Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo1

A spárga zöld, az eper piros, a kedvünk jó!

Az eper megjelenésével visszavonhatatlanul elérkezett a tavasz, a finomabbnál finomabb epres édességek ideje, és kezdődik a befőzőszezon. Utóbbi már nem olyan biztos, tekintettel az ínycsiklandó gyümölcs árára és kényességére... Az eperhalmok láttán azonban a legtöbb háziasszony nagy kedvet érez arra, hogy legalább néhány üveg dzsemet eltegyen télire a különleges sütemények töltésére, és mert tudja, az eperlekvár karácsonyi ajándéknak sem utolsó.

A zöldspárga is lassan belopódzik a konyhánkba. Számos előnye miatt megelőzi fehér testvérét: gyorsabban elkészíthető, tovább eltartható, alkalmasint olcsóbb, és nagyon dekoratív. A jó zöldspárga feszes, nem túl vastag, nem hajlik meg az ujjaink között. Nem kell meghámozni, főzés előtt elég, ha a szálak végét letörjük, mindegyik ott pattan el, ahol már éppen a fás része kezdődik. Gyorsan megpuhul, elég néhány percig főzni, hogy kellően roppanós maradjon.

ZÖLDSPÁRGAKRÉMLEVES

Egyszerű, jó ízű, könnyű tavaszi leves, amit nem lehet elrontani, így kezdők is belevághatnak az elkészítésébe. A leves tetejére dobott zöld spárgafejek kifejezetten dekoratívvá teszik, miközben a levesbetét szerepét is betöltik.

Hozzávalók (4 személyre):

4 szál újhagyma

2 evőkanálnyi olívaolaj

késhegynyi őrölt szerecsendió

80 dkg spárga

8 dl húsleves (kockából is lehet)

2 közepes burgonya

csipetnyi cukor

2 dl tejszín
1 tojás sárgája

Az újhagymák külső héját lehúzzuk, majd a szálakat vékony karikákra vágjuk, és az olívaolajon megpároljuk. Közben szerecsendióval megszórjuk, és a levessel felöntjük. A megmosott spárgát 2 centisre daraboljuk, de 8-10 szálat egészben hagyunk, mert ezekből lesz majd a levesbetét. A burgonyákat meghámozzuk, kis kockákra vágjuk, ezt is a levesbe dobjuk, és főzni kezdjük. Ha a burgonya már majdnem puha, a spárgát is hozzáadjuk.
Mielőtt a spárga teljesen megpuhulna, az egészben hagyott szálakat kihalásszuk (ezeket előre össze is kötözhetjük, így könnyebb lesz velük bánni), a fejeket levágjuk róluk, félretesszük, ezek kerülnek a leves tetejére. A többit visszadobjuk a levesbe, leheletnyi cukorral is ízesíthetjük, és az egészet turmixoljuk.
Egy levesestál alján a tejszínt a tojás sárgájával jól elkeverjük, majd a levest kanalanként rámerjük, közben szorgalmasan kevergetjük, nehogy összeugorjon. A félretett spárgafejeket elosztjuk a tányérokba szedett leves tetején. A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo1

ZÖLDSPÁRGA KABÁTBAN

A zöldspárga nemcsak finom, hanem dekoratív is. Ezt a tulajdonságát érdemes kihasználni. Leveles vajas tésztába tekerve, frissen ropogósra sütve finom előétel vagy vendégváró falat lehet. Feltétlenül kell azonban mellé valami pikáns mártogatós, amit a saját ízlésünk szerint választhatunk!

 

Hozzávalók (4 személyre):

8-10 szál vastag zöldspárga

1 nagy csokor bazsalikom

5 dkg vaj

1 csomag leveles vajas tészta

...a mártáshoz:

25 dkg sovány túró

0,5 dl tej

1 fokhagymagerezd

só, őrölt bors

 

A spárgaszálakat megmossuk, az alsó egyharmadukat levágjuk és eldobjuk, mert ez általában fás. Tisztítani nem kell másként, mert a zöldspárga nem szálkás. Enyhén sós vízben 5-6 percig főzzük, majd leszűrjük, lecsöpögtetjük. A sütőt 200 °C-ra (légkeveréses sütőt 180 °C-ra) előmelegítjük. A bazsalikomot leöblítjük, a leveleit lecsipkedjük, apróra vágjuk, és a vajba keverjük.

A leveles vajas tésztát belisztezett deszkán kiterítjük, keresztben-hosszában négyfelé vágjuk, majd az így létrejövő négyzetlapokat átlósan kettészeljük, hogy csinos, háromszög alakú tésztadarabokat kapjunk. A bazsalikomos vajjal mindegyiket megkenjük, 2-2 párolt spárgaszálat ráfektetünk, és a tésztát feltekerjük, úgy, ahogy a képen látható.

Tepsire rakjuk, és a forró sütőbe tolva 10-12 perc alatt ropogósra sütjük. A mártogatóshoz a túrót a tejjel teljesen simára keverjük, és a szétnyomott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük.A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo3

 

KAKUKKFÜVES RÁNTOTT CSIRKE

A szokványos rántott csirke új ízt, illatot kap, ha tavaszi fűszereket keverünk a bundájába. A friss kakukkfű illata lenyűgöző, a természet igazi tavaszi üdvözlete a tányérunkon. A látvány és az íz kedvéért más friss fűszerrel, például petrezselyemmel is társíthatjuk. Rántott csirkének lehetőleg kicsi, zsenge combokat vegyünk, hogy biztosan átsüljenek.

 

Hozzávalók (4 személyre):

8 kis, rántani való csirkecomb

…a bundázáshoz:

10-15 dkg liszt

3 tojás

10 dkg zsemlemorzsa

1-1 csokor friss kakukkfű, petrezselyem

1 kiskanál pirospaprika, só

…a sütéshez: olaj

 

A csirkecombokat, miután megmostuk, és a nedvességet leitattuk róluk, a csont mellett éles késsel bevágjuk, besózzuk, és legalább fél órát állni hagyjuk. Erre azért van szükség, hogy a só jól átjárja a húst. A bundázáshoz a zsemlemorzsát összekeverjük a megmosott, lecsipkedett és apróra vágott kakukkfűvel, petrezselyemmel, majd a pirospaprikával is.

Ezután a csirkecombokat a szokásos módon lisztbe és felvert tojásba forgatjuk, utána a fűszeres zsemlemorzsába bundázzuk. A húsok egyik oldalát bő, forró olajban, fedő alatt aranysárgára pirítjuk, majd a combokat megfordítjuk, és immár fedő nélkül fejezzük be a sütést.A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo5

 

MANDULÁS EPERSALÁTA

Az eperről elsőként nem a saláta jut az eszébe az embernek, de miután a gasztronómiában jól megfér egymás mellett a sós, az édes és a savanyú íz, ezért nem elképzelhetetlen, hogy édes eper is kerüljön a salátánkba. Amely ez esetben inkább előétel, amit hajszálvékonyra vágott főtt csirkemellel, vagy tonhaldarabkákkal, esetleg füstölt lazaccsíkokkal is gazdagíthatunk.

Hozzávalók (4 személyre):

5 dkg mandula

fél zöldsaláta

50 dkg eper

1 evőkanálnyi friss bazsalikomlevél

…a salátaöntethez:

4 evőkanál fehérborecet

késhegynyi só és őrölt bors

8 evőkanál hidegen sajtolt olaj

 

A mandulát leforrázzuk, meghámozzuk, csíkokra vágjuk, majd szárazon aranysárgára pirítjuk. A salátát leveleire szedjük, többször váltott hideg vízben alaposan megmossuk, lecsöpögtetjük, leszárogatjuk, és ujjnyi széles csíkokra metéljük. Az epret megmossuk, lecsumázzuk, és a nagyobb szemeket félbe- vagy negyedekbe vágjuk. A bazsalikomlevelet megmossuk, majd felaprítjuk.

Ezután elkészítjük a salátaöntetet. A borecetben a sót kiskanállal kevergetve feloldjuk, megborsozzuk, és cseppenként az olajat is beledolgozzuk. 4 evőkanálnyit a tálaláshoz félreteszünk, a többibe beleforgatjuk a salátát, 2-3 percig állni hagyjuk, majd négy tányéron elosztjuk. Az epret a tetejére halmozzuk, a maradék öntettel meglocsoljuk. A mandulával megszórva azonnal tálaljuk.A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo2

 

EPRES RÉTES

Első olvasásra valószínűleg bonyolultnak tűnik ennek a különleges rétesnek az elkészítése, de semmivel sem nehezebb, mint a réteslapból sütött, jól ismert hagyományosoké. Más az eljárás, viszont szemnek-szájnak új élményt jelenthet az eredmény.



Hozzávalók (8 szelethez):

…a tésztához:

2 csomag 4 lapos réteslap

5-6 evőkanál olaj

zsemlemorzsa

...a töltelékhez:

1,2 kg eper

2 dkg zselatinpor

6 evőkanál kristálycukor

6 dl tejszín

Az egyik csomag réteslapot megolajozott tepsiben egymásra fektetjük, úgy, hogy minden lap közé pár csepp olajat locsolunk, és egy kevés morzsával is meghintjük. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (200 °C, lég­keveréses sütőben 180 °C) kb. 10 perc alatt ropogósra, aranybarnára sütjük. Utána deszkára borítjuk, és a másik csomag réteslapot ugyanígy megsütjük, de ezt már a tepsiben hagyjuk. A töltelékhez az epret meg­mossuk, kicsumázzuk, a felét turmixoljuk, a másik felét félbe-, a nagyobb szemeket negyedekbe vág­juk.

Az eperpürét a zselatinnal kevergetve addig melegítjük, amíg az utóbbi fel nem olvad, majd kissé hűlni hagyjuk – de mielőtt megdermedne, belekeverjük a cukorral íze­sített, kemény habbá vert tejszínbe. A feldarabolt epret hozzáadjuk, majd egyenletesen a tepsiben hagyott tésztára simít­juk. A deszkára borított sült rétes­lappal befedjük, kicsit bele is nyomkodjuk az epres tej­színbe, végül hűtőszek­rényben dermedni hagyjuk. Tála­láskor deszkára borítjuk, és forró vízbe mártott késsel felszeleteljük. A te­tejét vaníliás porcukorral is meg­hinthetjük.A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo4

 

CSŐBEN SÜLT EPER

A csőben sütés – közismertebb idegen szóval: gratinírozás – azt jelenti, hogy egy tűzálló edényben lerakott hozzávalókat valamilyen tojásos, tejfölös mártással leöntik, reszelt sajttal, zsemlemorzsával megszórják, és sütőben összesütik. Többnyire a sütőedényben is tálalják. A mi eprünk ezzel a módszerrel, ám édes tejszínes mártásban készül.

 

Hozzávalók (2 személyre):

25 dkg eper

1 kiskanál kristálycukor

3 evőkanál narancslikőr

3 tojás sárgája

1 evőkanál porcukor

fél biocitrom reszelt héja

3 evőkanál tejszínhab

…a tetejére:

porcukor

 

Az eperszemeket óvatosan megmossuk, lecsöpögtetjük, majd a csumájukat lecsipkedjük, eldobjuk. Ezután a gyümölcsöt egy tálban a cukorral megszórjuk, a narancslikőrrel meglocsoljuk, összekeverjük, és 15 percig állni hagyjuk.

A tojások sárgáját egy kis lábosban vagy tűzálló tálban a porcukorral, a reszelt citromhéjjal összekeverjük, és vízgőz fölé állítva habverővel 5-8 percig verjük. Akkor jó, ha krémmé sűrűsödik. Ezt követően hideg vízbe állítjuk, és tovább verjük, amíg kihűl, végül a tejszínhabot is beleforgatjuk.

Az epret egy tűzálló tálba vagy kis tepsibe terítjük, és a krémmel befedjük. Ezután, sütőbe tolva, csak néhány percig grillezzük, hogy a teteje kissé megpiruljon. Porcukorral megszórva tálaljuk.A_sparga_zold_az_eper_piros_a_kedvunk_jo6

(pákozdi)