Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Az erdők miatt nem érezzük (még) a felmelegedést

A fenntarthatósági témákkal foglalkozó, a Hegyvidéki Önkormányzat zöld irodája és a Klímabarát Települések Szövetsége által szervezett Klímabarát Esték előadás-sorozat októberi találkozóján a hegyvidéki természetvédelmi területek és erdők jelentőségéről beszélt Gadó György Pál. A sokoldalú erdőmérnök – aki a Mackós Óvodában kezdte a természettel folytatott és azóta is tartó ismerkedését – a főpolgármesteri hivatal természetvédelmi csoportjának munkatársa, és sokan ismerhetik őt, mivel több népszerű rádiós és televíziós sorozatban is dolgozott.
A Hegyvidéki Kulturális Szalonban tartott előadás kezdetén a szakember elmesélte, hogy Balogh János akadémikus 1935-ben felmérte a Sas-hegy pókfaunáját. A XII. kerület határán található területen 171 pókfajt talált, ami meglepően nagy szám, és jól szemlélteti ennek a mindössze 30 hektáros résznek a lenyűgöző biológiai sokféleségét.
Hatvan évvel később Szinetár Csaba és társai megismételték ugyanezt a kutatást, és azt tapasztalták, hogy a pókok fajszáma lényegében változatlan maradt. Eltűnt néhány rovar, és megjelent pár melegebb vidékekre jellemző faj, de a sokféleség fennmaradt, ami igazolja, miért érdemes ilyen jelentéktelennek tűnő területek védelmével foglalkozni.
A fenti példa alapján akár azt is gondolhatnánk, hogy nincs itt semmi baj, de sajnos a tények eléggé félelmetesek ahhoz, hogy ebben a tévhitben ringassuk magunkat. Al Gore amerikai alelnök már 2006-ban szenvedélyes hangon írt a klímaváltozás fenyegető jeleiről, a Kellemetlen igazság című könyvében részletesen ismerteti az üvegházhatás folyamatát, és számba veszi a felmelegedés következményeit – mások mellett a kerületünkben sem ismeretlen villámárvizek megjelenését.Az_erdok_miatt_nem_erezzuk_meg_a_felmelegedestA fenntarthatóság érdekében folytatott küzdelem részeként 1992-ben minden ENSZ-tagállam csatlakozott az éghajlatváltozási keretegyezményhez, aminek kifutásaként 2015-ben aláírták a párizsi megállapodást. Ez alapján az optimista emberek azt gondolják, hogy az iparosodás előtti időszakhoz képest nem emelkedhet másfél foknál nagyobb mértékben a hőmérséklet.
Ha azonban megnézzük, hogyan alakult az elmúlt években a szén-dioxid koncentrációja a légkörben, akkor azt látjuk, hogy továbbra is zavartalanul emelkedik. A legújabb adatok arról szólnak, hogy néha már ezt a bizonyos másfél fokot is meghaladja a hőmérséklet növekedése, amire Andrew Dessler, a mértékadó texasi éghajlatkutató azt mondta, minden kismértékű emelkedésnek óriási a jelentősége! Megvan tehát az okunk a riadalomra: Európát is elérik a hőséghullámok, a halálos árvizek és az óriási erdőtüzek.
Mindezek közepette pedig itt van a mi gyönyörű Hegyvidékünk! A teljes terület több mint 26 négyzetkilométer, ebből bő 11 négyzetkilométer erdő. Ráadásul az erdő jelentős része a Budai Tájvédelmi Körzet része, ami minőséget is jelent. Milyen pozitív hatása van ezeknek az erdőterületeknek? Például fenntarthatóvá teszik az egyébként egyre embertelenebb városi életkörülményeket azáltal, hogy bizonyos védelmet jelentenek a nyári hőségek ellen.
A még meglévő csodálatos erdők mellett nagy jelentősége van a városi parkoknak, a kisebb természetvédelmi területeknek, a védett fáknak és kerteknek, valamint a magánkerteknek is. Az utak mentén ültetett fasorok ugyancsak hozzájárulnak ahhoz a kedvező hatáshoz, amit mi, hegyvidékiek, sokszor talán a tudtunkon kívül, folyamatosan élvezünk. Ám a természeti értékekben nemcsak a közvetlen hasznot láthatjuk – zárta gondolatait a természetvédelmi szakember –, hanem észrevehetjük a tavasszal nyíló kökörcsint, a törékeny Pannon-gyíkot vagy az aranyos fodorkát is, amelyek mind ritka, védett fajok, és a XII. kerület biztosít számukra élőhelyet.
Még nem érezzük tehát a fenyegetést, de már ma óvnunk kell páratlan természeti értékeinket. Minden egyes zöld terület és fa egyedi értéket hordoz, hiszen hozzájárul a Hegyvidék kellemes és egészséges lakókörnyezetének fenntarthatóságához. Vigyázzunk rájuk, gondozzuk őket!

(Barta)

A Klímabarát Esték következő összejövetelén Kiss-Szabó Eszter, a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs vezetője tart előadást „Superfoodok közel s távol” címmel november 8-án 18.00 órától a Hegyvidéki Kulturális Szalonban (Törpe utca 2.).