Utolsó simítások ünnep előtt
Az ünnepnapok előtt még az utolsó pillanatban is jól jöhet egy-egy ötlet, amit nem nehéz megvalósítani, és változatosságot hozhat a megszokott ételek sorába. A korai húsvéttal most egybeesik a harsányzöld, fokhagymaillatú, friss medvehagyma megjelenése – ritka alkalom, érdemes kihasználni! Az ünnepi húslevesbe meglepetésbetétnek medvehagymás gombócokat tehetünk, és a hidegtálakat, salátákat is bátran gazdagíthatjuk vele. A kaszinótojás házi elkészítésével is megpróbálkozhatunk.
Szép hagyomány, hogy a húsvéti sonkához nem kenyeret, hanem kalácsot kínálunk. Természetesen ebbe kevesebb cukor kell, mint az édes kalácsokba, de nem muszáj feltétlenül sósnak lennie. Miután a kalácsot az utolsó pillanatokban sütjük, még eldönthetjük, hogy az idén nem szögletes vagy fonott formában készítjük: vidámabb, mutatósabb lesz, ha a tésztából rudakat sodrunk, és nyusziformára tekergetjük, vagy kis, kerek koszorúkat formálunk belőle, amelyekbe piros tojások kerülhetnek. Ha pedig nagy koszorút sütünk, akkor a közepébe halmozhatjuk a színes főtt tojásokat. Mindenképpen a húsvéti asztal díszei lehetnek!
MEDVEHAGYMÁS GOMBÓC LEVESBE
A medvehagymát, miután rövid a szezonja, érdemes minél többet, minél változatosabban felhasználni. A felesleget le is lehet fagyasztani. Ez a túrós, medvehagymás gombóc bármilyen egyszerű zöldséglevest vagy erőlevest ízben és látványban egyaránt feldob.
Hozzávalók (4 személyre):
15 dkg túró
3 evőkanál liszt
2 evőkanál reszelt sajt
1 tojás
só, őrölt bors
reszelt szerecsendió
5 medvehagymalevél
A túrót szitán áttörjük, majd a liszttel, a reszelt sajttal és a tojással jó simára keverjük. Sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval fűszerezzük. Legalább 30 percig hűtőszekrényben pihentetjük. Közben a medvehagymát megmossuk, leszárogatjuk, és nagyon vékony csíkokra vágjuk. A túrós masszába forgatjuk, majd apró gombócokat formálunk belőle, és lobogva forró, sós vízben addig főzzük, amíg feljönnek a víz tetejére. Leszűrjük, és forró erő- vagy zöldségleves betétjeként tálaljuk. Nemcsak a medvehagymát, hanem az ezzel ízesített gombóckákból egy-két adagot is érdemes lefagyasztani.
KALÁCSFIGURÁK
A hagyományosnál egy kissé édesebb kalácstésztából kis ügyességgel különböző kedves figurákat formálhatunk, a gyerekek biztosan díjazzák majd.
Hozzávalók:
55 dkg finomliszt
10 dkg vaj vagy margarin
3,5 dkg élesztő
1 kiskanál só
7 dkg kristálycukor
1 tasak vaníliás cukor
3 dl tej
2 tojás
…a tetejére: 1 evőkanál tej, 1 tojás sárgája
Három evőkanálnyi lisztet a vajjal egy mély tálban elmorzsolunk. Ezután az élesztőt, a sót és a cukrot beleszórjuk. A tejet kézmelegre langyosítjuk, és ráöntjük. A maradék lisztet hozzáadjuk, és fakanállal vagy háztartási gép dagasztófejével lágy tésztává dolgozzuk. Akkor jó, ha hólyagosodni kezd. Ha túl lágy lenne, egy kevés lisztet adunk hozzá. Belisztezett deszkán cipót formálunk belőle, és kézzel még egyszer jól átgyúrjuk, hogy kellően rugalmas legyen.
Ezután a tésztát egy mély, belisztezett tálban, letakarva, még 40 percig hagyjuk kelni, ezalatt a duplájára nő. Kelesztés után, ha a tésztába ujjunkkal mélyedést nyomunk, és az lassan emelkedik fel, a tésztánk jó. Ha gyorsan visszaugrik, hagyjuk még kelni! Ezt követően gyúrólapon egy-másfél ujjnyi vastag, 30 centi hosszú rudakat hengergetünk a tésztából. Egy részükből tekergetve nyuszikat formálhatunk (külön a testüket, külön a fejüket a fülekkel), a többiből különböző méretű koszorúkat kerekíthetünk.
A kész kalácskákat kizsírozott tepsibe fektetjük, letakarjuk, és 30 percig ismét kelni hagyjuk. Végül a tetejüket a tejjel simára kevert tojássárgájával megkenjük, és hideg sütőbe toljuk, hogy melegedés közben egy kicsit tovább tudjanak kelni. Ezután a sütőt 200 °C-ra (légkeveréses sütőt 185 °C-ra) állítjuk be, 15 percig így sütjük, majd a hőmérsékletet 170 °C-ra (légkeveréses sütőben 155 °C-ra) mérsékeljük, és a sütést még 35 percig folytatjuk. Közben a kalács belsejének is jól át kell sülnie, és kívülről szép aranybarna színt kell kapnia. Rácsra fektetve hagyjuk kihűlni.
SONKÁS CIPÓ
Ezt a receptet Juli kolléganőmtől tanultam; ő eredetileg mikrohullámú készülékben készítette el, úgy is jól sikerült, de sütőben sütve ínycsiklandóbb, ropogósabb lett. Nagyszerű ötlet, látványos megoldás a maradék sonka és a másnapos kenyér hasznosítására. A cipó felvágásához jó éles kés szükségeltetik.
Hozzávalók egy egész cipó megtöltéséhez:
1 kerek, szikkadt rozskenyér
10 dkg füstölt szalonna
20 dkg főtt füstölt sonka
2 közepes ecetes uborka
10 dkg reszelt füstölt sajt
só
2 dl tejföl
A rozskenyér tetejéről egy vékony lapot levágunk, majd a belsejét úgy vájjuk ki, hogy a cipónak legalább egy centiméteres fala maradjon. A szalonnát kis kockákra vágjuk, és üvegesre sütjük. A főtt sonkát felkockázzuk, és a nagyjából összemorzsolt kenyérbéllel együtt a szalonnához adjuk, majd jól összekeverjük. Kicsit át is forrósítjuk, hogy az ízek átjárják a kenyeret.
Ezután az apróra vagdalt uborkát és a füstölt sajt felét is beleforgatjuk, további 2 percig együtt sütjük, majd még tűzforrón az egészet a cipóba kanalazzuk. Ezt követően azonnal egy kizsírozott tepsibe vagy tűzálló tálba állítjuk, a kenyér „kalapját” szorosan a tetejére illesztjük, a megsózott tejföllel leöntjük, a maradék sajtot rászórjuk, és forró sütőbe toljuk annyi időre, hogy a cipó beszívja a tejfölt, a sajt pedig a tetejére olvadjon.
HABOS KIVIS TORTA
Az idén olyan korán van húsvét, hogy még híre-hamva sincs a friss gyümölcsöknek, pedig már nagyon vágyunk rájuk. Szerencsére itt van az üde zöld kivi és a megunhatatlan mandarin. Vidám ünnepi torta készülhet a segítségükkel.
Hozzávalók (12 szelethez):
…a tésztához:
6 tojás
18 dkg cukor
késhegynyi szódabikarbóna
1 biocitrom
10 dkg rétesliszt
…a forma kikenéséhez: zsír és liszt
…a krémhez:
20 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1 dl tej
10 dkg vaj
1 csomag vaníliás cukor
4 dl tejszín
1 csomag ún. habfix
2-2 kivi és mandarin
A tésztához a tojások sárgáját a cukorral és a szódabikarbónával habosra keverjük, a citrom sárga héját belereszeljük, a levét belefacsarjuk. Utána a lisztet és a tojások kemény habbá vert fehérjét felváltva a tésztába forgatjuk, és egy kizsírozott, kilisztezett tortaformába töltjük. Forró sütőbe toljuk, és 5 percig erős, majd takaréklánggal tűpróbáig sütjük. Ekkor a tüzet elzárjuk, de a tésztát a meleg sütő nyitott ajtajában még 5 percig állni hagyjuk. A szélét meglazítva egy deszkára borítjuk, és ha kihűlt, két lapba vágjuk.
A krémhez 15 dkg cukrot a tojássárgájával és a tejjel kikeverünk, majd gőz fölött, állandóan verve, krémmé főzzük. A gőzről levéve a vaníliás cukorral ízesítjük, és ha kihűlt, a vajjal habosra keverjük. A tejszínt a habfixszel kemény habbá verjük, és a felét a krémbe keverjük. Az alsó tortalapra kenjük, és az egyik meghámozott, négyrét vágott, majd hajszálvékonyra szelt kivivel megszórjuk. A felső tésztalapot ráfektetjük, és a maradék 5 dkg porcukorral ízesített tejszínhabbal a tortát bevonjuk.
A tetejét szépen kicifrázzuk, majd a másik meghámozott, felszeletelt kivivel és a meghámozott, kifilézett mandarinnal díszítjük. A tortát fél napra jégbe hűtjük, csak utána tálaljuk.
(pákozdi)