Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_hagyomanyos_kezdettol_az_edes_finaleig_a_megszokottol_elterve2

A hagyományos kezdettől az édes fináléig, a megszokottól eltérve

A karácsonyfa-állítás és a halevés szokása alig százötven éve honosodott meg nálunk, mégis úgy tűnik, mintha ősi hagyományaink közé tartozna. Vétek lenne változtatni rajta, hacsak annyit nem, hogy ponty helyett valamilyen különleges tengeri halat választunk: például lazacot. Szilveszterkor és Újév napján pedig, amikor nem tálalhatunk halat, mert elúszik a szerencse, sem szárnyast, mert az hátrafelé elkaparja, sem nyulat, mert az elfut vele, kötelező a malac, aki bárhonnan kitúrja a jólétet, a gazdagságot garantáló kincset. Ropogós malacpecsenye helyett azonban töltött lapocka formájában is asztalra kerülhet. Ne feledkezzünk meg a vegetáriánusokról sem, kedveskedjünk nekik a látványos gombás rakottassal, a bejgli helyett pedig jöhet a meghökkentően mutatós flódnitorta!

AVOKÁDÓ LAZACHABBAL

Noha a hétköznapok magyar konyhájára nem jellemző az előételek kínálása, de ünnepi alkalmakkor, a menük bevezetőjeként, manapság szinte már kötelező. És ez így van jól, ettől lesz különleges, a hétköznapokon megszokottól eltérő az étkezés. Ám ilyenkor, a nagy ebédek, vacsorák idején jó, ha az előétel könnyű és lehetőleg egyszerűen elkészíthető. E célra kiváló alapanyag az avokádó és a füstölt lazac.

 

Hozzávalók (4 személyre):

10 dkg füstölt lazac

30 dkg natúr krémsajt

1 dl tejszín

2 avokádó

 

A lazacot merülőmixerrel pürésítjük, majd a krémsajttal összekeverjük. A tejszínt kemény habbá verjük, óvatosan az előzőekbe forgatjuk, és 10-15 percre hűtőszekrénybe tesszük. Ezalatt az avokádót félbevágva kimagozzuk, a húsát a héjból kiemeljük, és vékonyan felszeleteljük.

A lazachabot forró vízbe mártott kanállal tányérra „szaggatjuk”, és az avokádóval, mint körettel, körberakjuk. Néhány szem konzervzöldborsóval is díszíthetjük. Friss pirítós illik hozzá.A_hagyomanyos_kezdettol_az_edes_finaleig_a_megszokottol_elterve1

 

HARCSAGULYÁS

Ehhez a fogáshoz nem kell sem nagy rutin, sem sok idő, és magyaros ízvilága ismerős. Fél óra alatt elkészíthető, és nem csak ünnepeken tálalható. Azért érdemes harcsából főzni, mert az szálkamentes, akár gyerekeknek is kínálhatjuk.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 közepes vöröshagyma

4 evőkanál olaj

70 dkg burgonya

1 csapott evőkanál édesnemes pirospaprika

1 paprika

1 paradicsom

1 kiskanál só

1 gerezd fokhagyma

1 mokkáskanál cseresznyepaprika-krém

halászlékocka

50 dkg bőr nélküli afrikai harcsafilé (persze honi is lehet)

 

A leveshez a hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, és az olajon, közepes lángon, időnként megkeverve, 3 perc alatt üvegesre sütjük. Ez pontosan elég idő arra, hogy a burgonyát meghámozzuk, majd másfél centis kockákra vágjuk. A hagymát a tűzről lehúzzuk, a pirospaprikával megszórjuk, majd 1,2 liter hideg vízzel felöntjük. A burgonyakockákat beledobjuk, és közben sózva nagy lángon felforraljuk.

Közben a paprikát kicsumázzuk, a paradicsom szárát kimetsszük, mindkettő húsát apróra vágjuk, a levesbe dobjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, összezúzzuk, a paprikakrémmel és a halászlékockával együtt ezt is a leveshez adjuk. Megsózzuk, lefedjük, és kis lángon 20 perc alatt a burgonyát puhára főzzük. A halfilét leöblítjük, leszárogatjuk, ujjnyi széles csíkokra vágjuk, a levesbe dobjuk, és kb. 8 percig kis lángon főzzük.A_hagyomanyos_kezdettol_az_edes_finaleig_a_megszokottol_elterve3

 

TÖLTÖTT MALACLAPOCKA

A sült malac is az újévi kötelező fogások közé tartozik, de érdemes új formában is kipróbálni. A töltött lapocka szokatlan, ám izgalmas változat, jól előkészíthető, szépen szeletelhető, látványosan tálalható.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 kg malaclapocka

só, őrölt fekete bors

10 dkg zsemlemorzsa

2 dl tej

30 dkg darált sertéshús

2 szál újhagyma

1 tojás

1 kiskanál friss vagy feleannyi szárított kakukkfű

1 csokor petrezselyem

1 evőkanál konyak

1 evőkanál olaj

 

A húst megmossuk, a bőrös oldalával lefelé deszkára fektetjük, majd kicsontozzuk. Aki még sosem csinált ilyet, ne ijedjen meg, a csont mellett apró vágásokkal haladva nem olyan nehéz művelet! Utána középről jobbra is, balra is lapjában bevágjuk, és kihajtjuk, hogy tölteni lehessen. A húsos részét sóval és borssal bedörzsöljük, vigyázva, nehogy a fűszerek a bőrére kerüljenek.

A zsemlemorzsát a tejjel összekeverjük, és kb. 10 percig duzzadni hagyjuk. A darált húst a felaprított újhagymával, a tojással és a tejes zsemlemorzsával összekeverjük. Megsózzuk, megborsozzuk, a kakukkfűvel és a felaprított petrezselyemmel fűszerezzük, a konyakkal ízesítjük. Ezt a tölteléket az előkészített húsra kenjük, az eredeti formájára összehajtjuk. Vékony spárgával – ahogyan a sonkát is szokás – megkötözzük.

Enyhén megolajozott alufóliába csomagoljuk, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C), 1 óra 20 percig sütjük. A fóliából kibontva, változatlan lánggal, további 35 perc alatt szép pirosra sütjük. Felszeletelve tálaljuk, és burgonyapürét kínálunk hozzá.A_hagyomanyos_kezdettol_az_edes_finaleig_a_megszokottol_elterve2

 

GOMBÁS BURGONYARAKOTTAS

A francia eredetű, tejszínben, sütőben – au gratin – szép lassan sült burgonyás rakottas nem véletlenül lett világhírű. Egyszerű elkészíteni, a végeredmény pedig krémesen lágy, ízekben gazdag köretként szolgál. Jelen esetben azonban, gombával gazdagítva, vegetáriánusoknak ajánljuk ünnepi főfogásként.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 kis vöröshagyma

2 dkg vaj

30-40 dkg csiperkegomba

1 csokor petrezselyem

1 kiskanál friss kakukkfű

1 kg nem szétfövő burgonya

só, őrölt bors

…a besamelmártáshoz:

3 dkg vaj

2 evőkanál liszt

3,5 dl tej

1,5 dl tejszín

 

A vöröshagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és a vajon megfuttatjuk. A gombák homokos talpát levágjuk, és a fejeket a szárukkal együtt szeletekre vágjuk, majd a hagymás vajon az apróra vágott petrezselyemmel és a kakukkfűvel megszórva, megsózva, megborsozva megpároljuk.

A besamelmártáshoz a vajon megfuttatott lisztet a hideg tejjel mártássá főzzük, majd a tejszínnel hígítjuk, sóval, borssal ízesítjük. A meghámozott burgonyát felkarikázzuk, egy részéből a tetejére díszítésül csillagokat szúrunk ki, ezeket félretesszük. Egy közepes tepsit kivajazunk, a mártás 1/3-át beleöntjük. A burgonyakarikák felét beleterítjük, a párolt gombát a tetején elosztjuk, a második harmadnyi mártással leöntjük, majd a maradék burgonyakarikákkal befedjük. Díszítésül a tetejére rakjuk a burgonyacsillagokat, mutatósan elrendezve.

A maradék harmadnyi mártást a tetejére öntjük, és előmelegített sütőben, 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C-on), kb. 1 órán át sütjük Ezt követően a tetejét vajjal meglocsoljuk, és még 10 percre visszatoljuk a sütőbe, hogy kissé megpiruljon.A_hagyomanyos_kezdettol_az_edes_finaleig_a_megszokottol_elterve4

(pákozdi)