Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_Hegyvideken_A_tenger__orias_hangszerek_bemutatoja_kisgyerekeknek

A Hegyvidéken „A tenger” – óriás hangszerek bemutatója kisgyerekeknek

A hagyományoknak megfelelően sokszínű programokat és több meglepetést tartogat az érdeklődők számára a Zenélő Budapest idei rendezvénysorozata. A jubileumi, 10. évad eseményei egész nyáron át – augusztus 16-ig – a főváros legszebb szabadtéri helyszínein kapnak helyet; a Budavári Palotanegyed négy pontján, a Műcsarnokban, a Kossuth téren és a Hegyvidéken is ingyenes szabadtéri koncertek várják a zenekedvelőket.

A Hegyvidéki Kulturális Szalon előtti téren minden pénteken és szombaton interaktív foglalkozásokon és mesekoncerteken vehetnek részt a gyerekek, akik óriás hangszerekkel is ismerkedhetnek. A különleges zeneszerszámokról tervezőjük, Götz Nándor klarinétművész, a Zenélő Budapest művészeti vezetője, ötletgazdája beszélt lapunknak.A_Hegyvideken_A_tenger__orias_hangszerek_bemutatoja_kisgyerekeknek

  • Az óriás hangszerek lényege tulajdonképpen az – kezdte a bemutatást –, hogy akár zenei előképzettség nélkül is nagy örömmel használhatják a gyerekek, mert ezek félig játékok, félig hangszerek. Szombat délelőttönként a foglalkozások mellett mesekoncerteket rendezünk, amelyekre az Operaházból, a Nemzeti Filharmonikusoktól érkeznek művészek. Velük együtt lehet zenélni, mert az ő előadásukhoz hangoltam a hangszereket.
  • Kérem, meséljen ezekről a nem szokványos zenei eszközökről!
  • Valóban nem szokványosak, mert nem egy skála van rajtuk, amin meg kell tanulni játszani – de nagyon egyszerű a megszólaltatásuk. Az álló hangszerre már eleve egy dallamot raktam fel, ami megszólaltatható a csőharangok által, ha balról jobbra vagy jobbról balra eljátsszuk. Vannak olyan művek, mint például a Carmen gyerekkórusa, amelyekben ezeket a kis dobokat is használhatják a gyerekek, segítséggel eljátszhatnak egy egyszerű ritmust, bekapcsolódhatnak a folyamatba.
  • Különleges látvány a kék színű hangszer. Mit tudhatunk erről?
  • A neve: „A tenger”. Debussy La mer – azaz A tenger – című művének egész hangú, hullámzó skálája van rajta. Minél magasabb egy hang, annál magasabbra tettük a hanglapokat a kék alaptáblán, tehát a gyerekek is látják, melyik a magasabb, melyik a mélyebb hang, így a vizuális élmény összekapcsolódik a zenei hallással. A másik hangszer a „hoketus”, amin két sima dúr skála van egymással szemben, kék és ezüst hanglapokkal; ezen jobbról balra és balról jobbra is el lehet játszani, mondjuk, a Boci, boci tarkát. Egyszerre két gyerek is megszólaltathatja, de egyedül is ki lehet próbálni tükörfordításban ugyanazt eljátszani.
  • A zenélés játékos oldalát élvezhetik mindazok, akik kipróbálják ezeket a hangszereket.
  • Ez a lényegük! Négy éve minden esztendőben igyekszem valami újdonságot kitalálni, folyamatosan bővítjük a hangszerparkot is. Most már három szettünk van a városban, három különböző helyen, mindet meg lehet szólaltatni, ki lehet próbálni. Szeretnénk bevezetni a gyerekeket a muzsika birodalmába, és kedvet csinálni ahhoz, hogy elkezdjenek komolyan foglalkozni a zenével. Nem titkolt cél az sem, hogy koncertjáró zenerajongókká váljanak.

Sz. D.

 

A Hegyvidéki Kulturális Szalon részletes programkínálatát a kulturalisszalon.hu weboldalon lehet böngészni.