„Szeretném, ha az emberek egészséges életet élnének”
Focistaként kezdett a Hegyvidék SE-ben, majd már a TFSE színeiben szerzett magyar bajnoki címet versenyaerobikban. Hunfalusi Dalmával beszélgettünk, aki élsportolóból lett aerobikedző, hogy tudását a hegyvidékiek szolgálatába állítsa: az Aktív Hegyvidék program keretében minden héten két ingyenes edzést tart.
- Mióta része a sport az életének?
- Kisgyerekkorom óta! Már óvodásként sokat mozogtam, fogócskáztam, fára másztam, így kialakult a jó érzékem a különböző mozgásformákhoz. Általános iskola harmadik osztályában kezdtem el a labdarúgást, a Hegyvidék SE-ben edzettem négy évig. Hétvégente meccsekre jártam, emellett jazzbalettoztam, fellépésekre mentem.
- Melyik volt a fő sportága, és hogyan talált rá?
- Kettő is van, az egyik a labdarúgás, a másik pedig a versenyaerobik. Az iskolámban a fiúk előszeretettel fociztak délutánként, én is csatlakoztam hozzájuk, majd az akkori testnevelő tanárom javaslatára a szüleim elvittek egy egyesületbe. Később a Hegyvidék SE-ben folytattam. Rendszerint a két évvel feljebbi korosztályban játszottam, 13 évesen az U15-ben, 15 évesen az U17-ben. Összesen nyolc évet futballoztam versenyszerűen. A versenyaerobikkal a Testnevelési Egyetemen ismerkedtem meg, a szaktársaimmal alkottunk egy csapatot. Az edzések mellett két kategóriában indultunk versenyeken a TFSE színeiben.
- Milyen eredményekkel?
- Az MATSZ Aerobik Magyar Kupa-versenyeken 2016-ban többször is első vagy második helyezést értünk el, valamint a döntőben bronzérmet szereztünk. 2017-ben számos viadalon arany- és ezüstérmet nyertünk, majd országos magyar bajnokok lettünk step kategóriában, és második helyen végeztünk egy másik kategóriában. A Magyar Kupa Bajnokságban szintén elsők lettünk.
- Miért a TF-en tanult tovább?
- Mivel az egész gyerekkoromat végigkísérte a sport, egyértelmű volt számomra, hogy ezzel akarok foglalkozni a későbbiekben is. Olyan emberekkel szeretném körülvenni magam, akik hasonló érdeklődéssel rendelkeznek, valamint megvan a sport iránti szeretetük. Tudatosan készültem a TF-re a gimnáziumi éveimben, végül pedig felvételt nyertem a választott testnevelőedző–aerobik szakra.
- Így lett a sportolóból oktató, edző.
- Igen, a küldetésemnek éreztem, hogy azt a boldogságot, amit a sporttól kaptam, át tudjam adni másoknak. Szeretném, ha az emberek egészséges életet élnének, én ehhez próbálom hozzásegíteni őket. Emiatt az egyetem után elvégeztem a Fitness Instruktor, valamint személyiedző-képzést, a TRX oktatói tanfolyamot, ezt követően a pre- és postnatal képzést, így kismamáknak is tarthatok edzést.
- Az Aktív Hegyvidék programhoz is csatlakozott. Milyen órákat tart?
- Hétfőnként 18.00 órától kímélőtornát, 19.00 órától stretchinget tartok a Diana utcai Svábhegyi Jókai Mór iskolában. A torna ízületkímélő mozgásforma, emiatt bátran ajánlhatom az idősebb vendégeknek is. Az edzésen kerüljük az ütköztetést, tehát szökkenés, ugrálás nélkül végzünk erősítőgyakorlatokat, saját testsúllyal és eszközök segítségével egyaránt. Emellett pedig természetesen erősítjük a főbb izomcsoportokat, és a kisebb izmokra is hangsúlyt helyezünk. A stretchingen nyújtást végzünk, szintén a gerinc védelmét szem előtt tartva. Ez egy nyugodt, relaxáló, kellemesen lassú óratípus, amin fontos a test és a lélek együttes feltöltődése. Hangulatvilágítás mellett végzünk nyújtógyakorlatokat, minden izmot átmozgatva, megnyújtva egy kellemes újjászületés-állapotot érünk el az óra végére.
- A sportolói múltját fel tudja használni az órákon?
- Egyértelműen igen! Úgy gondolom, hogy a sportnak köszönhetően erős alappal rendelkezem. Az erő- és állóképességet, gyorsaságot, hajlékonyságot már gyerekként elsajátítottam, így könnyebb számomra ezeknek a kondicionális képességeknek a fejlesztése, szinten tartása. A mozdulataimban, a gyakorlatok kivitelezésében is megjelenik a sportolói múltam.
- Kinek ajánlja az órákat, és milyen előnyöket tapasztalhatnak meg azok, akik önhöz járnak?
- Az óráimra járó vendégek életkora nagyon eltérő, a 30 évesektől a 85 évesekig mindenki megtalálja a helyét. Az edzés vázát úgy építem fel, az edzéstervet úgy írom meg, hogy az összes vendég számára kivitelezhetők és élvezhetők legyenek a gyakorlatok. Garantált az óravégi jóleső fáradtság, a felüdülés. A szemléletemhez erősen kapcsolódik, hozzátartozik a gerinc védelme, amit gerinctréning-tanfolyamon sajátítottam el. Hiszem, hogy amennyiben a test középpontjaként, tartóoszlopaiként funkcionáló törzsizmok megfelelően karban vannak tartva, a megerősítésük megtörtént, vagy folyamatban van, úgy a testünk biztos alappal rendelkezik, amire folyamatosan lehet építeni. Aki ezt kialakítja, véleményem szerint sokkal többet ki tud kihozni magából. Én ebben nyújtok támogatást az óráimon.
- Edzőként milyen tervei vannak?
- A mozgás elengedhetetlen, hiszen az ülő és a mozgásszegény életmód rossz hatással van a testünkre. A túlzott mobiltelefon-használattal együtt ezek idézik elő a helytelen testtartás kialakulását és az elhízást. Célom, hogy minél több embernek tudjak segíteni, nem számít, ki milyen korban, fizikai állapotban van.
sm.