Műfajok és művészetek találkozása a Cziffra György Fesztiválon (1.)
Hazánk egyik legsikeresebb és legkülönlegesebb, immár nemzetközivé nőtt programsorozata a Cziffra György Fesztivál, amelyről nem kis büszkeséggel állíthatjuk, hogy a Hegyvidékről, a MOM Kulturális Központból indult. A kezdetekről és a közelgő programokról Hambuch Gerdát, a MOMkult ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
- Immár a kilencedik Cziffra György Fesztivál hagyományos téli programjai kezdődnek meg január 18-án 12 helyszínen, 37 közreműködővel, több mint 20 eseménnyel. Milyen gondolatokkal, érzésekkel emlékszik vissza a kezdetekre?
- Kedves emlék számomra, amikor a MOMkult kupolatermében rendszeresen gyerekkoncertet adó Balázs János zongoraművészt egyre többet láttam az épület aulájában, vagy a MOMcaféban, mígnem egy napon bekopogott hozzám egy nagyszabású ötlettel: a Cziffra György Fesztivál megszervezésének gondolatával. Ekkor kezdődött meg az az együttműködés, aminek a fókuszában Cziffra György, a virtuóz zongoraművész zenei, társadalmi munkásságának, hagyatékának ápolása állt, de az évek során túl is mutatott ezen, és olyan társadalmi eseménnyé vált, ami évről évre összehozza a zeneszerető embereket. Kreatív időszakként gondolok a kezdetekre, amelyet a rengeteg munka mellett átjárt a derű és az öröm. A nulláról kezdtük: brand, arculatépítés, közreműködők, művészek felkérése, éjszakákba nyúló e-mailezések… Már akkor lehetett tudni és érezni, hogy hamar kinövi magát a fesztivál, és „szétfeszíti” majd MOMkult kereteit. Így is lett.
- Miként alakítják ki a közös programokat?
- A fesztivál ötletgazdája és művészeti vezetője Balázs János, ő határozta és határozza meg a művészeti stratégiát és irányvonalat. A Hegyvidéki Önkormányzat és a MOMkult a helyszínt, a szolgáltatásokat, a logisztikát, a teljes technikai, szervezői hátteret és tapasztalatot, az adminisztrációt biztosítja. Az első években a MOMkult volt a Cziffra György Fesztivál helyszíne. Utána, ahogy egyre inkább beágyazódott a budapesti és az országos kulturális életbe, fővárosi, sőt nemzetközi szintű programmá nőtte ki magát. Mára a legrangosabb hazai és nemzetközi kulturális helyszíneken valósul meg a rendezvénysorozat, itthon a többi között a Zeneakadémián, a Müpában, a Magyar Zene Házában, és más kerületek, művelődési házak is csatlakoztak. A MOMkult tagintézményeiben, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Hegyvidék Galériában, a Barabás Villában, a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban is számos előadás, kiállítás, kamarakoncert, filmvetítés jön létre. Az idén a Hegyvidéki Kulturális Szalonban levetítjük a „Cziffra 100 – Tele van a két kezem boldogsággal" című filmet, és az alkotókkal is találkozhat a közönség. A MOMkult kupolaterme Sandro de Palma zongoraművész és Alexander Hülsshoff gordonkaművész kamarakoncertjének ad helyet, amelyre a hegyvidéki polgároknak komoly kedvezményeket biztosítunk.
- A fesztivál koncepciójában fontos szempont a műfajok találkozása, a határok feszegetése, a fiatalok fókuszba helyezése.
- Az évek alatt kialakított koncepció alapján olyan programokat hoz létre a Cziffra György Fesztivál menedzsmentje, amik leképezik a jeles zongoraművész életművét. A füstös lokálokban való bárzongorázástól és a világ leghíresebb koncerttermeiben való fellépésektől az általa virtuóz módon képviselt jazz-, cigányzenén át a klasszikus zeneművek interpretálásáig minden műfaj képviselteti magát. Persze nem szabad megfeledkezni az improvizáció műfaji megjelenítéséről és a Cziffra György által létrehozott művészeti alapítvány munkájának továbbviteléről sem. A fesztiválon fellépnek fiatal, tehetséges zenészek, festők, írók, grafikusok, akik mesterkurzuson vehetnek részt, valamint tehetségdíjban részesülhetnek. Ezek a programtípusok Cziffra György személyiségének, előadásmódjának, életvitelének jellemzőit messzemenőkig szem előtt tartva jöttek létre.
- Ismét több műsorban szerepel majd Bősze Ádám zenetörténész, akivel a Lóvasúton rendezett ismeretterjesztő előadásain is találkozhatunk.
- Bősze Ádám unikális szereplője a mai magyar zenei, klasszikus zenei szcénának. Az általa képviselt és megalkotott, humorral átszőtt, könnyed, ugyanakkor rendkívül tartalmas, egyedi előadásmód mindenki mástól megkülönbözteti őt. Ez, ha szabad így fogalmaznom, a „bőszeádámság”. Élményszámba mennek a konferálásai, a műsorvezetése, a beszélgetései. A 2024-es Cziffra György Fesztivál egyik különleges programja lesz február 20-án a MOMkultban az általa moderált, beszélgetéssel egybekötött, rendhagyó koncert Bogányi Gergely zongoraművésszel és Lackfi János költővel. Zenei műhelytitkokat leshetünk el, anekdotákat, történeteket, talán még titkokat is megtudhatunk a „Kulisszák mögött: az előadóművész” című rendhagyó zongoraesten. No, és ahol Lackfi János megjelenik, ott alapvetően garantált az emelkedett szórakoztató hangnem! (Folytatjuk. Következő lapszámunkban a további februári programokról beszélgetünk.)
Sz. D.
Részletek a programokról és a jegyvásárlási lehetőségekről: cziffrafesztival.hu