A hegyvidéki nemzetiségi önkormányzatok közmeghallgatásai (2.)
A XII. kerület gazdag kulturális és társadalmi életét színesítik a nemzetiségi önkormányzatok, amelyek munkáját a Hegyvidéki Önkormányzat is támogatja. Így valósulhatnak meg azok a programok, amik hozzájárulnak a különböző közösségek megmaradásához, hagyományaik ápolásához, és még inkább összekovácsolják a tagjaikat. A nemzetiségi önkormányzatok minden év végén megtartják közmeghallgatásaikat, így történt ez 2023-ban is. (Az alábbi összeállításunkban nem szereplő nemzetiségekről előző lapszámunkban olvashattak.)
Lengyel közmeghallgatás
Emlékezés a hős pilótákra
Az 1944-es varsói felkelés kitörésének évfordulóján, augusztus 1-jén a Budapest XII. kerületi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat megemlékezést tartott a solymári második világháborús lengyel katonai síroknál. Azoknak a pilótáknak a tiszteletére helyezték el virágaikat, akik a felkelőknek szánt segélycsomagok szállítása közben veszítették életüket, a repülőgépüket ugyanis Solymár környékén lelőtték. Bender Jonathan elnök a hegyvidéki lengyel önkormányzat közmeghallgatásán elmondta: a XII. kerületi lengyel nemzetiségű polgárok felmenői közül többen is Varsóban tartózkodtak ebben az időben.
A nemzetiségi önkormányzat tagjai több más megemlékezésen is részt vettek a múlt évben. Ott voltak április 6-án az isaszegi csata évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen (1849-ben Isaszegen a magyar honvéd fősereg a lengyel légió katonáival kiegészülve kényszerítette visszavonulásra a császári-királyi sereget), április 13-án pedig a katyńi vérengzés áldozataira, az 1940-ben a szovjetek által kivégzett lengyel hadifogoly katonatisztekre emlékeztek az óbudai Katinyi mártírok parkjában.
Lengyelország nemzeti ünnepén, a lengyel függetlenség napján Józef Piłsudski marsall, a Második Lengyel Köztársaság első államfője emléke előtt tisztelegtek Apor Vilmos téri emléktáblájánál, valamint a Csörsz parkban álló szobránál, ahol Lengyelország budapesti nagykövete és az országos lengyel nemzetiségi szószóló is beszédet mondott. A Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület tagjai korhű egyenruhában vettek részt az ünnepségen, amelyen sok lengyel fiatal is megjelent.
Karácsony és újév alkalmából december végén klasszikus zenei koncertet szervezett a XII. kerületi lengyel önkormányzat a Barabás Villában. Fellépett a lengyel kulturális programok rendszeres résztvevője, a zenetanárokból álló Medovina Kamaraegyüttes, amelynek műsorában régi lengyel filmzenék dalai, keringők és más népszerű dallamok csendültek fel.
Német közmeghallgatás
A gyermek a jövő
Számos programot sikerült megvalósítania 2023-ban is a Budapest Hegyvidék XII. kerület Német Nemzetiségi Önkormányzatnak – mondta közmeghallgatásuk bevezetőjében Kövesdiné Martin Nóra elnök. Mint kiemelte, ezek a sokszínű rendezvények nagyszerűen szolgálták a hagyományok átörökítését, hozzájárultak az értékek – beleértve az egyházi értékeket is – megőrzéséhez, a kultúrák összefonódásához.
Mindebben óriási szerepük volt a pedagógusoknak, akik segítették a német nemzetiségi önkormányzat munkáját. Az elnök név szerint megemlítette Bujdosó Évát, Doba Csillát, Nádor Ildikót, Vojnits Katalint, Karacs Zsuzsannát, Rózsavölgyi Virágot és Baday Edinát, arra emlékeztetve, hogy a pedagógus szó eredeti jelentése: gyermekvezető. Ahogy fogalmazott, más nyelveken talán nem is nevezik ilyen szépen ezt a hivatást. A gyermek a jövő, éppen ezért még több figyelmet kell rájuk szánni, lelkesíteni őket – tette hozzá.
Januárban a kitelepítésről való megemlékezéssel kezdték az évet a németek. Februárban a Batyus bál következett, a szokásos táncházzal egybekötve. Március 15-én, a nemzeti ünnepen a német önkormányzat tagjai is koszorúztak. Áprilisban rendezték a hagyományos és mindig nagy sikert arató Böjt és húsvét című ünnepséget. Ezúttal is sokszínű volt a program, amely a gyerekek számára is különleges élményt jelentett.
Tavasszal helytörténeti előadás-sorozatot és sváb táncházat szerveztek, majd megtartották a hagyományos, rendkívül népszerű Svábhegyi Pünkösdi Búcsút, és megemlékezést szerveztek a sváb keresztnél. Júniusban úrnapi virágszőnyeget készítettek. Támogatták a nyári hagyományőrző tábort, ahol szintén táncház működött, valamint rengeteg izgalmas foglalkozást rendeztek gyerekeknek.
Ősszel gasztrokulturális fesztiválra, valamint az egyik legfontosabb rendezvényükre, a Terményünnepre várták az érdeklődőket. Október 23-án koszorút helyeztek el a Gesztenyés kertben, és megemlékezést is tartottak. Novemberben az András-napi disznótoroson külön feladatot kaptak a gyerekek, akik a decemberi, a Szent László-plébánián tartott Mikulás-ünnepségre is hivatalosak voltak. Az év végén, karácsonykor az időseket köszöntötték, és jótékonysági süteményvásárt hirdettek. Kövesdiné Martin Nóra végezetül kiemelte, hogy programjaik nem valósulhattak volna meg a Hegyvidéki Önkormányzat mindig segítőkész munkatársai nélkül.
Örmény közmeghallgatás
Klubestek, kirándulások
Ismét adventi koncerttel egybekötött közmeghallgatáson hallhattunk összegzést a Budapest XII. kerületi Örmény Nemzetiségi Önkormányzat legfontosabb éves rendezvényeiről. Hegedüs Annamária Borbála elnök elmondta, hogy számos eseményen részt vettek a képviselők, a többi között a Hegyvidéki Önkormányzat, valamint az Újbudai, a Fővárosi, a Zuglói, a XV. kerületi, a Budavári Örmény Önkormányzat programjain. Rendszeresen jelen vannak az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület (EÖGYKE) által havonta megtartott klubesteken is.
Támogatták az EÖGYKE gondozásában készülő Élő magyarörmény örökség című könyv megjelenését, dr. Benedek Katalin munkáját. Megszervezték az EÖGYKE márciusi és júliusi klubját, az előbbi során Földesdy Gabriella, a Kláris folyóirat rovatvezetője beszélt az örmény gyökerű Csiky Gergely íróról.
Márciusban az örmény templomokról tartott előadást Hegedüs Anna Borbála, májusban, júniusban és júliusban pedig országjáró kirándulást szerveztek örmény emlékek nyomában. Szeptemberben egy utazás kapcsán Petőfi Sándor életútjával ismerkedtek. Erdélybe, Gyulára és Sárvárra is eljutottak.
Jelentős rendezvény volt az Orlay utcai Örmény Katolikus Lelkészségen szeptember 21-én szervezett program, ami a hegyvidéki örmény önkormányzat hozzájárulásával jöhetett létre. Ezen Erdős Loretta, Sárdy Barbara és Szentpétery Anna beszéltek Hervay Gizella élettörténetéről, továbbá részleteket adtak elő a műveiből.
Októberben a polgármesteri hivatal folyosógalériája biztosított helyet Borosnyay Klára és Pál János képzőművészek kiállításainak, majd örmény gyökerű művészek alkotásaiból nyílt tárlat. A hónap gálaműsorral zárult, amelyen Benedek Katalin örmény gyökerű művészekről mesélt, akik közül többen személyesen is részt vettek az eseményen. Novemberben a hegyvidéki örmények Bécsben meglátogatták az örmény kolostor templomát és a múzeumot. Ennek különlegessége, hogy ez az egyetlen örmény alapítású szerzetesrend.
Szerb közmeghallgatás
A hagyományok továbbadása
A Budapest XII. kerületi Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnökeként immár huszonöt éve képviseli a hegyvidéki szerbek érdekeit dr. Lásztity Dömötör, aki az év végi közmeghallgatáson a 2023-ban elvégzett munkáról beszélt. Elmondta, hogy mint minden évben, a képviselő-testület tagjainak részvételével ezúttal is megtartották a hagyományos szerb ünnepeket, méghozzá a Julianus-naptárt követve, amely két héttel eltér a Magyarországon is használatos Gergely-naptártól.
Kiemelte, hogy szoros kapcsolatot ápolnak a szerb ortodox egyház budapesti központjával, ez is része a szerb hagyományok életben tartásának. A szokásoknak megfelelően helyet kapott az éves programban a grábóci zarándokút, ezúttal a Szekszárdi-dombság nyugati részén fekvő Bonyhádtól mintegy 9 kilométerre keletre található Grábóc városáé volt a főszerep.
Számos programban közösen vettek részt a Szerb utcai Szent György ortodox templommal, különösen népszerűnek bizonyultak az ifjúsági rendezvények. A Szent Vid-napi ünnepségen a rigómezei vesztes csatára és a háborúkban elesettekre emlékeztek. 1389. június 28-án a szerb erők vezette keresztény szövetségesek és az Oszmán Birodalom hadai csaptak össze.
Szintén az elődök tisztelete vezette az önkormányzatot, amikor vállalta a Farkasréti temetőben található szerb személyiségek közös sírhelyeként szolgáló emlékmű huszonöt évre történő megváltási díjának megfizetését, valamint elvégeztette a szükséges felújítási munkálatokat. A sírhely felszentelésének évfordulóján koszorúzással egybekötött megemlékezést szerveztek.
Minden évben október 26-án tartják Szent Demeter napját. Szaloniki Szent Demeter vértanú az ortodox egyház egyik legtiszteltebb személye. A szerb közösség 1690-ben fából emelt templomot a tiszteletére a Tabánban, amelyet később kőből újraépített. 1949-ben azonban lerombolták. Erre emlékeztet a Döbrentei téren látható harangláb, ahol koszorút helyezett el a szerb önkormányzat.
Szent Miklós napja – december 19. – úgyszintén fontos egyházi ünnep a szerb ortodoxok számára. A jeles napon mindig számos rendezvénnyel készülnek a szerb önkormányzatok.
Budapest egyetlen szerb iskolája a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár, ez egyben az egyedüli államilag elismert intézmény az országban, ahol szerb nyelven folyik a tanítás. Az idén 30 éves az iskola, amelyet december 1-jén nagyszabású rendezvénnyel ünnepeltek a szerbek. A szervezésben a nemzetiségi önkormányzat és hegyvidéki szerb diákok is részt vettek.
Dr. Lásztity Dömötör a közmeghallgatáson kitért a magyar–szerb kapcsolatokra is. Mint kiemelte, úgy látja, ezek az 1900-as évek eleje óta most a legvirágzóbbak.
Szlovák közmeghallgatás
Díj az elnöknek
Hrivnák Mihály, a Budapest XII. kerületi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke kapta meg 2023-ban a Budapesti szlovákokért díjat. A jó hírt Horti Edit, a Fővárosi Szlovák Önkormányzat elnöke osztotta meg a jelenlévőkkel, aki dr. Király Katalinnal, a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézetének igazgatójával együtt vendégként vett részt a hegyvidéki nemzetiségi testület közmeghallgatásán.
A díjazott arról beszélt, hogy az 1970-es évektől kezdve részt vett a magyarországi szlovák irodalmi élet feltételeinek megteremtésében. 1978-ban kiadták a magyarországi szlovák írók és költők első önálló antológiáját, ami lendületet adott a további szlovák nyelvű szépirodalmi kötetek publikálásának. Az első szöveggyűjtemény, a Vyhonky megjelenésének évfordulóját közösen ünnepelték meg a budapesti Szlovák Intézettel, és mindazokat meghívták, akik hozzájárultak a könyv elkészültéhez.
Május közepén szakmai előadásra várták az érdeklődőket. A Felső-krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia Apor Vilmos téri közösségi házában rendezett eseményen dr. Kovács Anna kulturológus beszélt a „Budapesti szlovákok kulturális öröksége” című konferencia, valamint a huszonöt évvel korábban azonos címen megjelenő kiadvány jelentőségéről.
A XII. kerületi szlovák önkormányzat tagjai júniusban ott voltak azon a zalavári koszorúzási ünnepségen, amit a Fővárosi Szlovák Önkormányzat szervezett Cirill és Metód emlékművénél. Augusztusban a Matica Slovenska kulturális intézmény megalakulásának 160. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen vettek részt.
A nemzetiségi önkormányzat a decemberi közmeghallgatását követően, Király Katalin etnológus közreműködésével, a magyarországi szlovákok karácsonyi szokásait mutatta be egy előadás keretében. Emellett támogatást nyújtott a Fővárosi Szlovák Önkormányzat által kiadott Budapestianský Slovák (Budapesti Szlovák) című lap 2023. évi utolsó lapszámának kiadásához.
(m.–z.)