Középpontban a közbeszerzések
Több olyan beszerzés, közbeszerzés lebonyolítását tervezi a XII. kerületi önkormányzat ez év végén és a jövő év elején, ami ahhoz szükséges, hogy biztosított legyen a korábban megkötött, lejáró szerződésekkel érintett feladatok ellátásának a folytonossága. Az új szerződések részben vagy egészben a következő esztendőre jelentenek kiadást, ugyanakkor a 2025-ös költségvetés – a törvényi előírásokat betartva – csak a jövő év elején készül el. Emiatt a képviselő-testület, a Közbeszerzési Hatóság útmutatójának megfelelően, kötelezettségvállalási határozatokban biztosított fedezetet az említett feladatokra november 28-i ülésén.
A jövő évi villamosenergia-beszerzésre az önkormányzati intézményeknél 38,1 millió forintot, a MOM Kulturális Központ Nonprofit Kft. esetében 43,3 millió forintot, a Gazdasági Ellátó Szolgálat (GESZ) számára pedig 25,4 millió forintot tervezett be a testület. A GESZ földgázbeszerzése 21,6 millió forintos keretben lett meghatározva, a szintén a GESZ költségvetését érintő közétkeztetési és tálalókonyhai szolgáltatásra vonatkozóan pedig 1 milliárd 260 millió forintnyi fedezetről döntöttek a képviselők.
A 2025-ös és 2026-os zöldfelület-fenntartási feladatokra évi 1 milliárd 238 millió forintot, míg mélyépítési munkákra – a „helyi közutak kezelése, fejlesztése és üzemeltetése” kiadási előirányzat keretében – évi 1 milliárd 156 millió forintot szavazott meg a testület. A Hegyvidéki Szabadidősport Nonprofit Kft. létesítményeinek takarítási feladataira 50,8 millió forint áll majd rendelkezésre, a Hegyvidék Lapkiadó nyomdaköltségeire pedig 38,4 millió forintos keret lesz biztosítva az önkormányzat jövő évi költségvetésében.
A téma vitájában Fonti Krisztina képviselő (Fidesz) arra kérdezett rá, miért van szükség a helyi adók emelésére, miközben a zöld területek fenntartására és az utak felújítására jóval kevesebb összegeket tervez az önkormányzat, mint amennyit a korábbi vezetés ténylegesen költött 2023-ban és 2024 első három negyedévében. Vadász Gábor alpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy 2023-ban és 2024-ben is a tartalékaiból költekezett a Fidesz vezette önkormányzat. Hozzátette, hogy az összehasonlítás azért sem állja meg a helyét, mert a korábbi gyakorlat szerint a választás előtti időszakban mindig többet költött az önkormányzat, mint a ciklus első felében.
Pásztor Tibor (Magyar Kétfarkú Kutya Párt), a pénzügyi és tulajdonosi bizottság elnöke kiemelte, a mostani döntés arról szól, hogy 2025 elején, amikor még nincs költségvetése az önkormányzatnak, legyen képviselő-testületi kötelezettségvállalás a kiírandó közbeszerzések fedezetére. A jövő évi költségvetésben, képviselő-testületi döntéssel, akár még emelkedhetnek is az egyes feladatokra meghatározott keretösszegek. Ezzel együtt bízik abban, hogy az új vezetés által lebonyolított eljárások eredményeképpen kicsivel kevesebb összegért a korábbiakhoz képest több és jobb minőségű munkát kap az önkormányzat.
A 2024. évi közbeszerzési terv módosításának részeként a képviselők jóváhagyták, hogy az önkormányzat még ebben az évben indítsa el a szükséges közbeszerzési eljárásokat villamosenergia-beszerzésre, zöldfelület-fenntartási feladatok ellátására és mélyépítési munkák elvégzésére. Fonti Krisztina a napirendi vita keretében arra emlékeztette Kovács Gergely polgármestert, hogy korábbi ígéretei szerint a verseny érdekében megszünteti a közbeszerzések 15 millió forint alatti beszerzésekre bontását, ezzel szemben viszont a kerület összesen 90 millió forint összegben kötött 15 millió forint alatti szerződéseket. A fideszes képviselő azt is megkérdezte, hogy a közétkeztetés feladatát – amire a jelenlegi szerződés ez év december 31-vel lejár – szintén „darabolja-e” az önkormányzat. Erre ugyanis egy évre 1 milliárd 260 millió forint összegben történik kötelezettségvállalás, viszont a feladat nem szerepel a közbeszerzési tervben.
Kovács Gergely hangsúlyozta: az előző vezetés olyan állapotban adta át az ügyeket, hogy nem lehetett volna időben lefolytatni a közbeszerzéseket, ezért beszerzési eljárásokat kellett lebonyolítani. Ezek után írják majd ki a hagyományos értelemben vett közbeszerzéseket.
„Bár ezt lehet versenykorlátozónak nevezni, így is 210 millió helyett 90 millió forintba fog kerülni például a parkolási rendszer informatikai üzemeltetése. Emiatt nem érte kár az önkormányzatot, sőt, akkor érte volna érdemi kár, ha az előző vezetés megköti azt a szerződést, amit szeretett volna” – nyomatékosította a polgármester. Arra is kitért, hogy a közétkeztetés esetében szintén átmeneti megoldás született, erre úgynevezett koncessziós eljárást folytattak le. Hosszabb távra a jövő év elején írja ki a közbeszerzést az önkormányzat.
Vadász Gábor alpolgármester elmondta, a június 9-i választás után arra kérték a leköszönő vezetést, hogy az már ne kössön hosszú távú szerződéseket, ám az nem volt kérés, hogy ne kezdje el e szerződések előkészítését, a műszaki tartalom összeállítását. Pásztor Tibor hozzátette: az előző vezetés úgy írt ki közbeszerzést a korábbi tervekben szereplő lombkorona-tanösvény fejépületére és jégpálya kialakítására, hogy nem volt meg rá a fedezet, a remélt állami támogatás. Ezzel szemben a nélkülözhetetlen feladatellátások esetében még a közbeszerzések előkészítése sem kezdődött el. Ezt pótolja most az új vezetés.
Élő Norbert (Demokratikus Koalíció) szerint a nagyobb feladatoknál gyakran csak egy szereplő vesz részt a közbeszerzéseken, ezért fontos, hogy olyan feltételek legyenek, amik több pályázót is bevonzanak, és elősegítik a versenyt. Azt is megemlítette, hogy a zöldfelület-karbantartást végző cégek esetében jobban oda kellene figyelni, valóban elvégzik-e azt a mennyiségű feladatot, amiről kiállítják a számlát.
Kovács Gergely mindkét felvetéssel egyetértett. A parkfenntartás kapcsán elmondta, más kerületekben, ahol tematikus vagy területi alapon több részre bontották a közbeszerzést, jelentős verseny alakult ki, ezért itt is ezt a megoldást követik majd. Ma már kiváló városüzemeltetési szoftverek léteznek a zöldfelület-karbantartási munkák ellenőrzésére, ilyeneket is alkalmazni szeretnének a jövőben.
nn.