Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A sötétségből a fénybe

A szórakozás mellett az elmélyülésre is lehetőséget teremtett az immár tizenkettedik alkalommal megtartott „Böjt és Húsvét” elnevezésű rendezvény. A vidám programot a Budapest Hegyvidék XII. kerület Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Svábhegyi Hagyományőrző Egyesület szervezte a Jókai Klubbal közösen.
A húsvétot megelőző szent negyven nap mindig egy kicsit az áldozatról, a kereszthordozásról szól – fogalmazott Kocsis István atya, az Istenhegyi Szent László Plébánia vezetője. „Krisztus nagypénteken meghalt a kereszten az emberiségért, majd harmadnapra feltámadott. Nekünk, keresztény embereknek, ez azt jelenti, húsvét közeledtével áldozatokat hozunk azért, hogy másoknak örömet szerezzünk. A böjt annyit jelent, hogy lemondok valamiről a másik javára. Így tettek azok, akik a mai programot megszervezték, fellépnek benne, hiszen ezt a saját szabadidejük rovására, a saját munkájuk révén teszik.”A_sotetsegbol_a_fenybe1István atya a hagyományok megtartó erejéről is szólt, mint mondta, ezekben megannyi jelkép foglaltatik: a húsvéti tojás, a virág, a locsolkodás, a húsvéti ételek megáldása. Ezek arra is emlékeztetnek minket, hogy mi a dolgunk valójában: „Nógrádban, ahonnan származom, de szinte az egész országban ilyenkor nagytakarítást végeznek az emberek, lemossák az ablakokat, hogy még több fény jöhessen be az otthonukba. Hiszen a nagypéntek egy kicsit a sötétség, a gonoszság győzelme, de tudjuk, hogy ezt a mérhetetlen nagy sötétséget átragyogja majd a húsvéti hajnal fénye. Sajnos ennek napjainkban különös jelentősége van, bőven akad körülöttünk sötétség.” A lelkipásztor szerint már csak ezért is fontosak a közösségi események, mert ezek megerősítenek minket abban, hogy mi magunk vagyunk a fény hordozói, és erről tanúságot kell adnunk másoknak.A_sotetsegbol_a_fenybe3„Böjt idején mindannyiunknak megvannak a maga fogadalmai, lemondásai. Erősítjük magunkat, erősítjük a hitünket, erősítjük a közösségünket, és ez így van jól” – kezdte gondolatait Fonti Krisztina alpolgármester, aki szerint a svábhegyi közösség összetartása és ereje nagyban köszönhető a hegyvidéki német nemzetiségi önkormányzat és a Svábhegyi Hagyományőrző Egyesület munkájának.
„Jó látni a kulisszákat, a díszítést, a megrakott asztalokat – folytatta az alpolgármester –, ezek olyan értékek, amik még szebbé teszik az ünneplést. De ugyanilyen fontos a tartalom, ahogyan együtt meg tudjuk élni a hagyományainkat, és továbbadni a gyerekeknek, akik ezeket megtapasztalva sokkal könnyebben megértik a húsvéti ünnepkör lényegét.”A_sotetsegbol_a_fenybe4Kövesdiné Martin Nóra, a hegyvidéki német nemzetiségi önkormányzat elnöke azt emelte ki, hogy a böjt és a húsvét kupolát képez felettünk, és ennek tetején mint egy katedrális emelkedik ki Jézus Krisztus feltámadásának fénye. „A világot a példamutatásod fogja megváltoztatni, és nem a véleményed a világról” – ezt az intelmet igazolják a fellépő iskolások, óvodások tanárai, óvodapedagógusai, akik példájukkal mutatnak utat. Nekik köszönhető, hogy a most vendégül látott gyerekek számára nem a csokinyuszi jelenti majd húsvét ünnepét, hanem a mögötte álló valós tartalom.A_sotetsegbol_a_fenybe2A beszédek után Gryllus Vilmos szórakoztatta műsorával a vendégeket, természetesen óriási sikerrel, de hasonló vastapssal jutalmazta a publikum az óvodások és iskolások zenés-táncos bemutatóit is. Pihenésképpen játék, kalácssütés és kézműves foglalkozások szerepeltek a programban, amelyet a nyusziszépségverseny tett teljessé.A_sotetsegbol_a_fenybe5

sm.