Már az üzletekben is figyelnek a demenciával élőkre
Kiemelten fontos a Hegyvidéki Önkormányzat számára, hogy az itt élők biztonságos környezetben tölthessék a mindennapjaikat. Az idősek, különösen a demenciával élők megkülönböztetett figyelmet igényelnek, ezért a kerület vezetése célul tűzte ki, hogy a Hegyvidék váljon demenciabaráttá. Ennek érdekében képzés indult az idősekkel kapcsolatba kerülő intézmények, szolgáltatók munkatársai részére. Azok a boltok pedig, amelyeknek a dolgozói részt vettek a foglalkozáson, a kirakatukra helyezett emblémával hirdethetik magukról, hogy demenciabarát üzletként várják vásárlóikat.
„A demencia mára népbetegséggé vált, és szinte nincs olyan család, amelyik ne lenne valamilyen módon érintett. A Hegyvidéken nagyon sok idős ember él, ezért a demencia is sokakat érint” – érzékeltette a probléma súlyát Fonti Krisztina alpolgármester, aki a boltvezetőkkel közösen elsőként a Németvölgyi úti Szent Ágnes Gyógyszertár, a Böszörményi úti Rigó Jancsi és a Szamos Marcipán Cukrászda portáljára helyezett ki „Demenciabarát üzlet” feliratú, figyelemfelkeltő matricát.
Az alpolgármester elmondta, egy évvel ezelőtt járt Abbiategrassóban, az első olasz demenciabarát városban. Kiváló példákat látott arra, hogyan lehet felkészíteni egy település üzleteinek, szolgáltatóinak dolgozóit azokra a helyzetekre, amikor demenciával élő idősekkel találkoznak. Ahogy az olasz településen, úgy a Hegyvidéken indított képzéseken is arról szerezhetnek ismereteket a résztvevők, miképpen ismerhetik fel a demencia korai tüneteit, és miként kell bánni azokkal az emberekkel, akik ezzel a tünetegyüttessel küzdenek.
Fonti Krisztina kitért arra is, hogy az önkormányzat már sok mindent tett a korábbi években a demenciával élők és családjaik érdekében. Megkezdte működését az Alzheimer Café, amely a hozzátartozóknak nyújt segítséget, az Alzheimer világnapján pedig – annak érdekében, hogy a demencia egyre kevésbé legyen tabutéma – évről évre közös sétára invitálják a Hegyvidéken élőket. Az elmúlt hónapokban zajlottak le azok a tréningek, amiken az üzletek, gyógyszertárak dolgozói mellett a rendőrség, a rendészet, a polgármesteri hivatal és az önkormányzati intézmények munkatársai vettek részt jelentős számban.
„Szeretnénk folytatni a programot, és újabb képzéseket tartani” – emelte ki az alpolgármester. Mint mondta, a következő lépésben kilencedik évfolyamos középiskolások körében szervez érzékenyítő foglalkozásokat az önkormányzat, mert – miként azt az abbiategrassói példa is igazolja – rendkívül hasznos a generációk közötti együttműködés, kapcsolat.
n.