Megújuló védett értékeink - Támogatás és védelem az értékes hegyvidéki épületeknek
Az idén is kiírta értékvédelmi pályázatát az önkormányzat a Hegyvidéken található védett épületek felújítási munkáira, összesen 50 millió forint támogatási keretösszeggel. Helyi védett épületekből eddig is sok volt, a számuk azonban tovább bővülhet a településképi rendelet felülvizsgálatával. Az építészeti értékek megújításának elősegítéséről és a védelem formáiról Hapszné Tarcsafalvi Eszter kerületi főépítésszel beszélgettünk.
- A napokban jelent meg az önkormányzat idei értékvédelmi pályázata. A korábbiakhoz képest mik az újdonságok?
- Az értékvédelmi pályázat és támogatási rendszer közel húsz éve működik a Hegyvidéken. Az idei pályázat kiírásáról a tulajdonosi és városfejlesztési bizottság legutóbbi, márciusi ülésén született döntés. Az ötvenmillió forint támogatási keretösszegre 2024. május 31-ig lehet pályázni. A tavalyi évhez képest meg tudtuk emelni az ingatlanonként nyújtható maximális támogatási összeget, így a kerületi helyi egyedi védelem alatt álló építészeti értékek felújítására akár ötmillió forint vissza nem térítendő támogatás is folyósítható, utófinanszírozásos formában. Különlegessége a pályázatunknak, hogy a helyi védett értékek mellett az értékvizsgálati folyamat alatt álló épületek, valamint a fővárosi és az országos műemléki védelem alatt álló házak rendbetételére is igényelhető támogatás. Nemcsak teljes körű felújításra, hanem kisebb munkákra, vagy tervezésre is lehet pályázni. Minden esetben javasoljuk építésztervező megbízását, hogy szakszerű módon történjen a felújítás. A Hegyvidéki Tervtanács konzultációs lehetőséget biztosít az értékmentő munkálatok véleményezésére. Mielőtt a tulajdonosok nekilátnak az értékvédett épületük felújításának, állunk rendelkezésükre bármilyen műszaki, illeszkedési vagy esztétikai kérdéssel kapcsolatban. Igény szerint segítünk a megfelelő kivitelezési megoldás kiválasztásában, és tájékoztatást nyújtunk a szükséges hatósági engedélyekről.
- Az önkormányzat képviselő-testülete legutóbb tavaly novemberben bővítette a helyi védelmet élvező épületek listáját. Várható, hogy tovább bővül a kör, így még többen igényelhetnek majd értékvédelmi támogatást építészeti értékeik felújítására?
- Az önkormányzat tulajdonosi és városfejlesztési bizottsága a településképi rendelet felülvizsgálatáról is döntött legutóbbi ülésén. Ezzel a rendelettel alapozzuk meg a helyi védelmet: jelenleg 311 helyi egyedi védelem alatt álló épület van a Hegyvidéken, ami kiemelkedő szám a fővárosi kerületek között. Ezekhez adódik még hozzá 82 ház a Hollósy Simon utcából, a Margaréta utca páratlan oldaláról, továbbá a Tartsay Vilmos utca és a MOM Park közötti területről, amik helyi területi védelmet élveznek a beépítési karakter megőrzése érdekében. Értékvizsgálati folyamat alatt jelenleg 152 épület áll. Most épp azon dolgozunk, hogy kiválasszuk, az idei évben mely épületeket javasoljuk védelem alá helyezni. Ezzel kapcsolatban értesítjük majd az érintett tulajdonosokat, hogy számítsanak rá, hamarosan egy általunk megbízott értékvizsgálati szakértő keresi meg őket. Abban az esetben, ha a vizsgálat megerősíti, hogy jelentős építészeti értékei vannak az épületnek, a településképi rendelet módosítását kezdeményezzük az épület védetté nyilvánítása érdekében.
- A Hegyvidéken nemcsak az értékes épületállomány, hanem a zöld területek aránya is kiemelkedő. Ez utóbbit milyen eszközökkel védi az önkormányzat?
- Mindkettő védelméért, megőrzéséért megtesszük a szükséges intézkedéseket. A zöld területek védelme érdekében a kerületi építési szabályzatok meghatározzák a telkek legnagyobb beépíthetőségét és a kötelezően megtartandó zöld felület nagyságát – ami egyes lakóövezetekben nagyobb, mint például a fővárosi előírás a parkként funkcionáló Margitszigeten. Egyáltalán nem támogatjuk a zöldmezős beruházásokat, az az elvi álláspontunk, hogy nem szabad újabb területeket építési övezetbe vonni. Ehelyett elsősorban az alulhasznosított, vagy régóta üresen álló, funkciójukat vesztett épületek hasznosítását ösztönözzük. Ezeken a területeken sokszor védett építészeti értékek találhatók, amelyek hasznosításával megtörténik a felújításuk is. A szabályozási terveinkben lefektetett elveket a saját projektjeinkben is érvényesítettük, ezekben is az értékmentő felújításokat részesítettük előnyben. A tíz évvel ezelőtt elkezdett, lassan a végéhez közeledő Normafa-program keretében is számos védett érték tudott megújulni az önkormányzat fejlesztésében. Így született újjá kulturális és rendezvényközpontként az egykori lóvasút-végállomás a Zugligeti úton, a hajdani Fácán vendéglő épülete a Zugligeti Általános Iskola bővítéseként, az Eötvös út 48. szám alatti villaépület a Normafa Park Látogatóközpont részeként, valamint a Normafa Síház hangulatos étteremként. A környék rendbetételéhez kapcsolódott a panorámás hegygerinc autómentesítése is, amelyet az Eötvös út korábbi nyomvonalának módosításával, a korábbi buszforduló és parkoló területének zöldítésével, környezetrendezésével tudtunk elérni. A Normafa kapcsán arra vagyunk a legbüszkébbek, hogy éveken át következetesen, lépésről lépésre, számtalan civil és zöldszervezettel egyeztetve, időnként saját magunkat is felülbírálva tudtuk végigvinni a terveinket, így jöttek létre az élhető, környezettudatosan kialakított terek, a mai igényeknek megfelelően.
n.
„Megújuló védett értékeink” című sorozatunkban azokat a különleges hegyvidéki épületeket és egyéb védelem alatt álló értékeket mutatjuk be további lapszámainkban, amelyek az önkormányzat beruházásában vagy az önkormányzat támogatásával újultak meg példaértékű módon az elmúlt években.