Spenóttól eperig szabad a gazda!
Ilyenkor, április vége felé már bőven kapható a friss spenót, úri nevén paraj, népiesen laboda, ami talán az egyik legmegosztóbb zöldségfélénk. Az eperárusok is megjelentek, kóstolgathatunk az első – méregdrága – szemekből. Az anyák napi süteményekhez ez a gyümölcs illik leginkább. A friss spenót szezonja sokkal rövidebb, mint az eperé, különösen ha a zsenge, ún. bébispenótot vennénk, amit nyersen is salátákba lehet keverni.
A spenót a klorofiltól kapta a színét. Ez a festékanyag a természet csodája, ugyanis értékes szénhidrátokká alakítja át a napból érkező fényenergiát, ezeket fogyasztjuk el minden kanál spenóttal. A zöldség áldás stresszes világunkban, mert bőséges A-, B-, C-, E-, K-vitamin-tartalma és ásványi anyagai – kalcium, réz, vas, kálium – gyorsan feltöltik kimerült szervezetünk tápanyagraktárait. Gazdag antioxidánsokban, rostokban, valamint az A-vitamin mellett koncentrált formában tartalmaz luteint és zeaxantint, amik fontos szerepet játszanak a szem egészségének megőrzésében. Gyerekeknek az új sejtek képződésében, időseknek a biológiai óra lassításában segít. A spenót jelentős vastartalma viszont csak mítosz – nem ideális vasforrás, mivel nagy az oxálsavtartalma. Érdemes olyasmivel együtt enni, ami csökkenti ennek hatását: például paradicsommal, burgonyával, brokkolival, tejtermékekkel.
TAVASZI KERTI LEVES
Ebbe a levesbe mindenféle zöld levél belekerülhet, ami van a kertben, vagy elérhető a boltokban. Minél többféle, annál jobb, a zsenge spenót, a rukkola, de még a fiatal sárgarépa zöldje is szóba jöhet. Arról, hogy laktató legyen, a zeller, a krumpli és a bab gondoskodik. Mondhatni, ez egy szabadon választott, kiadós zöldséges leves.
Hozzávalók:
2 evőkanál olívaolaj
1 lila hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
2 szál sárgarépa
fél fej zeller
1 burgonya
1 szárzeller
2-3 szál újhagyma
10 dkg bébispenót
3-4 szem apró paradicsom
fél doboz fehér konzervbab
1 csirkehúsleves-kocka
só, őrölt bors, zsálya
1 csokor petrezselyem
…a tetejére:
reszelt parmezán
1-2 szál újhagyma, feltétként
Az összes zöldséget megtisztítjuk, és ha kell, megfosztjuk a héjától. Ezután az apróra vágott lila hagymát és újhagymát az olajon megfuttatjuk, majd a szétnyomott fokhagymát is hozzájuk adjuk, de nem sütjük tovább. A zöldféléket kis kockákra vágjuk, belekeverjük először a sárgarépát, a zellert, majd a burgonyakockákat, és egy kevés vízzel felöntve fedő alatt párolni kezdjük. Ha félig megpuhultak, mehet közéjük a szárzeller!
1,2 liternyi vízzel felöntjük, a leveskockát belemorzsoljuk, megfűszerezzük, fél óráig főzzük. A leszűrt konzervbabot, a spenótot, a paradicsomot az utolsó 10 percben adjuk hozzá. Tálaláskor reszelt parmezánnal és felkarikázott újhagymával szórjuk meg. Fokhagymás, pirított franciakenyér illik hozzá.
SAJTOS PARAJSALÁTA
A magyar konyhában a paraj, azaz a spenót korábban nem nagyon volt elképzelhető salátaként. Ehhez el kellett jönnie a „bébiparajkorszaknak”, ami azt jelenti, hogy már kapni egészen zsenge, salátának való spenótot, olyat, amit vétek lenne megfőzni. Ha a sajtot elhagyjuk, akkor salátaként szolgál, egyébként kitűnő előétel.
Hozzávalók (4 személyre):
40 dkg zsenge, lehetőleg bébiparaj
20 dkg köménymagos sajt
4 közepes paradicsom
2-3 szál dundi újhagyma
2-3 hegyes, de nem erős zöldpaprika
…a salátaöntethez:
fél mokkáskanál só
2 evőkanál almaecet
fél csokor petrezselyem
1 evőkanál méz
2 evőkanál mustár
4 evőkanál hidegen sajtolt olaj
A bébiparajt többször váltott hideg vízben alaposan megmossuk, majd lecsöpögtetjük, és a levelek szárát lecsipkedjük, a nagyobb leveleket félbetépjük. A köménymagos sajtot gyufaszálnyi hasábokra, a paradicsomot cikkekre vágjuk. A zöldhagymák külső héját lehúzzuk, a zöldpaprikát kicsumázzuk, és mindkettőt vékony karikákra szeljük. Az összes zöldfélét a sajtszálakkal együtt óvatosan összeforgatjuk.
A salátaöntethez a sót az ecetben kiskanállal kevergetve feloldjuk. Ezt követően a mézet és a mustárt, végül cseppenként az olajat is beledolgozzuk. A salátaöntetnek nem árt, ha kissé állni hagyjuk, hogy az ízei összeérjenek. A jól megmosott, felaprított petrezselymet és a bébiparajleveleket tálalás előtt adjuk hozzá. Óvatosan összeforgatjuk, és már kínálhatjuk is.
SPENÓTOS CSIRKEMÁJ
A hagymán sült csirkemáj önmagában is finom fogás, de feltétlenül kívánkozik mellé valami pikáns zöldféle, saláta, ecetes uborka. Ilyenkor, amikor a spenót még „bébinek” számít, és leginkább a zöldsalátához hasonlít, elég a sülőfélben lévő májhoz adni, a sütést befejezni, majd a végén balzsamecettel kissé megöntözni. Tükörtojással a tetején három az egyben!
Hozzávalók (4 személyre):
1 vöröshagyma
4 evőkanál olívaolaj
40 dkg bébispenót
40 dkg csirkemáj
1 evőkanál balzsamecet
4 evőkanál vörösbor
só, őrölt bors
1-2 ág kakukkfű
4 szép tojás
A megtisztított és finomra vágott hagymát egy serpenyőben 3 evőkanál olajon megfuttatjuk. A spenótleveleket szűrőkanálban, folyóvíz alatt kíméletesen megmossuk, lecsepegtetjük, végül a száracskáikat lecsipkedjük. A májat hártyáitól, inaitól megszabadítjuk, megmossuk, konyharuhára fektetve leszárogatjuk. Ezután nagy falatnyi darabokra vágjuk, és a párolt hagymára dobjuk. Néhány percig a serpenyőt rázogatva sütjük.
Amikor a máj átsült – azaz nem vörös a leve, ha megszúrjuk –, a spenótot is rádobjuk. A balzsamecettel és a borral megöntözzük. A serpenyőt rázogatva addig hagyjuk a tűzön, amíg a spenót összeesik. Végül megsózzuk, a borssal és a kakukkfű lecsipkedett leveleivel fűszerezzük. A tojásokból a maradék olajon tükörtojást sütünk. A meleg májsalátát és a tojást a tetejére csúsztatva azonnal tálaljuk. Csak frissen jó, felmelegítve vagy hidegen nem élvezhető.
SPENÓTOS ZSEMLEGOMBÓC
A zsemlegombóc a kiadós, mártásos ételek mellé való köret. A hagyománytisztelő háziasszonyok rendre el is készítik, de tény, hogy nem tartozik a „gyors” ételek közé, különösen akkor nem, ha csak a főétel kísérőjéül szolgál. Ezúttal azonban, spenótosan, önálló fogásként kínálhatjuk; a piros paradicsommártás ízben és színben is jól áll neki.
Hozzávalók (2-3 személyre):
2-3 szikkadt zsemle
1,5 dl tej
30 dkg friss spenót
1 kis fej vöröshagyma
2 evőkanál olívaolaj
2 tojás
1 evőkanál liszt
só, őrölt bors, reszelt szerecsendió
…a tetejére: reszelt sajt (legjobb a parmezán)
A szikkadt, de nem kemény zsemléket kis kockákra vágjuk, és langyos tejjel leöntjük, hogy megszívják magukat. A spenótot alaposan megmossuk, a szárát lecsipkedjük, majd a leveleket 1 percre forró vízbe, aztán hideg vízbe dobjuk, leszűrjük, és apróra vágjuk. A megtisztított vöröshagymát is apróra vágjuk, és az olajon megfuttatjuk, azaz üvegesre sütjük. A tűzről félrehúzzuk, a kinyomkodott zsemlét hozzáadjuk, a spenótot, a kissé felvert egész tojást és a lisztet belekeverjük. Megsózzuk, csipetnyi őrölt borssal és reszelt szerecsendióval fűszerezzük.
A masszából vizes kézzel 10-12 gombócot formálunk, és ezeket lobogva forró, enyhén sós vízben kifőzzük. Leszűrjük, leöblítjük. Reszelt sajttal meghintve, valamilyen mártással tálaljuk. Leginkább a paradicsommártás illik hozzá, de sajt- vagy fokhagymamártással is elképzelhető.
DUPLA PARAJOS PALACSINTA
Ránézésre szokványos palacsintáról van szó, ám nemcsak a tésztájában, hanem a töltelékben is van frissen készült parajpüré. Kiadós, mutatós étel, akár vacsorának is megfelel. Sok friss zöldféle, reszelt sárgarépa, retek, paradicsom, saláta illik mellé.
Hozzávalók:
50 dkg friss paraj, azaz spenót
...a palacsintatésztához:
2 tojás
20 dkg rétesliszt
2,5 dl tej
kb. 2 dl szénsavas ásványvíz
só
2 evőkanál spenótpüré
…a töltelékhez:
10 dkg spenótpüré
2 közepes, héjában főtt krumpli
2 gerezd fokhagyma
só, őrölt bors
…a sütéshez: 0,5 dl olaj
A spenótot megmossuk, a szárait lecsipkedjük, a leveleket annyi vízben, amennyi ellepi, megfőzzük, leszűrjük, turmixoljuk. Ezt a spenótpürét kétféleképpen használjuk majd fel. A palacsintatésztákhoz valókból tejszínsűrűségű palacsintatésztát keverünk, 2 evőkanál spenótpürét adunk hozzá, és 10 percig állni hagyjuk.
Közben a krumplikat megfőzzük, meghámozzuk és lereszeljük. A fokhagymát megtisztítjuk és összezúzzuk. A maradék spenótpürével összekeverjük, zúzott fokhagymával, csipet sóval és késhegynyi őrölt borssal fűszerezzük. A palacsintákat ezzel a krémmel megkenjük, egyenként felcsavarjuk, és tűzálló tálba egymás mellé fektetjük. Sütőben átforrósítjuk, és azonnal kínáljuk.
ANYÁK NAPI EPRES KOSÁRKA
A tavaszi gyümölcsök királynője az eper, az epres desszerteknél pedig aligha van finomabb, különösen akkor, ha anyák napi meglepetésnek szánjuk. Ez egy igazán ínycsiklandó, ugyanakkor könnyen elkészíthető sütemény, a tésztáját előre megsüthetjük, és a befejezése sem bonyolult.
Hozzávalók (8 kosárkához):
…a tésztához:
20 dkg liszt
3 dkg darált mandula
10 dkg vaj vagy margarin
1 tojássárgája
5 dkg cukor
3 evőkanál tej
a nyújtáshoz: liszt
…a kosárba:
15 dkg mandula, darálva
10 dkg cukor
1 bionarancs
diónyi vaj
25 dkg eper, megmosva, lecsumázva, felszeletelve
…a tetejére: 1 tasak piros tortazselé
A tésztához valókat gyorsan összegyúrjuk, majd 30 percre a hűtőszekrénybe tesszük. Ezután liszttel behintett deszkán késfokvastagságúra nyújtjuk, és nyolcfelé vágjuk, majd ezekkel a kis sütőformákat kibéleljük. Tepsire állítjuk, és előmelegített, 180 °C-os (légkeveréses sütőben 162 °C-os) sütőbe tolva 10-12 perc alatt megsütjük. Ezután a tésztakosarakat a formákból egy rácsra borítjuk, és hagyjuk kihűlni.
Közben a darált mandulát a cukorral, a narancs lereszelt héjával és a vajjal összedolgozzuk, majd arányosan elosztva a kihűlt kosarakba kanalazzuk. Az epret óvatosan megmossuk, lecsumázzuk, jól lecsöpögtetjük, és a kosárkák tetején szépen elosztjuk. Végül a tortazselét a tasakon olvasható előírás szerint megfőzzük, és óvatosan az eperre öntjük. Amint a zselé megszilárdult, már kínálhatjuk is a süteményünket.
(pákozdi)