Az önkormányzat is segít a Bíró utcai Református Óvoda és Bölcsőde gyerekeinek és dolgozóinak elhelyezésében
Folyamatos beázások, korrodálás, szerkezeti problémák és elavult gépészet – a Bíró utcai Református Óvoda és Bölcsőde vezetősége januárban bejelentette, hogy az idei köznevelési év végén felújítási munkálatok miatt előreláthatóan 2025 szeptemberéig bezárják az intézményt. A gyerekek és az ott dolgozók elhelyezéséről – amiben a Hegyvidéki Önkormányzat is segítséget nyújt –, a döntés hátteréről és a villaépület sorsáról dr. Szólláth Bernadettet, a Dunamelléki Református Egyházkerület jogtanácsosát kérdeztük.
– Sokakat váratlanul ért a hír az év elején, hogy átfogó felújítás miatt 2024 szeptemberétől bezár a Bíró utcai Református Óvoda és Bölcsőde. Mi áll a döntés hátterében?
– Az épületet 2021 szeptemberétől vettük át az azóta végelszámolás alatt álló OMSZI Nonprofit Kft.-től. Az átadás óta folyamatosan nyomon követjük a nagyjából százéves, négyszintes villa állapotát, amely alapvetően nem köznevelési feladatok ellátására épült. Az átvételkor szemrevételezéssel történt egy állapotfelmérés; az akkor készült jegyzőkönyvben több műszaki hiányosság is rögzítve lett, azonban az általános megállapítás az volt, hogy bár az épület nem korszerű, alkalmas a köznevelési feladatok ellátására. Tudomásunk szerint az önkormányzat éppen azért nem vállalta az átvételt, mert azonnal látta a felújítás szükségességét.
– Mi szerepelt az átvételkor készült szakvéleményben?
– A csapadékvíz-elvezetés, a homlokzat állapota és az akadálymentes megközelítés hiánya is problémás volt. Amikor átvettük az ingatlant, akkor erre a jegyzőkönyvre is támaszkodva folyamatosan ellenőriztük az épületet. Azóta készült egy újabb műszaki szakvélemény, ami már az általános használhatóságra, például az építészeti elemek, tartószerkezetek, gépészet, elektromos rendszerek állapotára is kitért. Ebben a dokumentumban szintén szerepelt, hogy a villa nem óvodai, bölcsődei feladatok ellátására készült, de ettől függetlenül erre a célra is hasznosítható, itt viszont már olyan hibákat is megállapítottak, amik mélyebb beavatkozást igényelnek. Ilyen például a vízszigetelés hiánya, vagy a tető hőszigetelésének problematikája. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag tavasztól őszig, de különösen a nyári időszakban jelentős a tetőtér túlmelegedése, ezért huzamosabb ideig nem tartózkodhatnak ott a gyerekek. A pince nincs megfelelően szigetelve, emiatt a „felmenő” falak folyamatosan áznak, a homlokzat felújításra szorul. A bejárat feletti rózsaablak nincs szigetelve, a becsapódó eső miatt komoly ázási nyomok láthatók, csakúgy, mint a födémeknél, ahol korróziós károk is kialakultak. Sajnos a tetőszerkezet utólagos hőszigetelése nagyon nehéz lenne, ezért az illetékes műszaki szakemberek komplex energetikai felújítást javasoltak. A lépcsőszerkezet rendbetételét szintén nem lehet már halogatni. Összességében időszerűvé vált a szerkezeti, szakipari, energetikai felújítás.
– Mikor dőlt el, hogy nem várhatnak tovább a felújítással?
– Rendkívül sokat vívódtunk, éppen ezért nagyon körültekintően jártunk el. Azokat a javításokat, amik nem veszélyeztették a gyerekeket és a köznevelési feladatok ellátását, elvégeztettük. Sok más mellett kicseréltük a játékokat a kertben, valamint kisebb épületen belüli hibajavítások is történtek. 2023 végére azonban világossá vált, hogy nem tudjuk elkerülni az átfogó felújítást.
– A részletekben, akár szintenként történő felújítás miért nem jöhetett szóba?
– Mert olyan átfogó munkálatokról beszélünk, amik veszélyeztetnék a gyerekek és az ott dolgozó szakemberek biztonságát. Sajnos az épület rendkívül rossz állapota miatt a Dunamelléki Református Egyházkerület számára is egyértelművé vált, hogy csak egy teljes körű felújítást követően lehet működtetni az intézményt.
– Mi lesz a gyerekekkel és az alkalmazottakkal?
– Számunkra továbbra is ők a legfontosabbak! Huszonhét bölcsődés és huszonnyolc óvodás elhelyezését kell megoldani. Erről január 17-én tájékoztattuk a szülőket, és azóta is folyamatosan törekszünk a párbeszédre. A bölcsődések közül tizenkilencen szeptembertől már óvodába mennek, őket szívesen fogadja tagintézményünk, a Csopaki utcai Gyökössy Endre Református Óvoda, a Major másik oldalán. Több szülő is jelezte, hogy szívesen él ezzel a lehetőséggel. Egyeztettünk a Hegyvidéki Önkormányzattal is, tőlük azt a tájékoztatást kaptuk, hogy van szabad bölcsődei és óvodai kapacitásuk. A huszonnyolc óvodás közül tizenketten iskolába mennek. Az óvodapedagógusoknak, nevelést segítő dolgozóknak és dajkáknak elmondtuk, hogy amennyiben továbbra is a református köznevelésben szeretnének dolgozni, akkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy segítsük az elhelyezkedésüket. Nagy örömünkre a Hegyvidéki Önkormányzat is tud számukra állást ajánlani a kerületben.
– Meddig tartanak a felújítások?
– 2024 augusztusáig zavartalanul működik az intézmény, a gyerekek ellátása biztosított. A munkálatok a köznevelési év lezárása után kezdődnek meg, azaz szeptemberben. A tervezés és a kivitelezés időszakával együtt nagyjából egy évet vesz igénybe a felújítás. A renoválás pontos időtartamát a szerkezet megbontását követően tudjuk megmondani.
– Hogyan próbálják meg felkészíteni a gyerekeket a változásra? Mit tesznek azért, hogy ne érintse őket rosszul az, hogy szeptembertől már nem a Bíró utcába mennek óvodába, bölcsődébe?
– A döntéshozatal során a kicsik és az alkalmazottak érdekeit tartottuk szem előtt. A szakemberek igyekeznek mindent megtenni azért, hogy a gyerekek ne érezzék a változás negatív hatásait. Tudjuk, hogy ez az időszak a szülők számára sem egyszerű, ezért velük is a folyamatos kommunikációra törekszünk.
– Mi lesz a Bíró utcai Református Óvoda és Bölcsőde sorsa? Vannak, akik szerint véglegesen bezárják az intézményt.
– Szó sincs ilyesmiről! A felújításról szóló döntés elkerülhetetlenné vált. Az egyház továbbra is óvodai és bölcsődei köznevelési feladatokat kíván ellátni az épületben. A tervünk az, hogy 2025-ben már egy minden szempontból korszerű, a mai kor elvárásainak megfelelő és gazdasági szempontból is hatékonyan üzemeltethető intézmény működjék a patinás villaépületben. A köznevelési cél megtartása mellett szeretnénk az óvodát egy olyan alapítvánnyal partnerségben, keresztény szellemiségben fenntartani, ami pluszszolgáltatásokat is biztosít majd a jelentkezőknek. Ha kidolgoztuk velük a végleges megállapodást, természetesen tájékoztatjuk az érintetteket és a nyilvánosságot.
B. M.