Bejöhet-e a kövérlányka a konyhánkba?
A nyárutó az év leggazdagabb időszaka, annyiféle zöldség, gyümölcs közül választhatunk, amennyit szemünk-szájunk kíván. A szomszédom mégis azt kérdezte tőlem minap, megengedem-e, hogy szedjen egy kis porcsint a kerti utunk széléről, azt a gazfélét, amit mi nem győzünk kigyomlálni. Kincset ér – mondta –, de hogy mennyire, az csak akkor derült ki számunkra, amikor utánanéztünk. Amit mi a kertben, az út szélén gyomnak látunk, az értékes és ehető növény, amelynek a hatóanyagaiért a patikában az emberek súlyos pénzeket fizetnek.
A porcsin súlyának több mint 15%-át az esszenciális zsírsavak adják (omega-3 és alfa-linolénsav). Kiváló roboráló, levelei vasban, B- és C-vitaminban gazdagok. E-vitamint, béta-karotint, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Antioxidáns és immunerősítő hatású. Lassítja az öregedés folyamatát. A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Külsőleg pakolásként, izomgörcsök oldására hatásos. Sokféle jótékony hatása mellett az íze is jó, ezért a kövér porcsinnak a konyhában is helye van!
PORCSIN A TÁNYÉRON
A kövér porcsin a porcsinfélék családjába tartozik, népies nevei: disznója, disznóporcsin, poncsér, kövérfű, kövérke, kövérlányka. Csupasz, egynyári növény, húsos, kúszó szárral. Szabadon szinte kiirthatatlanul burjánzik. Pozsgás, fényes levelei sötétzöld színűek, tojásdad alakúak. Sárga virágainak 5-6 szirma van.
A gyökérzet kivételével a porcsin egészét elfogyaszthatjuk, főtt, sült húsokhoz és grillezett ételekhez kellemesen savanykás, sós íze miatt illik. A nagyobb, idősebb növényeket főzve, párolva is elkészíthetjük. Leveleit és fiatal hajtásait befőzéssel és fagyasztással tartósítani is lehet. A fiatal levelek frissen és szárítva kiválóan alkalmasak sószegény diétás ételek ízesítésére.
Spanyolországban különösen omlettbe sütve kedvelik, a franciák a híres bonne femme levesükbe sóskával együtt főzik bele. Nyugat-Európa-szerte vadon gyűjtik, majd friss saláta alapanyagaként árulják, a felaprított fiatal levelek kitűnő ízt adnak.
A porcsin különösen harmonizál a paradicsommal, az uborkával, a zöldsalátafélékkel, de összekeverhetjük apróra vágott lilahagymával, bébispenóttal, hajszálvékonyra vágott fejes káposztával, újhagymával is. Elég egy kellemes öntetet kevernünk, aminek az alapja citromlé, olívaolaj, só, bors lehet, amit tovább ízesíthetünk, variálhatunk mézzel, balzsamecettel, fokhagymával, joghurttal. Ha a porcsint fejes salátával házasítjuk, akár bazsalikom, zsázsa is lehet a fűszerei közt. A majonézes cukkini- és tojássalátákba is nagyon illik.
PORCSINOS CUKKINIKRÉMLEVES
Cukkiniból ilyenkor nem lehet eleget enni! Ha már kipróbáltuk a rántott, töltött, rakott, lecsós változatokat, akkor ajánlom a porcsinnal gazdagított, pikáns krémleves formáját. Mindenképpen üdítő újdonság lesz a nyár végi menüben, mert melegben langyosan is tálalható.
Hozzávalók (4 személyre):
1 közepes fej vöröshagyma
2 evőkanál olaj
50 dkg cukkini
25 dkg porcsin
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál liszt
só, frissen őrölt bors
1 dl tejföl
fél citrom leve
…a tetejére: maroknyi friss porcsin
A megtisztított vöröshagymát felaprítjuk, az olajra dobjuk, megsózzuk, és közepes lángon megfonnyasztjuk. A cukkinikat megmossuk, majd héjastól vékonyan felkarikázzuk. A szétnyomott fokhagymát a hagymán kissé megfuttatjuk, hogy az ízét kidobja, majd a cukkinikarikákat is hozzáadjuk. Őrölt borssal fűszerezzük, és összekeverve megpároljuk, de nem pirítjuk meg. Végül a megpuhult cukkinit a liszttel megszórjuk, 1 percig kevergetve sütjük, majd bő egy 1 liter vízzel felengedjük.
Ekkor dobjuk bele a megmosott, kisebb darabokra tépett porcsint, és együtt felforraljuk. Ha kell, még sózzuk, és citromlével ízesítjük. Az így kapott levest merülőmixerrel pépesítjük, és a tejföllel gazdagítjuk. Nem lesz homogén sem a színe, sem az állaga, a cukkini zöld héját és a porcsint érezni lehet majd benne, de ettől egyedi. Tálaláskor a félretett nyers porcsinlevelekkel díszítjük, és ha kell, még néhány csepp citromot adunk hozzá, hogy kellően pikáns legyen.
KÉTSZÍNŰ PAPRIKÁS PECSENYE
Nyáridőben semmiképp nem vágyunk nehéz húsos fogásokra, de néha kell egy-egy jó falat. Ehhez a pecsenyéhez ugyan megkérik a hús árát, de a többi hozzávalót szerényen mértük. Az sem mellékes szempont, hogy gyorsan elkészül, és mutatós, akár ünnepi alkalmakra is kínálható.
Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg borjúkaraj vagy -comb, esetleg sertésszűzérme
só, őrölt bors
3 evőkanál finomliszt
2 szál újhagyma
2 piros húsú kaliforniai paprika
2 szál szárzeller
1 zöldcitrom
kb. 3 dl húsleves (kockából is lehet)
5 dkg vaj
0,5 dl száraz fehérbor
…a körethez:
25 dkg rizs
1-1 piros és sárga húsú paprika
4 evőkanál olaj
kb. 5 dl húsleves (kockából is lehet)
A húst 8 egyforma szeletre vágjuk, kissé kiverjük, majd megsózzuk, megborsozzuk, a lisztbe forgatjuk. A zöldségeket megtisztítjuk, az újhagymát vékony karikákra, a paprikákat csinos kis csíkokra, míg a szárzellert körömnyi darabokra vágjuk. A vajat felolvasztjuk, és a húsokat oldalanként 2-2 perc alatt elősütjük benne. Szűrőlapáttal kiemeljük. Visszamaradó zsírjában a zöldségeket rázogatva megpirítjuk, majd a húst visszarakjuk, a levessel és a borral felöntjük, lefedve, kis lángon kb. 10 percig pároljuk.
A körethez a rizst szűrőbe töltve megmossuk, nagyon jól lecsöpögtetjük. A „kétszínű” (piros és sárga) paprikákat kicsumázzuk, félcentis kockákra vágjuk, majd a rizzsel együtt az olajon megpirítjuk. A levessel felöntjük, lefedve puhára pároljuk. Tálaláskor a húst a paprikás raguval leöntjük, és a rizst mellé halmozzuk.
SZILVÁS CSIRKENYÁRS
A fűszeres, pácolt hús és az édes-savanykás gyümölcs kitűnő párost alkot. Nem is kívánkozik hozzá saláta, a mandulás párolt rizs és a currymártás megfelelő kíséret. Utóbbi elkészítése roppant egyszerű, és egészen különlegessé varázsolja az ételünket.
Hozzávalók (4 személyre):
24 szem kemény szilva
60 dkg csirkemellfilé
3 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál szójaszósz
10 dkg szalonna
…a mártáshoz:
1 fej vöröshagyma
1 evőkanál vaj
1 evőkanál currypor
2 dl zöldségleves (leveskockából is készülhet)
2 dl tejszín
só, őrölt bors
1 evőkanál étkezési keményítő
A szilvát megmossuk, elfelezzük, kimagozzuk, a csirkemellfilét megmossuk, szárazra töröljük, és 2-3 centis kockákra vágjuk. Az olajat a szójaszósszal összekeverjük, a húskockákat beleforgatjuk. Jót tesz neki, ha 5-10 percig állni hagyjuk. A szalonnát felszeleteljük, majd a szeleteket el is felezzük. A húskockákat a szalonnával, a fél szilvákkal váltakozva nyársra húzzuk, végül a maradék szójaszószos olajjal meglocsoljuk.
A nyársakat kivételesen nem szabad tűzön vagy roston, hanem egy nagy serpenyőben sütjük meg. Oldalanként 5-8 percig pirítjuk, közben többször megforgatjuk, hogy a hús biztosan megpuhuljon. A mártáshoz a hagymát apró kockákra vágjuk, és a vajon üvegesre sütjük, miközben a curryporral megszórjuk. Végül a levessel és a tejszínnel felengedjük, néhány percig forraljuk, majd az étkezési keményítőt egy kevés vízzel simára keverjük, és a hagymás alapba öntve mártássűrűségűre beforraljuk.
SÜLT PAPRIKÁS SPAGETTI
A sütőben megsütött, lehéjazott paprika nem idegen a magyar konyhától. Az erdélyiek hasonlóan készítik a híres sültpaprika-salátájukat, amihez szintén sütőben sütik meg a vastag húsú zöldpaprikákat, és meghámozva borecettel, fokhagymával, olajjal érlelik páratlanul ízessé.
Hozzávalók (4 személyre):
40 dkg spagetti
2 nagy, piros színű paprika
2 nagy, vastag húsú, sárga színű paprika
4 evőkanál olívaolaj
1-2 kicsi, erős (chili)paprika
2 fokhagymagerezd
10 dkg sonka
10 dkg parmezán
A sütőt 180 °C-ra előmelegítjük. A paprikákat – pirosokat, sárgákat egyaránt – elfelezzük, a csumájukat kivágjuk, és a fél paprikákat sütőpapírral bélelt tepsire borítjuk. A sütőbe tolva addig sütjük – kb. 25 percig –, amíg a héjuk láthatóan hólyagosodni kezd, majd szépen megpirul. Ekkor kivesszük, mindet egy nagy műanyag zacskóba rakjuk, lezárjuk, és hűlni hagyjuk. Ezt követően a sült héjukat könnyen le tudjuk húzni, a paprikákat pedig nagy körömnyi kockákra vágni.
Közben a spagettit lobogva forró, sós vízbe dobjuk, és amíg roppanósra fő, elkészítjük a paprikaragut. Ehhez a megtisztított fokhagymát, a félbevágott, kimagozott chilipaprikákat vékony csíkokra metéljük, a sonkát apró kockákra vágjuk, és az olívaolajon elkezdjük pirítani. Megsózzuk, a kakukkfüvet rámorzsoljuk, és a sült paprikakockákat beleforgatjuk. A megfőtt spagettit leszűrjük, és azonmód a paprikás alapba forgatjuk. Reszelt parmezánnal megszórva tálaljuk.
BANÁNMORZSÁS SZILVALEPÉNY
Két okunk lehet ennek a gazdag süteménynek az elkészítésére: ha sok a szilvánk, vagy ha olyan ünnepi alkalomnak nézünk elébe, amire számos vendéget várunk. Ilyenkor tejszínhab is dukál hozzá!
Hozzávalók egy nagy (kb. 24x32 cm-es) tepsihez:
40 dkg liszt
20 g élesztő
2 dl langyos tej
5 dkg cukor
1 tasak vaníliás cukor
1 tojás
8 dkg margarin
só
…a morzsához:
25 dkg banáncsipsz
1 érett banán
15 dkg vaj
20 dkg liszt
15 dkg cukor
…a tetejére: 2 kg szilva
A lisztet egy mély tálba szórjuk, az élesztőt a közepébe nyomott mélyedésbe morzsoljuk. A langyos tejjel és cukorral lazán elkeverjük, liszttel befedjük, és letakarva 30 percig kelni hagyjuk. Ezután a maradék cukrot, vaníliás cukrot, a tojást, a megpuhított margarint hozzáadjuk, és sima tésztává gyúrjuk. További 30 percig kelni hagyjuk.
Közben a szilvát elfelezzük, kimagozzuk. A morzsához a banáncsipszet aprítógéppel egészen apróra vágjuk, a banánt meghámozzuk, és pürévé törjük. A vajat megolvasztjuk, a csipszmorzsával, a banánpürével, a liszttel és a cukorral durván összemorzsoljuk, és felhasználásig hidegre tesszük. A sütőt közepes hőfokúra előmelegítjük (175 °C, légkeveréses sütőben 160 °C). Az élesztős tésztát átgyúrjuk, kinyújtjuk és egy nagy, mély, kivajazott tepsibe terítjük, úgy, hogy pereme is legyen. Az elfelezett szilvákat sűrűn, mélyedésükkel felfelé rárakosgatjuk, végül a banános tésztamorzsát egyenletesen rászórjuk, és közepes lángon 35-40 percig sütjük. Csak ha kihűlt, akkor szeleteljük fel.
(pákozdi)