsék az ember múlandóságát, hiszen – miként a nárciszok – mi is megszületünk, felnövünk, majd meghalunk.Fonti Krisztina elmondta, hogy a Magyar Hospice Alapítvány és a Hegyvidéki Önkormányzat tizenkét évvel ezelőtt rendezte meg először a nárciszültetést, amely azóta már hagyományos hegyvidéki programnak számít. Emlékeztetett arra, hogy tavasszal az alapítvánnyal közösen szervezik meg a Nárcisz Futást, amelynek résztvevői együtt gondolnak a beteg emberekre, és ismeretlenül is igyekeznek erőt adni nekik.
„Köszönet illeti a pedagógusokat, akik sokat tesznek azért, hogy a gyerekek megtanulják az önzetlen gondoskodás fontosságát, és felnőttként az elesettek támogatói legyenek” – zárta szavait az alpolgármester.
A köszöntő után Tünde, a buborékfújó tündér vette át a szót. Elmesélte, hogy az óriási szappanbuborékokba bele lehet tenni a rossz dolgokat, amikor pedig kidurrannak, áldást szórnak szét a világban. Ezt a jelen lévő óvodások és iskolások is kipróbálhatták, lelkesen készítették a szivárványos buborékokat, amiket aztán boldogan kergettek a téren.
MM.