Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma6

Érik a cseresznye, fejesedik a fokhagyma

Mindannyiunk kedvencének, a Kis-Ázsiából származó cseresznyének egyetlen rossz tulajdonsága van: gyorsan érik, és elég egy nyári zápor, hogy tönkremenjen a termés. Együnk, amennyi belénk fér, mert gyulladáscsökkentő, megszépíti a bőrt, szabályozza a bélműködést, sok C-vitamint, folsavat tartalmaz – és mert nagyon finom! Kúraszerű fogyasztása segít a fogyásban: ehhez egy hétig mindennap együnk meg negyed kilót. Rövid a szezonja, ezért ha megtehetjük, tegyünk el belőle télire, hogy megédesítse a barátságtalan napokat. A befőzéséhez van néhány egészen egyszerű receptünk.

A zsenge fokhagymát is érdemes észrevenni ilyentájt, most fejesedik, az illata, íze kevésbé intenzív, mint a füzérbe font, érett, kemény fejeké. Még a zöld szára is ehető, akár nyersen, akár főzve. A francia és olasz konyha terjedésének köszönhetően a markáns fokhagyma ma már a nyilvánosság előtt is szalonképessé vált, azaz akár vendéget is hívhatunk egy-egy fokhagymás fogásra.

MANDULÁS FOKHAGYMALEVES

Most érdemes levest főzni a fejesedő fokhagymából! Zsenge gerezdjeiben még csak sejlenek erős, fűszeres aromái, amiket a mandula édessége kifejezetten meglágyít. Mindez olyan különleges ízkombinációt eredményez, amiben csak ilyenkor lehet részünk.


Hozzávalók (4 személyre):

4-5 zsenge fokhagymafej
1 fej vöröshagyma
3 evőkanál olaj
12 dkg szeletelt mandula
2,5 dl fehérbor
1 l zöldségleves (kockából is lehet)
2 babérlevél
2 dl tejszín
só, őrölt bors
fél csokor metélőhagyma

A friss fokhagymafejeket gerezdjeire szedjük, és 2 gerezd kivételével felaprítjuk. A vöröshagymát lehéjazzuk, és apróra vágjuk. A felaprított fokhagymát és a hagymát 2 evőkanál olajon megfuttatjuk. 10 deka mandulát rádobunk, majd néhány perc múlva a borral és a levessel felengedjük. A babérlevéllel fűszerezzük, felforraljuk, és lassú tűzön 15-20 percig főzzük.

Ezután a babért kiemeljük, és a levest turmixoljuk. Végül egy sűrű szitán átszűrjük, és a tejszínnel besűrítjük. A maradék mandulát szárazon aranybarnára pirítjuk, a félretett fokhagymagerezdeket hajszálvékony szeletekre vágjuk, és a maradék olajon szintén megpirítjuk. A levest ezekkel meghintve, apróra vágott metélőhagymával díszítve tálaljuk.Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma1

 

FOKHAGYMÁS PULYKAROLÁD

Érdemes kihasználni, ha még fejesedő fokhagymát kapunk a piacon, mert a zsenge fokhagymagerezdek illata enyhébb, íze lágyabb, aromásabb, mint a kifejlett fejeké. A szegfűszeggel párosítva pedig olyan új ízkombináció születik, ami „feldobja” a semleges ízű pulykamell húsát.

Hozzávalók (4 személyre):

60 dkg pulykamell
só, őrölt bors
10 dkg húsos szalonna
10-12 zsenge fokhagymagerezd
8-10 szem szegfűszeg
3 evőkanál olívaolaj

A húst lapjában óvatosan úgy vágjuk be, hogy kiterítve egy nagy húsdarabot kapjunk. Ezt egy kissé kiverjük, amit legegyszerűbb két műanyag fólialap között megtenni. Az így kapott, viszonylag nagy húsdarab mindkét oldalát besózzuk, megborsozzuk. A megtisztított fokhagymagerezdeket a közepén sorba rakjuk. A szegfűszeggel megszórjuk, majd a húst felgöngyöljük, és a szalonnaszeletekkel beburkoljuk.
Egy tepsit olívolajjal kikenünk, és a göngyöleget belefektetjük. Egy kevés vizet öntünk alá, és alufóliával befedjük. Előmelegített, 200 °C-os sütőben (légkeveréses sütőben 180 °C), fólia alatt addig sütjük, amíg megpuhul. Végül a fóliát levéve róla pirosra sütjük. Ujjnyi vastag szeletekre vágva tálaljuk, sok-sok salátával.Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma3

 

ZÖLDBORSÓS CSIRKEBECSINÁLT

Könnyű, finom fogás, amivel akár két legyet is üthetünk egy csapásra, ha egy egész csirkét veszünk hozzá. A szárnyasból hagyományos húslevest főzhetünk, a kicsontozott főtt melléből, combjából pedig elkészülhet a zöldborsós becsinált. A zöldséget és az aprólékot a levesben tálalhatjuk.

 

Hozzávalók (4 személyre):

50 dkg főtt csirkehús, comb, mell, vegyesen

30 dkg frissen fejtett zöldborsó

1-2 ág friss kakukkfű

1-1 dl tejföl és tejszín

1 csapott evőkanál étkezési keményítő vagy 1 evőkanál finomliszt

1 közepes paradicsom

1 csokor petrezselyem

1-1 kiskanál őrölt fehér bors és citromlé

…a körethez:

35-40 dkg szélesmetélt

 

A húst kicsontozzuk, majd másfél centis kockákra vágjuk. A zöldborsót kifejtjük, és kb. 4 deci sós vízben, még jobb, ha húslevesben, kakukkfűvel fűszerezve, kb. 15 perc alatt puhára főzzük. A tejfölt a tejszínnel és a keményítővel simára keverjük, a borsóról egy kevés forró levet rámerünk, azzal is eldolgozzuk, majd az egészet visszaöntjük. 2-3 percig forraljuk, ezalatt mártásszerűen besűrűsödik. Ha kell, még sózzuk. Végül a felkockázott csirkehúst is beledobjuk, megforrósítjuk.

A tűzről levéve a lehéjazott, kimagozott, kis kockákra vágott paradicsomot és a felaprított petrezselymet is hozzáadjuk. Végül borssal és citromlével kellemesen pikánsra ízesítjük. Köretnek főtt szélesmetélt illik hozzá.Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma5

 

ROZMARINGOS SPÁRGATÖK

Szokatlan dolog a spárgatök és a krumpli összeházasítása, de tejföllel és ropogós, húsos szalonnával jól összesütve nyerő párost alkotnak. Egytálétel, ám egy nagy szelet sült mellé köretnek is beillik. A rozmaringot kaporral is helyettesíthetjük.

Hozzávalók (4 személyre):

1 kg spárgatök

5 dkg vaj
50 dkg nagy szemű újkrumpli
őrölt bors
4 dl tejföl
3 tojás sárgája
nagy csokor rozmaring
20 dkg húsos szalonna

…a tepsi kikenéséhez: vaj

A spárgatököt meghámozzuk, kibelezzük, a „húsát” szeletekre vágjuk. Ezeket 2-3 percre lobogva forró, sós vízbe dobjuk, majd leszűrjük, lecsepegtetjük. A szeletek felét egy vajjal kikent tepsibe fektetjük, és őrölt borssal meghintjük. Az újburgonyát meghámozzuk, inkább csak ledörzsöljük a héját, majd megfőzzük, és vékonyan felkarikázva a felével betakarjuk a tököt. Megsózzuk, megborsozzuk.
A tejfölt a tojássárgájával és az apróra vágott rozmaringgal összekeverjük, majd a felével a krumplikarikákat betakarjuk. Ezután a maradék tök, krumpli és rozmaringos tejföl következik. A rakottas tetejére, vékony szeletekre vágva, szalonnaszeleteket fektetünk, majd 200 °C-ra (légkeveréses sütőben 180 °C-ra) előmelegített sütőben ropogósra sütjük. Kockákra vágva, a félretett rozmaringszálakkal díszítve tálaljuk.Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma2

 SALÁTÖNTET OLAJ NÉLKÜL

Vannak, akik egészségügyi okokból, vannak, akik csak a kilóikra gondolva szeretnék elkerülni az olajos öntetekben gazdag nyári salátákat, de nem akarnak lemondani a friss zöldek élvezetéről. Ez a paradicsomalapú, fokhagymás, mustáros öntet nélkülözi az olajat, de tökéletes ízesítő bármilyen zöld salátához, párolt zöldséghez.

Hozzávalók (2-3 személyre):

3-4 nagy paradicsom
2-3 gerezd fokhagyma
2 narancs
2 evőkanál dijoni mustár
2 evőkanál fehérborecet
só, cukor

A szép nagy paradicsomokat megmossuk, a szárukat kicsípjük, eldobjuk, majd a paradicsomokat félbevágjuk. A vágott felükkel lefelé, egymás mellé, alufóliával bélelt tepsire borítjuk, és 8-10 percre forró sütőbe toljuk. Amikor látjuk, hogy a héjuk ráncosodni kezd, kivesszük.
Ha kissé kihűltek, a héjukat lehúzzuk, és a sült paradicsombelsőt a megtisztított, zsenge fokhagymagerezdekkel együtt turmixoljuk. Ezután 2 narancs levével, 2 evőkanál dijoni mustárral és 2 evőkanál fehérborecettel összekeverjük. Egy kevés sóval és cukorral ízesítjük. Hűtőszekrényben lezárva sokáig eláll.
(Ha nincs otthon dijoni mustár, érdemes beszerezni, mert sok mindenhez felhasználható. A francia eredetű, az 1750-es évek óta a világon legismertebb mustárfajta sima, világossárga, jellegzetes ízű, több ízváltozatban is létezik. A fűszereken kívül fehérbor és must vagy savanyú must – azaz éretlen szőlő leve – felhasználásával készül.)Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma4

CSERESZNYE TÉLIRE

Cseresznye, cukor nélkül eltéve. A cseresznyét megmossuk, leszárítjuk, és fertőtlenített befőttesüvegekbe töltjük. Nem teszünk rá semmit, csak a teli üveget jól lezárjuk, és vízfürdőbe állítva kigőzöljük. A víz forrásától számítva 20 percig forraljuk. Ezután az üvegeket szárazgőzbe (ún. dunsztba) rakjuk. Ha kihűltek, mehetnek a helyükre a kamrába! Az is jó megoldás, ha a vízfürdőben hagyjuk kihűlni. Kis idő elteltével a gyümölcs levet ereszt, az üveg félig megtelik vele, és ha a fedél jól zár, a befőtt akár több éven keresztül is eláll. Amikor kinyitjuk, olyan, mintha friss gyümölcs lenne. Rétesbe, süteményekbe, mártásnak, müzlibe egyaránt jó.

Cseresznyebefőtt. Ehhez evésre még nem teljesen alkalmas, de már szép piros gyümölcs a megfelelő. Leszárazzuk, és 2 órára langyos vízbe tesszük, hogy a szennyeződés is leázzon a szemekről, és az esetleg benne lévő kukacok is kimásszanak. Ezután leöblítjük, és üvegekbe töltjük. Megmérjük, hogy mennyi víz fér rájuk. Literenként 30 dkg cukrot számítva szirupot főzünk, és forrón a cseresznyére szűrjük. Fémkupakkal lezárjuk, majd kézmelegre előmelegített vízfürdőbe állítjuk. Lassan felforraljuk, a forrástól számítva 15 percig gőzöljük, és ebben a vízben hagyjuk kihűlni.Erik_a_cseresznye_fejesedik_a_fokhagyma6

(pákozdi)