Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret1

Feltárta kincseit a színpompás vadvirágos rét

A tavaszi második botanikai séta az Apáca-rétre vezetett, ahol nemcsak a kerületünkből nyíló pompás panorámát, hanem az élőhelyek és a növények pazar változatosságát is megcsodálhatták a résztvevők. A Hegyvidéki Zöld Iroda által szervezett túrához ezúttal is dr. Csontos Péter terepbotanikus adta a kimeríthetetlen és szórakoztató háttérinformációt.

A borongós idő és a megázás reális kockázata ellenére is jó néhányan összegyűltek, hogy részt vegyenek az újabb szervezett hegyvidéki botanikai sétán, és belevessék magukat az Apáca-rét növénytani érdekességeinek tanulmányozásába. A tölgyekkel és juharokkal való ismerkedés már a Rege parkban elkezdődött, ahol a gyakoribb fajok mellett még a XII. kerületben egyébként ritka, idegenhonos zöld juhar bemutatására is mód nyílt.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret1Ez a hamvas, viaszos hajtásairól felismerhető fa annyira megkedvelte klímánkat, hogy sok helyen ma már a kertekből „megszökve” él – kezdte az ismertetőt dr. Csontos Péter terepbotanikus, a séta vezetője. A növény levelei nem juharszerűek, de repítőkészülékes magjai segítenek a meghatározásában.
A veszedelmes tüskéket nevelő krisztustövis, vagy lepényfa szintén nem tartozik a hazai flóra növényei közé. Összetett levelei különösen ősszel nagyon szépek, ezért a parkokba már a tövis nélküli, nemesített változatokat ültetik, míg a sétán látottak talán egy egykori szúrós sövény példányaiként állnak sorban – ma már alacsony fává növekedve. Közeli rokona az akác, amelynek kapcsán túravezetőnk bemutatta a pálhatüskéket, amik itt a pálhalevelek módosulatai. Alapesetben ezek a kis, párosával álló levélkék minden összetett levél tövében megtalálhatók, és általános jellemzői a pillangósvirágúak családjának.
Az Újvilágból behozott fásszárúak közül még egy, az alásfa jelezte, hogy a hazai fajoknak az „idegenekkel” is folyamatosan versengeniük kell minden talpalatnyi élőhelyért. Az alásfa a citrusfélék közé tartozik, a kedvelt gyümölcsök távoli zamatát virágainak illatában fedezhetjük fel. A Szentendrei-sziget déli felének homoktalajain helyenként már tömeges a jelenléte. Félő, hogy az Apáca-réten cseperedő fiatal példány sem marad egyedül sokáig.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret3A vadvirágok közül mindenképpen az érdeslevelűekhez tartozó apácafű, vagy apácavirág kívánkozik az első helyre, amely apró, mélylila, szinte fekete „ruhájú” virágairól kaphatta nevét. Gondolhatnánk, hogy a rét is, de valószínűbb, hogy ez inkább a viszonylag közelben álló egykori zárdával lehet összefüggésben.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret7A rét egyébként ma olyan, mintha a falánk város valami véletlen folytán elfelejtette volna bekebelezni, és így mindannyiunk szerencséjére megmaradt eredeti, természetközeli állapotában. A valóság azonban izgalmasabb: egykor előkelő golfpálya működött itt, alig hetven évvel ezelőtt zárta be kapuját. A természet azóta visszafoglalta a domboldalt, és kialakította a ma is látható középhegységi, mozaikos virágoskertet.
Májusban akkora a vadvirágok sokfélesége, hogy a sétát akár egyhelyben is meg lehetett volna tartani, hiszen egy szobányi területen is annyi érdekes faj él, amennyinek az ismertetése kitöltené az időkeretet. Lila párnákat alkotnak a kakukkfüvek, amiknek az illata szinte elválaszthatatlan az alacsony tölgyekkel tarkázott, száraz sziklagyepek látványától. Szintén gyakori a sárga virágokat nevelő magyar kutyatej. Nevét a sérüléseiből csordogáló, fehéres nedvről kapta. Ez védi a növényt a fertőzésektől, ami viszont irritálhatja a bőrünket, a nyálkahártyánkat, ezért ezt a „tejet” ne nyeljük le!Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret4Ha már egy jellegzetes Kárpát-medencei fajt említettünk, akkor következzen egy szintén a hazai flórát jellemző: a magyar cickafark. Minden növény igyekszik rovarokat csalogatni a beporzás érdekében, vannak, amelyek ezért hatalmas, színes szirmú virágokat nevelnek. Ez a stratégia sikeres, de nagyon drága, mert sok energiát felemészt, és csak kevés magot eredményez. A cickafark más utat jár, egészen apró fészkesvirágzatok sokaságából épít fehér „leszállópályát” a viráglátogatóknak. Ha megtörténik a beporzás, akkor a virágok százaiban kezdenek érni a jövő nemzedék reményét hordozó, apró, csillogó magok.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret6Az Apáca-rét egyik büszkesége, a tarka nőszirom az érintetlen szépségével vetekszik a legkülönlegesebb kerti változatokkal. Ráadásul ez az egyetlen íriszfaj, aminek fehér szirmára barnás erek rajzolnak látványos mintázatot.
A lila pacsirtafüvet nem nehéz felismerni, bár a madarat idéző elnevezést csak akkor értjük meg, ha meglátjuk a szárnyakat a csinos virág alatt álló két megnyúlt csészelevélben. Az ajakosvirágú csormolyák két fajjal is képviseltetik magukat a réten. A gyakoribb a sárga virágú szakállas csormolya: ez úgy néz ki, mintha valaki eldobott volna egy félig lerágott, apró kukoricacsövet. A kéküstökű csormolya komplementer színeinek köszönheti a szépségét, a napsárga virágoknak a liláskék fellevelek adnak hátteret. Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret5Mindkét faj rendelkezik zöld levelekkel, de miközben a föld felett a szebbik arcát mutatja, a talajban szívesen szív tápanyagokat más növények gyökereiből, azaz félparazita életmódot folytat.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret8A fehér virágú koloncos legyezőfű furcsa kinézetű vadvirág, mert mintha minden példánya kicsit kócosan, rendezetlenül ringatózva várná a rovarokat a tavaszi szellőben. A szép számban látható, sárga virágú orvosi somkóró szintén népszerű a beporzók között, de a népi gyógyászatban is nagyra tartják a szív- és érrendszeri panaszok gyógyításában tapasztalt hatásai miatt.
Búcsúzóul a túrázók kis csapata megismerkedett az őshonos fagyallal, amely vadon és a kertekben is előforduló, tetszetős cserje. Fehér virágai közelről megfigyelve jól mutatják, hogy az orgona szerényebb rokona. Illata megosztja a természetjáró embereket, a rózsabogarak azonban egyértelműen kedvelik, háborítatlanul legelésznek a fehér virágfürtökön. A madarak csak ősszel keresik, ők a feketés bogyók érésekor látogatják előszeretettel a fagyalbokrokat.Feltarta_kincseit_a_szinpompas_vadviragos_ret2Az Apáca-rét növényvilága nemcsak tetszetős, de ezernyi állatnak is otthont ad. A zümmögés, ciripelés és madárdal folyamatosan bizonyítja a hangosabb fajok jelenlétét, mellettük azonban a csendesek is felbukkannak. A virágokon kisebb-nagyobb színes pillangók napoznak, a bokrok alján pedig kis szerencsével láthatunk lábatlangyíkot, rézsiklót, zöld gyíkot vagy akár az apró, fokozottan védett pannon gyíkot is.

BI.