Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ma_meg_kulonlegesseg_a_csungo_malyva

Ma még különlegesség a csüngő mályva

A forró nyári időszakban könnyű elképzelni, hogy nálunk is meghonosodnak a ma még trópusi, szubtrópusi, mediterrán dísznövényként számontartott fajok. Ilyen virág lehet a Malvaviscus penduliflorus, amelynek még nincs magyar neve. A tudományos név fordítása: csüngő virágú mályva. Ráadásul olyan mályva, ami ragacsos, illatos nedvet termel. Ez a nedv a felhasználásának egyik kulcsa is, hiszen virágából és terméséből gyógyhatásúnak tartott teát lehet főzni.
Ehető virágai saláták díszítésére is használhatók. Mivel nedve természetes festék, érdemes óvatosan bánni vele, nehogy megszínezze ruhánkat. Különleges, sohasem kinyíló virágai miatt külföldön hívják alvó hibiszkusznak, élénkvörös színe alapján tűznyílnak, tűzoltóvirágnak vagy töröksipkának.
A növény a hibiszkuszok rokona. Laza szerkezetű, legfeljebb egy méter magas, örökzöld bokrot nevel, amelyen elszórtan nyílnak a piros, ritkábban halvány rózsaszín virágok. Valószínűleg Mexikóból és az Egyesült Államok déli vidékéről származik, de ma már a meleg égövben mindenütt meggyökeresedett, Ausztráliától Afrikán át a Földközi-tenger térségéig.Ma_meg_kulonlegesseg_a_csungo_malyvaNálunk akkor honosodhat meg, ha megvédjük a téli fagyoktól, és nyáron rendszeresen öntözzük. A legmelegebb hónapokban klímánk tökéletesen megfelel neki, akár a szabadban is tarthatjuk, napsütötte vagy félárnyékos helyen. Ott érzi jól magát, ahol a leanderek és a kertekben egyre gyakrabban felbukkanó banánok is.
Beszerzése ma még nem könnyű, bár időről időre felbukkan a kuriózumokkal is foglalkozó kertészetekben. Ha már van egy tövünk, akkor szaporítása dugványozással a legígéretesebb. Télen a szobában találhatunk számára menedéket, de ilyenkor is érdemes ablak mellett, világos helyen tartani, különben legyengül, hajtásai megnyúlnak. A csüngő mályva ma még különlegesség, de könnyen lehet, hogy egy évtized múlva már megszokott látványt nyújt majd a Hegyvidéken.

B.