Blaha Lujza tortája és a fondán titka
Blaha Lujza, a „nemzet csalogánya” 1850-ben Reindl Ludovika néven látta meg a napvilágot. Kalandos életéről ránk maradt naplójából tudunk a legtöbbet.
Édesapja, Reindl Sándor huszártisztként részt vett a szabadságharcban, később vándorszínésznek állt. Korai halála után kislánya édesanyja férjhez ment Kölesi Antal színpadi festőhöz, utána kapta Lujza a Kölesi nevet.
Nagyon fiatalon megpróbálkozott a színészettel, vándortársulattal járta az országot; 14 éves korában Sipos Károly színigazgató truppjával Szabadkára került. Már akkoriban feltűnt énekesnői tehetségével, és viharos gyorsasággal a szabadkai közönség kedvence lett. Ott, a színházban ismerkedett meg 16 évesen a nála jóval idősebb, cseh származású Johann Blaha karmesterrel, aki felismerte a Lujzában szunnyadó tehetséget, támogatta és feleségül is vette. Esküvőjükre egy híres szabadkai cukrász kreálta a Blaha Lujza-tortát.
Az énekesnő nemcsak a nyelv és a szép magyar beszéd terjesztésében jeleskedett, hanem korának stílusteremtőjévé is vált öltözködésben, társalgásban, jó modorban. Közismerten kitűnő háziasszony volt. Az egyszerű, jóízű, magyaros ételeket kedvelte, liktáriumait, azaz gyümölcslekvárjait saját maga főzte.
Blaha Lujza-torta
Hozzávalók: 8 dkg darált dió, 25 dkg liszt, 10 dkg porcukor, 10 dkg vaj, 3 tojás sárgája, 5 dkg édes morzsa (keksz vagy babapiskóta), 35 dkg málnalekvár, 20 dkg fondant.
A darált diót a liszttel, a porcukorral és a vajjal elmorzsoljuk, a tojások sárgáját hozzáadjuk, és tésztává gyúrjuk. Vékonyra kinyújtjuk, és három egyforma, tortakarika nagyságú lapot vágunk ki belőle. A lapokat előmelegített sütőben (190 °C, légkeveréses sütőben 175 °C) megsütjük. Ha kihűltek, a málnalekvárral mindegyiket megkenjük, és egymásra fektetjük, a tetejét és az oldalát pedig megforrósított málnalekvárral kenjük körbe. Az egész tortát rózsaszínű fondánnal vonjuk be, végül az oldalát édes morzsával körbetapasztjuk.
A fondán nem fondant!
A fondán és a fondant között látszólag csak kétbetűnyi a különbség, de a két bevonat készítése lényegesen eltér. A fondán olyan cukormáz, amit mignonok, az Eszterházy- és a puncstorta, a francia krémes tetejének a bevonására használnak, cukorból és vízből forralással készül, ezzel szemben a fondant zselatin, porcukor, vaj és méz keveréke, a mindennapi torták bevonására szolgál.
A Blaha Lujza-tortához való fondánhoz 25 deka cukrot 2,5 deci vízben feloldunk, majd közepes lángon kevergetve hólyagosra forralunk. Ezután márvány- vagy kőlapra öntjük, és széles fakanállal addig kenjük-verjük, amíg keményedni kezd. Ekkor egy kevés tejszínt vagy tejet öntünk hozzá, és az előbbi módon azt is beledolgozzuk. Végül a színezésre szolgáló szörpöt, fűszert vagy ételfestéket hasonlóan hozzáadjuk. A torta bevonatához sűrű málnaszörpöt és néhány csepp citromot adunk.
(pákozdi)