Kavicsok a holokauszt áldozatainak emlékére
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. április 16-án kezdődött meg a hazai zsidóság gettóba zárása, nem sokkal később pedig a haláltáborokba hurcolása. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján a Hollósy Simon utcai botlatóköveknél, valamint az Apor Vilmos téri Igazak falánál tartott megemlékezést a Hegyvidéki Önkormányzat.
„A m. kir. kormány az országot rövid időn belül megtisztítja a zsidóktól. A tisztogatást területrészenként rendelem el, melynek eredményeként a zsidóságot nemre és korra való tekintet nélkül a kijelölt gyűjtőtáborokba kell szállítani.” Ez olvasható az 1944. április 7-én kelt, Baky László belügyi államtitkár által jegyzett rendeletben, amelynek április 16-án kezdődő végrehajtásával indult a magyarországi zsidó lakosság megsemmisítésének utolsó előtti szakasza. Ebből a rendeletből idézett Tüske Tamás történész, a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa, aki a Hollósy Simon utcában Lőwi Cecília és Pois István emlékére tavaly elhelyezett botlatóköveknél tartott önkormányzati megemlékezésen beszélt a nyolcvan évvel ezelőtt történtekről.
„Ahol a gyűlölet testet ölt, ott az emberi méltóság megszűnik. Ilyen gyűlölet töltötte el a világot és Magyarországot is a második világháború alatt” – mondta a történész, aki szerint mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a tragédia soha többé ne ismétlődhessen meg. A békesség útja az – tette hozzá –, ha elutasítjuk a gyűlöletkeltést és a nemzeti, etnikai, vallási megkülönböztetést.
Tüske Tamás arról is szólt, hogy 2001 óta április 16-a minden évben a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját jelenti. Ezt Pokorni Zoltán kezdeményezte, még oktatási miniszterként, a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján.
Lőwi Cecília és Pois István egykori lakóházánál – akiket a XII. kerületi nyilasok hurcoltak el és gyilkoltak meg 1945 januárjában – a zsidó hagyományok szerint, az áldozatokra emlékezve, kavicsokat helyeztek el a megjelentek. Köztük voltak a Németvölgyi Általános Iskola diákjai, valamint a Hegyvidéki Önkormányzat részéről Pokorni Zoltán polgármester és Fonti Krisztina alpolgármester.
A XII. kerület vezetői a Hollósy Simon utcai megemlékezést követően az Apor Vilmos téri Igazak falánál koszorúztak. A fal annak a sok száz magyarnak állít emléket, aki a második világháború alatt segítséget nyújtott a származásuk miatt üldözött honfitársainak, és megkapta a jeruzsálemi Yad Vashem Intézet Világ Igaza kitüntetését.
sz.