Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A fenntarthatóságra is nevel a környezeti találkozó

A környezet szeretetére és megóvására, a fenntarthatóságra nevelést már óvodáskorban el kell kezdeni. A Fülemile Környezeti Találkozó játékos állomásai erre buzdítják a gyerekeket, akik óvodáikban a mindennapi foglalkozásokon is rengeteget tanulnak a környezetvédelemről – mondta lapunknak Fonti Krisztina alpolgármester a több mint két évtizedes múltra visszatekintő program kapcsán. Szerinte szükségesek az ilyen különleges közösségi rendezvények, amiken a kicsik kötetlen formában szerezhetnek új ismereteket.
A növények és állatok szeretete születésünktől fogva ott van mindannyiunkban, ám a környezettudatos gondolkodás elsajátítása egy tanulási folyamat eredménye. „Különösen alkalmas az ismeretszerzésre az ősz, amikor a természet ezer színnel, ezer csodával hívja fel magára a figyelmet” – folytatta az alpolgármester, hozzátéve, hogy az ötletgazda Zölderdő Óvoda, valamint a társszervező Normafa és Süni Óvoda pedagógusai ezúttal is kitettek magukért, és maradandó élménnyel ajándékozták meg az óvodásokat. Varázslatos, zegzugos a helyszín, ami már önmagában nagy kalandnak számít, miként az is, hogy kilépnek a hétköznapokból, találkoznak más gyerekekkel, és játszva tudnak tanulni.A_fenntarhatosagra_is_nevel_a_kornyezeti_talalkozo1Ezúttal közel 300 hegyvidéki nagycsoportos óvodás népesítette be a Normafa Óvoda kertjét. A Hegyvidék Önkormányzat támogatásának köszönhetően valamennyien emléklappal és egy különleges kitűzővel térhettek haza, míg a csoportok könyveket kaptak jutalmul. A szervezők hat állomást alakítottak ki a kicsiknek, ezeknél pecséteket lehetett gyűjteni, amiket a célban ajándékokra válthattak.
Addig azonban számos érdekes és izgalmas feladatot kellett teljesíteniük. Gyakorolták a szelektív hulladékgyűjtést, termésekkel és ásványokkal ismerkedtek, zenéltek, az állatsimogatóban pedig négylábú kedvenceikkel játszottak.
Ez utóbbiakról bővebben is szólt Doba Csilla, a Normafa Óvoda vezetője: „Vannak visszatérő elemek, tavaly viszont két új állomással egészítettük ki a programot. Az egyik az állatsimogatás, a másik pedig a zenebatyu, amelynél különböző hangszereket szólaltathatnak meg a gyerekek. Ezek olyan lehetőségek, amikhez nem feltétlenül jutnak hozzá az óvodáikban. Mi viszont ma beengedtük a kutyusokat, és különleges hangszereken lehetett játszani, ezzel gazdagítottuk a napot.”A_fenntarhatosagra_is_nevel_a_kornyezeti_talalkozo2A Fülemile Környezeti Találkozót huszonkét évvel ezelőtt rendezték meg először a Fülemile úti táborban, immár tizenkét esztendő óta pedig a Normafa Óvoda ad otthont a rendezvénynek. Legfontosabb célja az érdeklődés felkeltése, a tapasztalás, a gondolkodtatva tanulás, mert az így megszerzett tudás a gyerekek részévé válik, és egész életükben velük marad.
„A program hozzásegíti őket ahhoz, hogy a természetért felelősséget vállaló felnőttekké váljanak – emelte ki az óvodavezető. – Olyan emberekké, akik példát mutatnak másoknak, és ez már most, óvodáskorban is igaz. Mindez kiegészül a magyar hagyományok, nemzeti értékeink bemutatásával, így lesz teljes a Fülemile Környezeti Találkozó üzenete.”A_fenntarhatosagra_is_nevel_a_kornyezeti_talalkozo3

(m.)