Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Eredmenyes_volt_a_szulok_es_az_onkormanyzat_hatarozott_fellepese3

Eredményes volt a szülők és az önkormányzat határozott fellépése, nem vált fenntartót a Tamási Áron iskola

A határozott szülői és önkormányzati fellépésnek köszönhetően a Gábor Dénes Egyetem elállt attól a szándékától, hogy átvegye a Tamási Áron iskola fenntartói jogait, így az oktatási intézménybe járó gyerekek biztonságban, a megszokott környezetben folytathatják tanulmányaikat. A középiskolai szóbeli felvételire, valamint az általános iskolai beiratkozásra tehát a korábban meghirdetettek szerint készülhetnek a családok és a pedagógusok.

A Gábor Dénes Egyetem február 28-án jelentette be szándékát a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium fenntartói jogainak átvételére. Az iskola szülői választmánya másnap ülést tartott, amelyen Fonti Krisztina, a Hegyvidék alpolgármestere is megjelent, és azt mondta, hogy az önkormányzat mindenképpen a családok és a pedagógusok által kialakított álláspontot képviseli majd az ügyben. Hamar kiderült, hogy a szülők többsége elutasítja a fenntartóváltást, és így tett az önkormányzat is.

Pokorni Zoltán polgármester és Fonti Krisztina alpolgármester több egyeztetést folytatott a múlt héten. Előbb a Budapest Hegyvidék XII. kerület Német Nemzetiségi Önkormányzat vezetésével, majd Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkárral, később a Tamási Áron iskola igazgatójával tárgyaltak. Mindannyiszor világossá tették, hogy nem támogatják a fenntartóváltást. A közhangulatot érezve és az önkormányzat határozott véleményét látva a Gábor Dénes Egyetem március 11-i hatállyal visszavonta a Közép-Budai Tankerületi Központnál a Tamási iskola átvétele iránti kérelmét.

Még mielőtt az egyetem bejelentette az elállási szándékát, Pokorni Zoltán polgármester március 12-re összehívta a hegyvidéki képviselő-testületet, hogy az nyilvánítson véleményt a Tamási tervezett átszervezésével kapcsolatban. Bár az ülés napján már mindenki előtt ismert volt az egyetem döntése, a polgármester fontosnak tartotta, hogy a testület értékelje az elmúlt két hét történéseit, és javaslatot tegyen arra, hogyan segíthetik az intézményt, hogy az a jövőben is vonzó legyen a diákok és a szülők számára.Eredmenyes_volt_a_szulok_es_az_onkormanyzat_hatarozott_fellepese2

„Kevesen tudják, hogy Magyarországon szinte bárki fenntarthat iskolát, egyedül az önkormányzatok vannak ettől eltiltva” – mondta az ülésen Pokorni Zoltán, azokra az elmúlt napokban elhangzott javaslatokra reagálva, amelyek szerint a Hegyvidéki Önkormányzatnak kellene magára vállalnia a fenntartói feladatokat. A polgármester úgy véli, a sokszínűség önmagában nem probléma: a Hegyvidéken összesen huszonnyolc oktatási intézmény működik, az államiak mellett egyházi, alapítványi és egyetemi fenntartású iskolák, valamint gazdasági társaságként üzemelő magánintézmények is megtalálhatók itt.

Problémásnak tartaná ugyanakkor, ha egy közpénzből létrehozott közintézmény kerülne magánalapítványi fenntartásba, amely tandíjat szedne a diákoktól. Kiemelte, hogy a korábbi években milliárdokat költött az önkormányzat a Tamási iskola fejlesztésére, például az új tornaterem felépítésére, egy szintén új, hat tantermes épület kialakítására, valamint a főépület emeletráépítéssel történő bővítésére.

„Nem támogatom a tandíjat!” – jelentette ki Pokorni Zoltán, arra is emlékeztetve, hogy még oktatási miniszterként ő szüntette meg Magyarországon a tandíjfizetési kötelezettséget. Hozzátette: azzal nincs gond, ha egy gazdasági társaság iskolaépületet vásárol, megszervezi a maga szolgáltatását, és meghirdeti azt a vevőinek, ám aggályos, ha egy ingyenesen hozzáférhető közintézmény válik fizetős magánintézménnyé.

A polgármester megnyugtatónak tartja, hogy pártállástól függetlenül szinte mindenki egyszerre mozdult meg az iskola jelenlegi formában történő megőrzéséért, országgyűlési képviselőként Hajnal Miklós is felszólalt ez ügyben a parlamentben. Szerinte valamennyien büszkék lehetünk arra, hogy az elmúlt napok tárgyalásai során sikerült meggyőzni az érintett szereplőket: ebben a formában nem szabad fenntartót váltani.Eredmenyes_volt_a_szulok_es_az_onkormanyzat_hatarozott_fellepese3

Fonti Krisztina alpolgármester arról beszélt, hogy mindössze két hete értesült a szülőktől a Gábor Dénes Egyetem kezdeményezéséről. Mint mondta, az önkormányzat már a tárgyalások kezdetétől ragaszkodott a körzetes gyerekek, az általános iskolából a gimnáziumba lépő diákok, valamint a német nemzetiségi oktatásban részesülők tandíjmentességéhez, továbbá ahhoz, hogy a nemzetiségi oktatás mellett a neolatin nyelvi képzés a jövőben is az iskola profiljába tartozzon. Ezekben a kérdésekben az egyetem nem adott megnyugtató válaszokat.

„A szülői értekezleteken megtartott szavazások, valamint a hozzánk érkező levelek alapján is azt láttuk, hogy a családok nagy többsége elutasítja a fenntartóváltást” – folytatta az alpolgármester. Kitért arra is, hogy a Tamási Áron iskola korábban rendkívül keresett intézmény volt, az elmúlt években azonban jelentős mértékben csökkent a gyermeklétszáma. Az intézményvezetővel egyeztetve emiatt arra jutottak, hogy külső szakértő segítségével, a pedagógusok és a szülők bevonásával célszerű lenne feltérképezni az esetleges problémákat, és megfogalmazni azokat a célkitűzéseket, amiknek a megvalósításával ismét vonzóvá válhat az iskola.

A képviselő-testület teljes egyetértésben támogatta Fonti Krisztina előterjesztését a szakértői vizsgálat lefolytatásával kapcsolatban, és a szükséges anyagi forrást is biztosítani kívánja ehhez. Élő Norbert képviselő (DK) javaslatára – azzal együtt, hogy már nincs fenntartóváltásra irányuló kérelem a tankerületnél – a testület határozatba foglalta azt is, hogy nem támogatja a Gábor Dénes Egyetem által kezdeményezett fenntartóváltást.Eredmenyes_volt_a_szulok_es_az_onkormanyzat_hatarozott_fellepese1

n.