Tavasszal főzzünk könnyen!
Április közepére megjelennek a primőrök, amelyeket – az egész évi nagy zöldségválaszték ellenére – már igencsak vártunk. A piros retek, a harsányzöld újhagyma, az illatos medvehagyma és társai nemcsak jókedvre derítenek, hanem azonnali kipróbálásra csábítanak mindenkit. A többnapi ünnepi vendégeskedés, a nagy sütés-főzés, evés után jól is esik néhány egyszerű fogás a gyomroknak és némi pihenés a háziasszonyoknak.
ÁPRILISI MINESTRONE
A minestra egy tartalmas olasz levesféle, amolyan „nagy leves”, vagyis zöldségekkel bőven teli, akár egytálételnek is nevezhető fogás. Nincs egy adott receptje, minden olasz vidéknek, minden évszaknak és minden családnak megvan a sajátja. Az olasz szó kicsinyített változata a minestrone, ami kifejezi, hogy ez a bőséges levesnek egy egyszerűbb, de szintén sokféle zöldséget tartalmazó változata.
Hozzávalók (4 személyre):
1 csomó újhagyma
néhány zsenge sárgarépa
1 kiskanál olívaolaj
só, őrölt bors
8 dl zöldségleves (kockából is lehet)
1 csomó retek
2 szál szárzeller
3-4 dkg apró száraztészta
Az újhagymát megtisztítjuk, de csak a haragoszöldjét távolítjuk el, a többit vékony karikákra vágjuk. A meghámozott sárgarépát 3 milliméter vastagon ugyancsak felkarikázzuk, és a hagymával együtt az olajon 3 percig pároljuk, sózzuk, borsozzuk, majd a zöldséglevessel felengedjük, és kb. 10 percig kis lángon főzzük. Ezután a megtisztított retekfejeket, ugyancsak karikákra vágva, a tésztával együtt a levesbe dobjuk, és kb. még 8 percig főzzük. (Mutatósabb lesz valamilyen szokatlan formájú tésztával.) Tálaláskor a szárzeller zöldjét és néhány zsenge reteklevelet felaprítunk, és a leves tetejére szórunk.
MEDVEHAGYMA-GALUSKA KECSKESAJTMÁRTÁSBAN
Mutatós fogás, aminek most van itt az ideje, mert a medvehagymának rövid a szezonja. A kecskesajtmártás és a kissé fokhagymás ízű medvehagyma színben, ízben kitűnően kiegészítik egymást. Vállalkozó kedvűeknek ajánljuk!
Hozzávalók (4 személyre):
…a galuskához:
1 nagy csokor, kb. 10 dkg medvehagymalevél
2 dl tej
3 tojás
27 dkg liszt
2,5 dkg búzadara
só
3 dkg vaj
15 dkg húsos szalonna (ún. sliced bacon)
…a kecskesajtmártáshoz:
5 dl tej
30 dkg kecskesajt
A galuskához a levelek szárát lecsipkedjük, majd a leveleket megmossuk. Lecsöpögtetjük, és a tejben a tojásokkal együtt kissé turmixoljuk, de nem kell teljesen pürésíteni, hogy a levelek zöldje érvényesüljön. Végül a liszttel és a darával galuskatésztává keverjük. Megsózzuk, és 30 percig állni hagyjuk.
Ezután a tésztából lobogva forró, bő, sós vízbe a szokásosnál kissé nagyobb galuskákat szaggatunk. Amikor ezek feljöttek a víz felszínére, leszűrjük, leöblítjük, lecsepegtetjük. Forró vajra dobjuk, és jól összeforgatjuk.
A húsos szalonnát csíkokra vágjuk, serpenyőben ropogósra sütjük. A mártáshoz a tejet felforraljuk, majd a kecskesajtot habverővel simára keverjük benne. Sóval, borssal ízesítjük, és a galuskára öntjük. Forrón tálaljuk, a tetején a ropogós szalonnadarabokkal. Aki szereti, a kisült szalonnazsírt is rálocsolhatja.
ÚJHAGYMÁS, MÉZES CSIRKE
Az egyszerű sült csirkecombot igazán tavaszivá, sőt ünnepivé varázsolhatjuk, ha mézes pácban érleljük, és egy nagy csomó friss újhagymát párolunk mellé. Még izgalmasabb lesz, és az elkészítése egyszerűbbé válik, ha vadrizzsel kevert rizst párolunk mellé, ami előfőzve dobozban kapható.
Hozzávalók (4 személyre):
4 csirkecomb
só, őrölt bors
1 zöld biocitrom (a sárga is megteszi)
…a mézes páchoz:
1 citrom leve
3 evőkanál méz
2 gerezd zúzott fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
…a körethez:
16-20 dkg rizs
1 csomó újhagyma, megtisztítva
2 evőkanál olívaolaj
1 doboz konzerv-bébikukorica
…a díszítéshez:
friss zöldfűszerlevelek: petrezselyem, zsálya stb.
A combokat sóval, borssal bedörzsöljük, a citromot gerezdekre vágjuk. A páchoz valókat összekeverjük. A csirkedarabokat alaposan bekenjük vele, a citromgerezdeket melléjük dobjuk, és egy jól záródó edényben legalább 2 órára a hűtőszekrénybe tesszük. Ezután a húsokat egy tepsibe fektetjük, a páclevet ráöntjük, a citromcikkeket melléjük dobjuk, és 200 °C-ra (légkeveréses sütőben 180 °C-ra) előmelegített sütőben ropogósra sütjük.
Közben a körethez a rizst sós vízben (ha zacskósat vettünk, azt az előírás szerint) megfőzzük, lecsepegtetjük. Az újhagymákat az olívaolajon rázogatva megpároljuk. Az utolsó percben a lecsepegtetett bébikukoricát is melléjük dobjuk. A mézes csirkecombokat a rizzsel és a párolt zöldséggel körítve, friss fűszerekkel díszítve tálaljuk. Mindig tegyünk mellé egy-két gerezd friss citromot is!
A könnyen emészthető puffasztott barnarizs gyorsan felszívódó szénhidrátforrás, ráadásul többféle vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, és nincs benne tartósítószer. Glutén sincs, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Noha cukrot sem tartalmaz, sajnos ez az előnye nem érvényesül a tortánknál, amit sem főzni, sem sütni nem kell, így nem lehet elrontani.
Hozzávalók a tésztához:
25 dkg étcsokoládé
5 dkg vaj
8 dkg puffasztott barnarizs
…a tál kikenéséhez:
1 evőkanál olaj
…a töltelékhez:
2 zacskó főzés nélkül készíthető vaníliás pudingpor
6 dl tej
A csokoládét mély tűzálló tálba tördeljük, a vajat vagy a margarint rámorzsoljuk, majd egy kis lábasban tűz fölött megolvasztjuk, de ezt mikrohullámú készülékben 500 wattal 3 perc alatt is megtehetjük, közben néhányszor megkeverjük. A puffasztott rizst beleszórjuk, jól összekeverjük, és rögtön melegen egy enyhén kiolajozott, kerek, tűzálló tálba nyomkodjuk, úgy, hogy ujjnyi pereme is keletkezzen. Legalább egy órára a hűtőszekrénybe állítjuk, hogy megdermedjen.
Tölteléknek habverővel simára dolgozzuk a pudingport a tejjel, és azonnal a tortára öntjük. Megvárjuk, amíg megdermed, csak azután szeleteljük. Azért ajánljuk a főzés nélküli pudingport, mert a főzött forró, és ha a tortaalapra öntenénk, az megolvadna tőle. A torta tetejét csokoládéforgáccsal díszíthetjük. Túrókrémmel vagy bármilyen gyümölccsel kevert pudinggal is tölthetjük.
(pákozdi)