Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

HPV: ismét életmentő vakcinát kaphatnak a gyerekek

„Ma Magyarországon senkinek sem kellene meghalnia méhnyakrákban” – állítja dr. Lakatos Kornél. A Szent János Kórház Szülészeti Nőgyógyászati Osztály rezidens nőgyógyászával a humán papillomavírus (HPV) veszélyeiről és a szűrések fontosságáról beszélgettünk, valamint arra is kíváncsiak voltunk, milyen hatása van a HPV elleni védőoltásnak, amit a szülők a hetedik évfolyamos gyermekeik számára szeptember 11-ig ingyenesen igényelhetnek.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente mintegy ötszázezerrel nő a méhnyakrákban szenvedő betegek száma – a nők körében ez a második leggyakoribb tumoros elváltozás. Mit lehet tudni arról a sokszor halálos daganatos betegségről, amely Európában minden 18. percben emberéletet követel?

– Több olyan daganattípus létezik, amelyet vírus okoz – ilyen a méhnyakrák is. Ez egy rosszindulatú elváltozás, ami a méh nyaki részét érinti. A betegséget a humán papillomavírus okozza, avagy rövidítve a HPV. A legnagyobb gond az, hogy hosszú évekig nincsenek tünetek, így a beteg nem is tudja, hogy gond van. Ha már véres folyás, hasi fájdalom és puffadás jelentkezik, akkor már baj van…

– Hogyan lehet elkapni a HPV-t?

– Szexuális úton. A HPV a méhnyak átmeneti zónájában „lakik”. A méhnyakat kívül-belül hám borítja. A külső és a belső réteg találkozásánál telepedhet meg a vírus. Bizonyos esetekben az immunrendszer teszi a dolgát, és teljesen eltünteti a fertőzést. Fontos tudni, hogy a HPV elkapására annak is 70 százaléknyi esélye van, akinek egész életében csak egyetlen szexuális partnere volt. Akinek kettő vagy annál több, az már legalább 95 százalékos valószínűséggel megfertőződött HPV-vel.

– A férfiakra is veszélyes lehet a vírus?

Sajnos igen, torok- és gégerákot, valamint a szeméremtesten szemölcsöket is okozhat.

Hogyan történik a szűrés?

– A nők esetében kétszer veszünk mintát a méhnyakról. A vizsgálatok között legalább egy hónapnak el kell telnie, máskülönben fals eredményt kaphatunk. Ilyenkor megnézzük, hogy vannak-e beteg sejtek, és kimutatható-e a HPV. Ezt kotesztingnek, azaz együtt szűrésnek nevezzük. A hölgyeknek már az első szexuális együttlét után érdemes vizsgálatra jelentkezniük! A férfiak esetében általában a nemi szervről veszünk mintát, de garatból, torokból is meg tudjuk állapítani a vírus jelenlétét.

 A szülők a hetedik évfolyamos gyermekeik számára a 2023–2024-es tanévben szeptember 11-ig igényelhetik a térítésmentes HPV elleni védőoltást. Mit érdemes tudni a vakcináról?

– Ez egy jól bevált, hosszú évek óta használt védőoltás, amelyet nemcsak a lányoknak, hanem már a fiúknak is igényelhetnek a szülők. Az iskolai kampányoltásban részt venni nem kötelező, a szülők írásban nyilatkozhatnak arról, kérik-e a humán papillomavírus ellen védettséget nyújtó vakcinát. A dokumentumot az iskola adja majd oda.

– Mik a tapasztalatok, a szülők élnek a lehetőséggel?

– Szerencsére sokan kérik a vakcinát, de még mindig vannak olyanok, akik tartanak tőle.

– Milyen mellékhatása lehet a HPV elleni védőoltásnak?

A szúrás helyén például bőrpír jelentkezhet.

– Mennyi ideig nyújt védettséget a vakcina?

– Elvileg egy életre megóv a HPV-től. A 2000-es évek elejétől létezik a vakcina, így azt nem tudom megmondani, hogy százéves korában is védett lesz-e az illető.

– Hány éves korig lehet beadatni az oltást?

– Nincs korhatár. Annak is javaslom, akire nyolcvanéves korában talált rá a szerelem. A vakcina egyébként nem olcsó, több tízezer forintba kerül – ezt azért érdemes tudni róla.

– Említette, hogy a HPV-vírus az emberek jelentős részében megtalálható. Mi történik akkor, ha valaki úgy kapja meg az oltást, hogy már eleve fertőzött volt?

Nem okoz mellékhatást, de nem győzöm hangsúlyozni a szűrés fontosságát!

– Gyakran találkozik olyan páciensekkel, akiknél pozitív a szűrés eredménye?

– Sajnos igen, pedig nem onkológián dolgozom…

– Milyen túlélési esélye van annak, akit méhnyakrákkal diagnosztizálnak?

– Ha időben észrevesszük, akkor teljes mértékben gyógyítható. Ezt nyugodtan, akár bekeretezve is ki lehetne írni: „Lakatos doktor azt mondta, hogy ma Magyarországon senkinek sem kellene meghalnia méhnyakrákban!” Ez a daganatos betegség, ha időben elcsípjük, legyőzhető. A legbiztosabb megoldás, persze, a védőoltás. Bízom abban, hogy a szülők élnek a lehetőséggel!

BM.