Környezetvédő programok a fenntarthatóságért
Az előző év is bővelkedett a Hegyvidék környezeti fenntarthatóságát célzó önkormányzati programokban, rendezvényekben. A sokszínű kezdeményezések jó része az idén is folytatódik, ezért a teljesség igénye nélkül igyekszünk áttekintést adni, milyen akciókban vehettek, vehetnek részt a XII. kerületi polgárok.
A Hegyvidék egyik leglátványosabb színfoltja 2023-ban a Böszikert volt. A lebontott irodaházak helyén 34 környékbeli parcellatulajdonos kapott lehetőséget a növénynevelésre a Böszörményi úti közösségi kertben. A szakemberek segítsége mellett zajló munkák hatására rengeteg virág bomlott, és sok zöldség is megtermett a város nyüzsgő forgatagában. A „zöld tömeg” feltartóztathatatlan fejlődése mellett a kert fontos szerepet játszott a benne munkálkodók, pihenők közösséggé formálásában is.Mivel a közparkok és kerületi kezelésű utak fahelyei gyakorlatilag megteltek, a Hegyvidék további zöldítésére már csak a magánkertekben kínálkozik lehetőség. A lakók közvélemény-kutatás keretében elsöprő fölénnyel a Hegyvidéki Önkormányzat kezdeményezése mellé álltak, és támogatásukról biztosították a magánkerti faállomány gyarapítását. A szavakat tett követte, és az Árnyas Hegyvidék program részeként novemberben 1172 őshonos facsemetét vehettek át az igénylők. Ezek az ellenálló, szárazságtűrő fák 344 XII. kerületi ingatlant – és a városi klímára gyakorolt jótékony hatásuk által mindannyiunkat – gazdagítanak majd a következő évtizedekben.
Az önkormányzat kezdeményezésére dísznövények kerültek a Böszörményi út, a Jagelló út és az Apor Vilmos tér lámpaoszlopaira. A magasba helyezett edényekből hatszáz muskátli, ezüstös pázsitszulák és begónia ontotta virágait egész nyáron.
A klímaváltozás hatásainak mérséklését segíti elő a lakossági esővízgyűjtők osztása. Az újszerű akció a XII. kerületi házakra hulló csapadék hasznosítását teszi lehetővé. Az így felfogott víz nem terheli az elavult csatornarendszert, csökkenti a villámárvizek kialakulásának esélyét, és védi az ivóvízkészleteket, hiszen a kertben a növények számára előnyös lágy vízzel lehet öntözni. Ez a kezdeményezés a LIFE Városi eső projekt egyik elsőként megvalósuló eleme. Folyamatban vannak a nagyobb tározók létesítésének előkészületei is, a szakemberek már beszerelték az áramlásmérőket a kiválasztott beavatkozási területeken.Tavasszal zajlott a Kertemben a természet pályázatra benevezett kertek bírálata. Most kevesebben jelentkeztek, mint korábban, de ismét több olyan fenntartható módon művelt, mégis szakmailag érdekes és esztétikailag is csodálatos kert bukkant fel, amire mind büszkék lehetünk.
Az önkormányzat nem feledkezett el a beépített, városias részeken álló házak lakóiról sem, ezért hirdette meg az udvarzöldítési pályázatot, amelyre szép számmal érkeztek kérelmek. Novemberben a hasonló társasházakat célzó magaságyás-pályázat kiírása is megjelent, ennek beadási határideje folyamatos. A pénzügyi támogatást biztosító pályázatok nyertesei által a közeljövőben megvalósítandó magaságyásokról és a betonozott udvarok zöldítését célzó egyéb növényültetések eredményeiről lapunkban is olvashatnak majd.
A tavaszi és őszi időszakban is becsöngettek a magánkertekbe az ágaprítási program keretében kihívott szakemberek, és gépeikkel sok hegyvidéki kert lemetszett ágaiból készítettek mulcsot néhány perc alatt. Habár ez a program már évek óta folyik, mégsem csökken az igény a 10 köbméternyi mennyiség alatt térítésmentesen elvégzett munka iránt. Ezúttal a sok kiszáradt és ezért kivágásra ítélt fenyőféle ágaiból is talajtakarásra használható apríték készült.
Az ágaprítás mellett a hagyományos komposztálási program is a zöld hulladékok helyben történő hasznosítását szolgálja. A 2023-ban már tizenötödik alkalommal megszervezett komposztálókeret-osztáson mind a kétszáz keret gazdára talált. Eleőd-Faludy Gabriella komposztmester a komposztálás miértjére és hogyanjára is választ adott előadásaiban.
Júniusban biztosított lehetőséget az önkormányzat a lakosságnál felgyülemlő veszélyes hulladékok leadására. A gyűjtés sikerét mutatta, hogy hét tehergépkocsi telt meg, azaz nagyságrendileg 13 tonna veszélyes vegyi és elektronikai hulladék lett szakszerűen ártalmatlanítva.
A már megszokott, a kerületi őshonos faállományt támadó kártevők elleni védekezés munkálatai áprilisban kezdődtek. A kissé költségesebb, de hatékonyabb törzsinjektálási technológiát 171 fa védelme érdekében kérték a kerületiek, míg a hagyományos permetezés 345 fát érintett, ezek között a legtöbb vadgesztenye volt, de akadt néhány platán és tölgy is.
A Madárbarát Hegyvidék program négy rendezvénye várta az ornitológia iránt érdeklődőket, főleg a családokat. Februárban madárodúosztás, madárgyűrűzési bemutató, továbbá a madárbarát kert fészkelő- és búvóhelyeit ismertető előadás zajlott, májusban pedig egy kellemes séta során – a szó szoros értelmében – bepillanthattak az érdeklődők a mesterséges odúkban cseperedő fiókák életébe.A Klímabarát Esték programsorozat részeként tavaly három ismeretterjesztő előadást hallgathattunk meg. Májusban a kerület és tágabb környezetünk legvonzóbb tanösvényeiről kaptunk színes áttekintést, októberben a hegyvidéki természetvédelmi területek és erdők voltak „terítéken”, novemberben pedig valóban a tányérba kerülő ételekről esett szó, a bárki által könnyen és olcsón beszerezhető hazai superfoodokat mutatta be a Gasztrohős Alapítvány munkatársa. A körülöttünk élő beporzókról és a hegyvidéki kutakról, forrásokról szervezett ismeretterjesztő előadást a Hegyvidéki Zöld Iroda, míg a Gyümölcsöző Hegyvidék program keretében a kerületi kertbarátok részéről nagy érdeklődéssel követett metszési és oltási bemutatónak adott helyet a Hegyvidéki Kulturális Szalon.A fenntartható közlekedés népszerűsítése érdekében meghirdetett Bringázz a munkába! és az Európai Autómentes Hét kampányok részeként az önkormányzat májusban és szeptemberben is részt vett az országos Bringásreggelik szervezésében. A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetséggel partnerségben sok-sok információ, biciklis kirándulási ötlet, mosoly és finomság várta a két keréken munkába, iskolába igyekvőket a városmajori kerékpárúton felállított színes sátor alatt.
A Hegyvidék számos pontján ismét virágba borultak a méhlegelők. Újdonság, hogy ezúttal gazdagon virágzó évelő magokat szórtak el a kertészek a vadvirágos réteken. A szorgos méhek barátai több szakmai ismeretterjesztő programon is részt vehettek, mézet kóstolhattak, sőt a legbátrabbak meg is simogathatták a téli pihenésre készülő hasznos rovarokat. Mindeközben az Ökológiai Kutatóintézet szakemberei beporzómonitoringot végeztek a XII. kerületben.
Örömteli megállapításokra jutott az Istenhegyi úti városi kaszáló botanikai vizsgálata is, amely kimutatta, hogy a speciális, természetbarát kezelésnek köszönhetően gyarapodott a növényállomány a házak és utcák közötti apró zöld oázisban. Különösen az értékesebb, ritkább hegyvidéki fajok aránya növekedett.
A helyi természeti értékek megőrzése érdekében a Hegyvidéki Zöld Iroda a kalandos történetű, koros fák felkutatása és a magánkerti tavak lajstromba vétele érdekében is a lakossághoz fordult. Az adatgyűjtés főképpen a fák esetében tárt fel különlegességeket, amelyekből néhányat már lapunkban is bemutattunk.
A hosszú lista végén álljon itt a „legszínesebb” program, az egynyári virágok kiosztása! Tavaly tizennyolcezer palántát vettek át a hegyvidékiek, akik muskátlik vagy egynyári virágokból álló vegyes összeállítás közül választhattak. A petúnia-, bársonyvirág- és liszteszsályatövek gazdag virágáradata sok ablakpárkányt, erkélyládát és kerti virágágyást színesített – a lakók, a környékbéliek és a beporzók örömére. Az enyhe időjárás miatt az egynyáriak egy része még most is virágzik.
A szinte felsorolhatatlanul sok program is jelzi a Hegyvidéki Önkormányzat határozott elköteleződését a környezeti értékek megőrzése, a város élhetőségének fokozása és a fenntarthatóság előmozdítása mellett. Már javában folyik a 2024-es események tervezése, és annyi bizonyos, hogy az idén sem jut kevesebb figyelem a Hegyvidék felbecsülhetetlen zöld értékeire.
(Barta)